Recenze: Cihuatan Nikté

Po úspěchu Cihuatan Nahual, který jsme také recenzovali, El Salvadorská destilérka LICORERA CIHUATÁN S.A. DE C.V. přichází s další limitovanou edicí (17 914 lahví) s krásnou modrou lahví se silou 47,5 %. Cihuatan Nikté.

Příběh rumu

Cihuatan Nikté se odkazuje svým příběhem k dědictví starých Máyů. Název odkazuje ke Kay Nikté, mayský festival květin. Během velké oslavy za svitu měsíce staří Mayové obětovali moři bohyni Ix-Chel posvátné květinové lístky.

Master blender Gabriela Ayala

Gabriela Ayala, master blenderka v Cihuatanu, byla inspirována mystickou květinou přezdívaná Královna noci, známá také jako Sac Nicté v Nahuatu („sac“ znamená bílou). Tento fascinující květina rozkvétá jen jednu noc a naplňuje vzduch lákavou vůní medu a jasmínu. Před svítáním zvadne. V Nikté zachytila Gabriela nezapomenutelný zážitek z toho, že byla svědkem prchavého květu Královny noci. Objevila tento květ jako dítě v zahradě své babičky.

Láhev

Za zmínku stojí i nádherná tuba a láhev, která vyniká zářivou modří. Tento design má na „svědomí“ Appartement 103. Má i krásné dřevěné zdobené víčko vykládané zevnitř, tkže může sloužit jako krásný stojánek na skleničku 🙂

With the Mayan heritage concept defined, Appartement 103 – Brand Design took a deeper inspiration from the mystique of Kay Nikté, the Mayan festival of flowers. – Cihuatan Nikté #rum #packagingdesign

Zveřejnil(a) Packaging of the World dne Úterý 25. června 2019

Barva rumu

Ostře oranžová a velmi výrazná, což můžete vidět na fotografii níže:

Vůně a chuť rumu

Vůně je velmi příjemná a jemná. Nasládlá ovocná jemnost s lehkými tóny štiplavosti.

Chuť se nebojí o ostrosti a síly, která příjemně delší dojezd. Přitom ta dřevitost je jemná a nedráždí. Opět mě to připomíná typově jemné whisky.

Srovnání s Nahualem

Nelze se ubránit srovnání se svým předchůdcem Cihuatan Nahual. Přijde mi o trochu jemnější než Nahual a rozhodně je balení mnohem krásnější. Pochopitelně mají i více lahví. Tak jako tak, je třeba je mít obě 🙂 Tož kupujte děcka – hezká, chutná a cenově přijatelná limitka.


Pavel Ungr

Jmenuji se Pavel Ungr a už 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Pracuji pro Alkohol.cz. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu. Moje oblíbená značka byla dánská A. H. Riise, ale už se trohu se odslazuji směrem k nedoslazovaným rumům. Naopak nemám rád většinu agricole 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *