Dnes tu máme rum, který znám pouze z brněnské Havany (značku Lazy Dodo). Bavíme se o rumu pojmenovaném po vyhynulém ptákovi a to rumu z Mauritia vyráběným Greys Distillery společně s rodinou Milhade – vinařů z Bordeaux.

Příběh rumu

Rum je pojmenován po dnes již vyhynulém ptáku Dodo. Dodo neboli dronte mauricijský, v česku známý známý jako blboun nejapný, nelétal, a proto se o něm říkalo, že je líný.

O to více je překvapující, že i když je vyhynulý (vyhynul krátce po kolonizaci ostrova lidmi) a byl označován jako “lenivý”, stal se národním symbolem ostrova Mauricius. Rum je pojmenován právě po něm, prý i jako odkaz toho, že stejný osud může potkat kohokoliv.

Destilérie Grays

Palírna Grays se nachází na severozápadě ostrova Mauritiu v oblasti Pamplemousses.

Tam poblíž koloniální vily zvané Domaine de la Villebague v roce 1740 vznikl první cukrovar na ostrově a 2 roky poté i první první destilerie.

Domaine de la Villebague

Domaine de la Villebague je dodnes v rukou potomků Pierra Charles Harela, jenž destilérii poté v roce 1838 převzal a zvelebil. Jeho potomci poté založili společnost Grays Distillery.

Grays Distillery je tzv. single estate, což znamená, že zde celý proces výroby, od pěstování cukrové třtiny, přes destilaci, kvašení, staření až po lahvování.

O rumu

Tento 40 % rum je směs melasových rumů destilovaný na kolonách a starých až 10 let, s přirozeným kvašením, a tak vyniknou chutě typickou pro oblast Mauritia. Finální blend je složen z více ročníků. Rum zraje v sudech po bourbonu a sudech z francouzského dubu. Sladkost dodává to, že v některých sudech byl uskladněn také sirup z cukrové třtiny.

Láhev

Láhev je zajímavá, buclatá, širší, s modrozelenou etiketou a tuto barvu kopíruje i robustní korek, Dá se koupit i ve verzi s tubou a skleničkami.

Barva a vůně

Rum je docela tmavý mahagonový, možná je dobarvován (nemůžu potvrdit). Můžeme cítit intenzivně koření, zejména skořice a oříšky. Také tropické ovoce, vanilka, karamel a lehce dubové dřevo, ale velmi nevýrazně.

Chuť

Začíná to sladce spáleným karamelem a citrusy. Pak zase vánoční koření, dubové dřevo a vanilka. V chuti stejně jako ve vůni, je intenzivně cítit koření – takové ty “vánoční” chutě. Závěr je středně dlouhý a lihově cukrový

Závěr

Fanouškům vánočních vůní a chutí určitě sedne, stejně jako fanouškům sladkých chutí. Byl to také 5. rum rumového kalendáře 1423.dk z roku 2020. Ale na mne je tenhle rum příliš prázdný a naopak až přespříliš plný “spiced” tónů. Myslím, že znovu bych nemusel a proto tento rum s respektem a díky spíše odmítnu.

LAZY DODO SINGLE ESTATE 40% 0,7 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Rum stojí okolo 800 Kč a myslím, že v konkurenci jiných sladkých (ne)rumů jako Don Papa, Kraken nebo Dos Maderas neobstojí, ale znáte to, 1 000 lidí, 1 000 chutí.

Info o rumu

Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Aromatické, Jemné, Kořeněné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 10y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Warehouse #1
Publikováno: 5. prosince 2020 Aktualizováno: 18. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Hlasů: 8

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář