V létě 2020 (květen/červen) David Kaiserlich z Albert Michler distillery začal vytvářet zcela úplně novou sérii autentických rumů – single cask edici (Albert Michler měl dříve jen rumy řady Espero (sladké převážně elixíry), Austrian Empire Navy a sérii základních rumů pro barmany a na míchání. Těchto rumů/sudů je 6 + 1 a rád bych vám je postupně na RumRocku představil. Dostali jsme společně s Pavlem Linhartem, zakladatelem skupiny Rum CZ SK 6 lahví (od každé jednu) a krom mne, ochutnají i všichni moderátoři skupiny Rum CZ SK. Podívejme se tedy na Demeraru 2010:

Albert Michler 2010 Demerara Single Cask Collection – láhev, krabice i rum ve sklenici

Láhev a balení

Rum je v poměrně jednoduché tmavé lahvi s líbivou etiketou, každý rum z edice má svou barvu – tento je oranžovo-červený – a to je i barva etikety a na něm zlatým písmem máte všechny dostupné informace.

Kartonová černá krabice, kombinovaná s barvou rumu, tedy oranžovo-červenou a zlatou. Proto pozor na dovoz, karton se snadno pomačká.

O rumu

Jedná se 45 % 10. letý melasový rum z Diamond distillery z Guyany. Stařen byl v Karibiku 10. let (tropical aging) v sudech po bourbonu a pak ležel 8 měsíců ve Skotsku, kde byl i lahvován v roce 2020. Rum nebyl dochucován, ani dobarvován – nebylo do něj nic přidáváno. Jedná se o rum ze sudu č. 107 a jeho pouze 358 lahví.

Vůně a barva

Na 10 let v Karibiku je vůně docela jemná i barva je poměrně světlá – něco jako bezová šťáva. Ve vůni je cítit dřevo, samozřejmě alkohol (ale ne nepříjemně) a trochu citrusy. Vůně je opravdu velmi jemná. Nemůže vadit, mě by ale nevadilo, kdyby byla intenzivnější.

Chuť rumu

Na jazyku nasládlá a sladkost se vrací i v dlouhém závěru. Mezitím se vystřídá poměrně dost chutí – od dřeva, pomeranče, čokolády, karamelu a melasy. Kdo zná Demerary a rumy z Guyany, je jím to hodně podobné. Docela hřeje a nevadí mi relativně nízká %, ale více bychom věděli až při srovnání řekněme 50 – 55 -60 %. Osobně bych rád měl u této lahve trochu více charakteru, možná nějaký výraznější/speciální finiš.

Na první ochutnání bych řekl, že i bez něj je to dobrý rum, ale možná možná mu bude chybět trochu více sebevědomí a osobnosti. Pokud se to u rumu dá říci. Je to určitě rum spíše pro lidi, co mají napito více rumů, rádi zkouší a poznávají – na běžné pití moc není, leda tak pro opravdové rum geeky 🙂

Prodávat se od ledna 2021 exkluzivně pouze na Alkohol.cz za 1 699 Kč.

Info o rumu

Výrobce 10y, 45 %, Albert Michler, Aromatické, Britský typ, Diamond Distillery, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Single barrel, Suché rumy, Sudy po bourbonu, Zlaté (oro)
Typ 10y, 45 %, Albert Michler, Aromatické, Britský typ, Diamond Distillery, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Single barrel, Suché rumy, Sudy po bourbonu, Zlaté (oro)
Typ výroby 10y, 45 %, Albert Michler, Aromatické, Britský typ, Diamond Distillery, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Single barrel, Suché rumy, Sudy po bourbonu, Zlaté (oro)
Chutě 10y, 45 %, Albert Michler, Aromatické, Britský typ, Diamond Distillery, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Single barrel, Suché rumy, Sudy po bourbonu, Zlaté (oro)
Označení 10y, 45 %, Albert Michler, Aromatické, Britský typ, Diamond Distillery, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Single barrel, Suché rumy, Sudy po bourbonu, Zlaté (oro)
Barva 10y, 45 %, Albert Michler, Aromatické, Britský typ, Diamond Distillery, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Single barrel, Suché rumy, Sudy po bourbonu, Zlaté (oro)
Balení 10y, 45 %, Albert Michler, Aromatické, Britský typ, Diamond Distillery, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Single barrel, Suché rumy, Sudy po bourbonu, Zlaté (oro)
Jedinečnost 10y, 45 %, Albert Michler, Aromatické, Britský typ, Diamond Distillery, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Single barrel, Suché rumy, Sudy po bourbonu, Zlaté (oro)
Síla 10y, 45 %, Albert Michler, Aromatické, Britský typ, Diamond Distillery, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Single barrel, Suché rumy, Sudy po bourbonu, Zlaté (oro)
Staření a stáří 10y, 45 %, Albert Michler, Aromatické, Britský typ, Diamond Distillery, Krabice, Limitovaná edice, Melasa, Pot still, Single barrel, Suché rumy, Sudy po bourbonu, Zlaté (oro)
Lokalita
Série Albert Michler Single Cask Collection
Láhev k recenzi dodal
David Kaiserlich, Albert Michler
Publikováno: 11. prosince 2020 Aktualizováno: 24. ledna 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Napište váš názor