Díky skvělé rumové komunitě jsem měl možnost ochutnat velmi zajímavý rum od Dictadoru, který je dostupný jen ve Švýcarsku v počtu 300 lahví. Láhev je klasická jako známe z jiný sérií Best of (směs historických sudů a vzácných rumů – dle Dictadoru). Pojďme se nyní podívat na to, co činí tento rum zajímavým.

O rumu

44 % rum (viděl jsme ale i označení 40 % a 46 %) se destiluje z tzv. “virgin cane honey“, tedy vylisované šťávy (medu) z cukrové třtiny. Mělo by jít směs (za výběrem stojí master blender Herman Parra) velmi vzácných rumů. Poté dozrával v 3 různých typech sudů z amerického dubu (sudy po bourbounu, sherry a portském víně) v Cartageně (prý více než 50 let). Z každé šarže ročníku pro Dictador Best používá pouze 1 barel, což představuje právě oněch cca 300 lahví na plnění. Díky tomu, jak vzácný rum to je, je každá láhev ručně popsána a podepsána master blenderem.

Vůně a chuť

Barva

Krásně mahagonová, tedy spíše tmavší.

Vůně

Oficiální zdroje hovoří o vanilce, sušeném ovoci (zejména švestky) a pak káva nebo Creme Brulée. Za mě je chuť velmi jemná, ničím nedráždí, ostrost necítím a je to vůně, kterou dobře znám z jiných solera rumů (typicky dictadorská).

I o chutí oficiální zdroje hovoří výmluvně:

Vanilkové lusky a kolumbijská káva, s karamelem, dubem a harmonickými ovocnými tóny fíků a švestek. Intenzivní, krémová v závěru nádherná rovnováha dřeva, koření a ovocné sladkosti.

Chuť je opravdu skvělá. Na krátký začátek, jemná sladkost, poté nastupuje síla rumu a dřevitost, která se protáhne do dlouhé závěru, kde cítíte sladkou jemnou chuť. Je to velmi vyladěný rum, která vás chutí opravu zaujme. Zde myslím, že ta cena za tu láhev opravdu stojí za to.

Cena

Cena se pohybuje od 357 CHF a více, tedy v přepočtu necelých 8 400 Kč za láhev (bez cla a dopravy do Česka).

Info o rumu

Výrobce Dictador
Chutě Jemné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Lokalita
Publikováno: 11. září 2019 Aktualizováno: 17. října 2019
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články