Cihuatán Suerte je limitovaná edice rumu inspirovaná legendou o Muwaan Matovi, mayském bohu štěstí. Mayové věřili, že tento bůh rozdává štěstí prostřednictvím krystalů. Aby ho mohli využít, filtrovali při posvátném rituálu vodu s křemenem a poté si nápoje vychutnávali při okouzlujících hostinách.

Příběh rumu

Inspirací pro rum Cihuatán Suerte byl mayský bůh-král Muwaan Mat, který především přinášel štěstí a prosperitu a předával je svým následovníkům a věrným služebníkům prostřednictvím křemenných krystalů. Aby Mayové vzdali hold tomuto bohu, prováděli posvátný rituál, při kterém filtrovali vodu přes křemen. Master blenderka Gabriela Ayala následovala tohoto příkladu a destilát z lihovaru Cihuatán filtruje také přes křemenné krystaly.

O rumu

Jedná se o blend tři melasových rumy ze kolonového destilačního zařízení lihovaru Licorera Cihuatán. Jedná se o lehký rum zrající 17 let, těžký rum zrající rovněž 17 let a lehký rum zrající 15 let. Všechny složky zrály v nových, středně vypálených sudech z amerického bílého dubu v tropickém podnebí Salvadoru. Rum byl stáčen do lahví s 44,2 % alkoholu.

“Při výrobě této limitované edice rumu jsem se inspiroval mayskou tradicí filtrování vody pomocí křemenných krystalů. Staří Mayové věřili, že když padající hvězdy dopadnou na zem, promění se v křemen. Jejich sílu pak využívali filtrováním vody pomocí křemene. Ukázalo se, že za tím stojí i věda, protože křemen by vodu pročistil a dodal jí jedinečnou příjemnou chuť. S mým týmem jsme se rozhodli vyzkoušet to s naším rumem, a tak se zrodila tato legendární limitovaná edice!” Gabriela Ayala, Master Blender

Balení: Láhev a tuba

Rum je dodáván v krásné dárkové tubě. Společnost Cihuatan si opět dala záležet na vytvoření barevného a jedinečného vizuálu.

Chuť rumu

Tento rum, který zraje v panenských sudech, se vyznačuje tóny slaného karamelu, sezamu, kandovaných fíků, espressa, máslových sušenek a skořice. Podle oficiálních degustačních poznámek vůně Cihuatán Suerte zaujme dobrou rovnováhou mezi kořeněnými, sladkými a ovocnými tóny. Pokud jde o chuť, rum se zpočátku objevuje se slaným karamelem, sezamovými sladkostmi a kandovanými fíky, po kterých by se nuance espressa, máslových sušenek a skořice měly postupně šířit do patra.

Láhev si můžete koupit v i v Česku a to od 4. srpna 12:00 na e-shopu oficiálního distributora Warehouse #1 za 1 500 Kč. Pro Česko byla alokace něco přes 1 000 lahví.

Info o rumu

Výrobce Cihuatán
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Aromatické, Jemné, Kořeněné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 44,2 %
Staření a stáří 15y, Vypálené sudy
Lokalita
Publikováno: 4. srpna 2023 Aktualizováno: 4. srpna 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články