Při přátelských půtkách s rumovými puristy jsem dostal doporučení na Doorly’s. Prý skvělý na přechod mezi sladkými a nedoslazovanými rumy za dobrou cenu. Tak jsem si ho koupil, nějakou dobu ochutnával a dnes jsem se dostal k tomu to sepsat. Takže jaký je Doorly’s z destilérky Foursquare rumového guru Richarda Seala?

O destilérii Foursquare

Rum se jmenuje po Martinu Doorlym, který byl dlouholetým partnerem zakladatele společnosti Foursquare, Richarda L. Seala. Na přelomu 19. a 20. století, právě Martin Doorly založil na Barbadosu lahvovací továrnu pro Foursquare rum. Doorly‘s Rum byl prvním rumem exportovaným z Barbadosu v láhvích. Doorly’s rum se stal populární a když vznikla v roce 1993 Foursquare palírnu, tak na tento rum jen navázali.

Foursquare, která je postavena na pozemku bývalého cukrovaru z roku 1636. Tato destilerie je vyprojektována a postavena tak, aby byla vysoce úsporná a nezatěžovala životní prostředí zráním v netypických sudech, s mícháním originálních rumů. Také je známá tím, že rumy nedoslazují, nedochucují a dobarvují jen minimálně. Pokud to udělají, tak vše transparentně napíší na etiketě.

Příběh rumu a jeho názvu

Doorly’s 12 je vybaven papouškem na etiketě. V tropických pralesech Barbadosu žije vzácný pták modrý papoušek Ara Škraboškový (též Spixův), který je ve volné přírodě vyhynulý.

Místní legenda praví, že kdo se s ním setká, toho nemine šťastná událost. Na etiketě rumu pojmenovaném po Martinu Doorlym takového, byť jen nakresleného, papouška nalezneme.

Tento melasový blend Column Still i Pot still destilace obsahuje celých 90 % rumu, který zrál nejméně 12 let v sudu po Kentucky burbonu. Zbylých 10 % je tvořeno rumem zrajícím také nejméně 12 let, tentokrát však v sudu po fortifikovaném víně Madeira.

Výroba rumu

Doorly´s 12 je směs minimálně 12-letých melasových rumů, které zrály v sudech po kentucky bourbonu (z 90%) a po fortifikované víně madeira (z 10%). Rum, jak je u Foursquare obvyklé, není doslazován a ani jinak dochucován.

Bronzová medaile: Rum Aged over 10 Year Old – 2018 International Spirits Challenge

Vůně a barva

Barva je tmavší, můžete v tom vidět barvu mědi, tmavšího medu či mahagonu.

Barva rumu Doorly’s 12

Vůně je velmi jemná, s tóny kokosu, vanilky, skořice, nugátu, pomerančů a dalšího sušeného ovoce.

Láhev a balení

Rum je balen do hezkého dárkového kartonu, na kterém je vyobrazen již zmiňovaný papoušek. Balení, i když je papírové působí velmi elegantně až luxusně. Samotná láhev je už průměrnější, ale rozhodně neurazí.

Tvarově i designově stejná, jako mladší bratříčci. Liší se jen popisky a vyobrazeným papouškem na etiketě. Zde je to Ara Spixův (Škraboškový), který je zřejmě ve volné přírodě již vyhynulý. Jeho domovinou byla Brazílie, konkrétně stát Bahia. Posledního jedince bylo možno spatřit v roce 2000. Uzávěr již tradičně z umělého korku, oproti mladším bráškům je však tento rum dodáván v pěkné kartonové krabici s vyobrazeným papouškem.

Chuť

Oficiální zdroje mluví o chuti takto: lehká šťavnatá s dominujícími chutěmi po pomerančích, banánech, vanilce, rozinkách, s tóny dubového dřeva.
Ve vůni pak hlavně dubová dřevnatost a nasládlé tóny fortifikovaného vína. Čokoláda, banán, vanilka. A podobné krásně plné chutě se rozvíjejí i v ústech. Dub, cukr, ovoce, trocha koření, hlavně pepře.

Závěr je hřejivé, jiskřivé, trochu kořeněné, jemně nakouřené s vanilkovým až muškátovým dojezdem.

Já jsem na tento rum dostal doporučení, že je to opravdu sladký nedoslazovaný rum. Z pohledu pijáků jamajských rumů možná, z pohledu pijáku sladších rumů v žádném případě! 🙂 Můj vztah s tím rumem není rozhodně jednoduchý:

 • První ochutnání – eeee, to přeci nebudu pít!
 • No, tak já to zkusím …. snad se to rozpije.
 • No, pít se to asi dá.
 • A hele, tady jsou nějaké zajímavé chutě!
 • Hm … to je dobré a tolik rozmanitých chutí.
 • Je to skvělý rum!

Jinými slovy, ten rum rozhodně není chuťově jednoduchý a musíte si chvíli zvykat. Chutě se postupně objevují a doporučují chutnat vícekrát, než zaujmete finální verdikt. Po cca měsíci kdy ho ochutnávám mi přijde vynikající, ale cesta k tomu nebyl a jednoduchá a jsem rád, že jsme mu dal více šancí.

Cena a závěrečné zhodnocení

Ve své cenové relaci se rozhodně jedná o jeden z nejlepších rumů. Je to dobrý rum, který plní roli “převozníka” mezi jemně doslazovanými rumy jako El Dorado nebo Dictador k sušším a tvrdším rumům. Jako rum je skvělý a za cenu pohybující se okolo 1 000 Kč získáte skvělý rum za vynikající cenu. Zkuste ho!

Info o rumu

Výrobce Foursquare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Pot still
Chutě Jemné
Barva Zlaté (oro)
Jedinečnost Blend
Lokalita
Publikováno: 2. května 2019 Aktualizováno: 18. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 9

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

3 komentářů

 1. Miroslav Sycha napsal:

  Dobrý večer,
  dnes večer máme degustace rodu papoušků, Doorlys, k tomu si čtu vaši recenzi na 12-ku, velmi skvělé, naprosto souhlasím. Děkuji za doplnění večera přesnými informacemi včetně historie.

 2. […] a jemná chuť pomerančů a ta sladkost je fascinující. Hodně mě připomíná stylem Doorly’s, ale je mnohem intenzivnější a samozřejmě více […]