Život na lodi byl nesmírně obtížný. Vrcholem dne proto bylo denní vydání rumu od tzv. Pussera. V té době se totiž bojovalo „od oka“ a nevadilo tolik mít námořníky “pod vlivem”. Duševní bdělost a odvaha se výrazně lišily od toho, co je potřeba pro provozování moderních zbraňových systémů na lodích a ponorkách dnes. I proto roce 1970 tedy Britská Rada Admirality rozhodla, že v moderním námořnictvu není místo pro každodenní vydání rumu, a tak dne 31. července 1970 skončilo denní vydání Pusserova rumu v královském námořnictvu. Tento smutný den je znám jako Black Tot Day.

Black Tot Day
Black Tot Day

PS: Zatímco americké námořnictvo skončilo s vydáváním rumu už v roce 1862 tak námořník Nového Zélandu měl svůj rum až do roku 1990.

Příběh rumu

Na památku 50. výročí této historické události společnost Pusser’s Rum LTD představila limitovanou edici k 50. výročí rumu, speciální zhruba sedmiletý (blend 3 tříletých rumů) blend starých rumů z Trinidadu a Guyany smíchaných na 54,5% podle přesné receptury od britské admirality z roku 1970 (podle receptury od ED F Manna). Rum je produkt pěti destilérií, tři z Guyany a dvě z Trinidadu a byl namíchán v roce 2015. Celkově je pouze 3 600 lahví.

Láhev

Chuť rumu

Výsledná chuť rum ( který je ověnčený cenami) výrazně ovlivnila destilace “double wooden pot still” (dřevěný kotel Port Mourant), který byl poprvé uveden do provozu v roce 1732. Chuť odborníci označují jako „klasická Demerara“, která je směsí chuti melasy a sladkého hnědého cukru a muškátového oříšku, hřebíčku, švestek, a exotické tropické ovoce. V závěru můžete cítit jemný dubu, karamel.

Tento rum si u nás můžete koupit za 1 777 Kč. Nebo můžete vzít zavděk i jiným, slabším a levnějším Black Tot Day rumem za necelých 1 000 Kč 🙂

Black Tot 46,2% 0,7 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Info o rumu

Výrobce Pusser's
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Jemné, Silný
Označení Limitovaná edice
Barva Tmavý rum
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 54,5 %
Lokalita , ,
Publikováno: 31. července 2020 Aktualizováno: 31. července 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů

  1. […] rumu, a tak dne 31. července 1970 ukončili tuto tradici. Tento den je označovaný jako Black Tot Day, z čehož je odvozen i název této […]

  2. […] budeme pokračovat, napíši pár slov k pojmu Black Tot Day. V průběhu 18. století byl život na lodi nesmírně obtížný. Pomyslným vrcholem dne bylo […]

Napište váš názor