Život na lodi byl nesmírně obtížný. Vrcholem dne proto bylo denní vydání rumu od tzv. Pussera. V té době se totiž bojovalo „od oka“ a nevadilo tolik mít námořníky “pod vlivem”. Duševní bdělost a odvaha se výrazně lišily od toho, co je potřeba pro provozování moderních zbraňových systémů na lodích a ponorkách dnes. I proto roce 1970 tedy Britská Rada Admirality rozhodla, že v moderním námořnictvu není místo pro každodenní vydání rumu, a tak dne 31. července 1970 skončilo denní vydání Pusserova rumu v královském námořnictvu. Tento smutný den je znám jako Black Tot Day.

Black Tot Day
Black Tot Day

V roce 1655 ovládli britové Jamajku, došlo k významné rumové události. Velitel britské flotily, viceadmirál William Penn, vydal svým námořníkům poprvé v dějinách příděl rumu. Na začátku ale byla zkažená voda, pokračovalo pivem, vínem přes silnější arak, francouzskou brandy, holandský gin a zastavilo se u karibského rumu.  A to protože rum byl lehce dostupný z vlastních kolonií. Přeci nebudeme nákupem surovin sponzorovat úhlavní soupeře, znělo v britském parlamentu. I to byl argument proč Britové „zakotvili“ u rumu v podobě denní dávky královským námořníkům.

O necelých dvě stě let později byla na lodích zřízena funkce lodního hospodáře, který byl odpovědný za zásobování lodi, a to včetně rumu. Namísto oficiálního označení purser mu ovšem námořníci říkali pusser, což později vedlo Charlese Tobiase k výrobě originálního Pusser’s rumu, navazujícího na tradici přídělů rumu v britském královském námořnictvu.

31. července 1970

Ta skončila 31. července 1970. Onen poslední příděl rumu, známý jako Black Tot Day, souvisel s modernizací námořnictva a postupem technologií, kdy již pro řádné zacházení nebyl rum na palubě vítán. Tento den se pro mnohé námořníky stal jedním velkým smutečním obřadem, a tak si dokonce většina z nich navlékla černé pásky jako odznak svého truchlení. Dávka pro běžný příděl rumu, nebo-li „tot“, byla zpravidla servírována v jedenáct hodin dopoledne a její množství postupně klesalo, až se ustálilo na 70 cl rumu na den.

U příležitosti letošního padesátého výročí byl rovněž uveden speciální rum Black Tot Rare Old, který byl destilován v roce 1975 v Guyaně a poté uložen do sudů z amerického bílého dubu na dobu více než 40 let. Jde o výjimečného zástupce rumů Demerara, které jsou charakteristické pro svou intenzivní chuť melasy. Tento rum vyniká lehce kořenitou vůní s nádechem citrusů, zatímco v chuti se projevují hořkosladké tóny karamelu, rozinek a černého rybízu. Představuje tak opravdu unikátní možnost, jak si připomenout konec jedné éry.

PS: Zatímco americké námořnictvo skončilo s vydáváním rumu už v roce 1862 tak námořník Nového Zélandu měl svůj rum až do roku 1990.

Jakými rumy oslavit Black Tot Day?

Pusser’s rum 50th Anniversary

Příběh rumu

Na památku 50. výročí této historické události společnost Pusser’s Rum LTD představila limitovanou edici k 50. výročí rumu, speciální zhruba sedmiletý (blend 3 tříletých rumů) blend starých rumů z Trinidadu a Guyany smíchaných na 54,5% podle přesné receptury od britské admirality z roku 1970 (podle receptury od ED F Manna). Rum je produkt pěti destilérií, tři z Guyany a dvě z Trinidadu a byl namíchán v roce 2015. Celkově je pouze 3 600 lahví.

Láhev

Chuť rumu

Výsledná chuť rum ( který je ověnčený cenami) výrazně ovlivnila destilace “double wooden pot still” (dřevěný kotel Port Mourant), který byl poprvé uveden do provozu v roce 1732. Chuť odborníci označují jako „klasická Demerara“, která je směsí chuti melasy a sladkého hnědého cukru a muškátového oříšku, hřebíčku, švestek, a exotické tropické ovoce. V závěru můžete cítit jemný dubu, karamel.

Tento rum si u nás můžete koupit za 1 059 Kč.

Black Tot Finest Caribbean vs Black Tot 50th Anniversary

Nebo můžete vzít zavděk i jinými rumy, které jsme také recenzovali: Recenze/srovnání Black Tot Finest Caribbean vs Black Tot 50th Anniversary nebo legendou Recenze Black Tot Last Consignment.

Info o rumu

Výrobce Pusser's
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Jemné, Silný
Označení Limitovaná edice
Barva Tmavý rum
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 54,5 %
Lokalita , ,
Publikováno: 31. července 2020 Aktualizováno: 5. srpna 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů

  1. […] rumu, a tak dne 31. července 1970 ukončili tuto tradici. Tento den je označovaný jako Black Tot Day, z čehož je odvozen i název této […]

  2. […] budeme pokračovat, napíši pár slov k pojmu Black Tot Day. V průběhu 18. století byl život na lodi nesmírně obtížný. Pomyslným vrcholem dne bylo […]