Dnes tu mám pro vás recenzi na rum z produkce poslední dobou velice oblíbené značky Cihuatán z El Salvadoru.

Původ rumu

Rumy Cihuatán jsou ručně vyráběny ve stejnojmenném údolí v El Salvadoru, v destilerii LICORERA CIHUATÁN S.A. DE C.V., jež byla založena roku 2004 a je jedinou palírnou v zemi. I zde mají na postu Master Blenderka ženu, je to Gabriela Ayala. Řada z nás ji mohla poznat v online degustaci rumů RumRock Live Cihuatán. Bedlivě dohlíží nad procesem fermentace cukrového sirupu a melasy, ale také destilace, která probíhá column still metodou. V současné době mají dva sklady pro staření rumů.

Master blender Gabriela Ayala

Ron Cihuatán Nikté odkazuje svým příběhem k dědictví starých Máyů. K vytvoření tohoto rumu byla Gabriela inspirována mystickou královnou noci, známou též jako Sac Nicté in Nahuat („sac“ znamená bílá). Tato nepolapitelná květina kvete jen jednu noc a naplňuje vzduch svou lákavou vůní surového medu a jasmínu. Vadne již před úsvitem.

K tomuto názvu se váže jedna legenda:

Ta pojednává o manželském páru, kterému se nedařilo počít dítě. Muž se každou noc modlil k bohům a k souhvězdí Jižního Kříže. Bohové ho vyslyšeli a narodila se mu v měsíci květnu krásná dcerka. Ta měla kůži podstatně světlejší než ostatní Máyové a tak se jí začalo říkat Sac Nicté (Bílý květ). Když o něco povyrostla, vážně onemocněla a stále vzhlížela ke hvězdám. Jakoby se chtěla za nimi vydat a také za bohy, kteří ji poslali na zem. Netrvalo dlouho a dcerka i přes svůj mladý věk zemřela. Jejímu otci to samozřejmě zlomilo srdce. Ve snu proto k němu dcera přišla a promluvila, že je konečně zpět mezi bohy a hvězdami, aby se netrápil. Kdykoli prý vzhlédne k souhvězdí Jižního Kříže, uvidí ji tam. Další rok v květnu na jejím hrobě vyrostl keř s bílými květy.

I na počest této legendy vznikl Kay Nikté, mayský festival květin. Na okouzlující oslavě, která se konala pod světlem půlměsíce, nabídli Mayové bohyni měsíce moře posvátných lístků.

Cihuatán Nikté je směs 4 rumů o stáří mezi 12 a 15 lety. Zraje v sudech po Bourbonu a také v nových sudech z amerického dubu. Celkem bylo této limitované edice vyrobeno 17 914 lahví.

Vůně

Při prvním přivonění se zdá poměrně dost sladká, jemná, jen lehce štiplavá a decentně mi zavála v nose i určitá lihovost. Velmi výrazný je med s karamelem, vanilkou a tropickým voňavým ovocem. Zavála mi v nose také jemná květinová vůně, ve které cítím především růže a jasmín. V pozadí pak o sobě dala vědět i mléčná čokoláda, muškátový ořech a náznak kokosu a se svěžími citrusy.

Chuť

Je také sladší, jemná, možná jsem čekal trošku více agresivity vzhledem k % alkoholu. Obsahuje velký podíl medu, tropického ovoce, vanilky, citrusové kůry a květinového nádechu. Výrazný je opět jasmín, který je vcelku dobře rozeznatelný. Výrazný je také muškátový oříšek a kakaové aroma. Závěr je středně dlouhý, ne příliš výrazný a také poměrně sladší. Na patře vám zůstane ovocná dochuť v kombinaci s květinami a kořením. Rum obsahuje 47,5% alkoholu.

Láhev

Za zmínku stojí i nádherná tuba a láhev, která vyniká zářivou modří. Tento design má na “svědomí” Appartement 103. Je nádherná. Od barvy, přes design, mayské znaky, tubu, dřevěné doplňky. Neskutečně se mi líbí. Dominantní barva je tedy modrá a to jak na láhvi, tak na tubě. Uzávěr tuby i láhve je ze dřeva a parádně to ladí. Na čelní etiketě nemohou chybět květy a podobizna bohyně. Vlevo dole si můžete najít číslo vaší láhve, na zadním štítku se pak můžete dočíst něco k příběhu tohoto rumu. V prvních sadách měla Nikté zdobené víčko vykládané zevnitř, takže mohlo sloužit jako improvizovaný, ale krásný stojánek/podtácek na degustační skleničku.

Cena

U nás seženete běžně v ceně od 1 500,- Kč.

Závěr

Musím říct, že je to jedna z nejhezčích láhví, co se designu i tuby týče. Velice se mi také líbí v úvodu zmiňovaná mayská legenda a proto jsem fotku volil tak, aby k této legendě trošku odkazovala. Je to velice zajímavý, sladší, příjemně ovocný a květinový rum, který věřím potěší jak začínajícího, tak i náročnějšího rumaře. A myslím, že by mohl chutnat i našim drahým polovičkám něžného pohlaví. Vůbec se nedivím, že se tato značka stává stále oblíbenější. Ve srovnání mi chutná o špetku více, než Nahual, ve kterém mi trošičku vadí nějaká jedna složka. Sahumerio však za mě stále vede.

Info o rumu

Výrobce Cihuatán
Typ výroby Column still
Chutě Jemné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 47,5 %
Staření a stáří 12y - 15y
Lokalita
Publikováno: 16. července 2019 Aktualizováno: 16. února 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Hlasů: 11

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů

  1. […] máte rádi rumy z Cihuatánu, určitě nebudete zklamáni, typové mi připomíná Nikté a na mne osobně je možná trochu víc sladší, než bych chtěl. Z trůnu u mě nesesadil […]

  2. […] pití s kamarády naprosto skvělý. Mě osobně sedí – typově bych ho přirovnal k Nikté nebo Diplomatico Seleccion de Familia. Prodej by měl začít v Česku od poloviny ledna. Cena se […]