Hodnocení

82 %
Lokalita
Chutě Jemné, Suché rumy
Síla 52,1 %

Dnes jsem se pustil do nového rumu Plantation z edice Single Vintage, a jak už jsme u Plantation zvyklí, velmi hezky opět se symbolikou fauny. Pro rok 2022 bylo téma designu lahví Pod hladinou moří (Under the Sea), a proto na krabici i etiketě najdeme rejnoka, která se vyskytuje ve vodách blízko Venezuely.

Plantation Venezuela 12y – 2010

O rumu

Jedná se o 52 % melasový rum v limitované edici. Fermentace probíhala 2 – 3 dny. Následná destilace v kolonách probíhala v Sofa Distillery na Venezuele v roce 2010 a bylo yvrobeno 9 768 lahví. Jak už jsme u Plantation zvyklí, rum je stařený metodou double aging. Nejdříve 8 let v 22 sudech (200 litrových) po americkém bourbonu tropicky na Barbadosu a poté 4 rok v jihovýchodní Francii v Jarezac (menší vesnice v koňakové oblasti, kde má Plantation sklepy) v 400 litrových sudech po koňaku z francouzského dubu. V rumu najdeme 26 g/hL esterů a 0 g adivitv na litr rumu. Neobsahuje žádný karamel E150a.

Rum ve sklenici

Rum ve sklenici je do zlatova, velmi příjemná barva. Tekutina se chová velmi lehce, rychle stéká po sklenici.

Vůně je velmi příjemná a jemná, do hořké čokolády a kakaa zároveň je to chuť typické Venezuely, ale kombinace dřevitosti a ,koňakového finiše tomu dala kouzlo, které krásně zvýraznilo a udělalo zajímavým velmi epesní závěr. To bše dohromady zakulatilo celkový projev rumu.. Nikde nic neštípe a nepálí.

Závěr

Je to velice pohodový a příjemný rum, který ocení jak začátečníci, tak i mírně pokročilí fanoušci rumů. Dokonce bych řekl, že může fungovat jako skvělý přechodový rum od doslazených rumů k těm nedoslazovaným. Skvěle pitelný rum, který může nalákat i začátečníka. Za mě asi jeden z nejlepších rumů z Venezuely, který sjem měl tu čest pít.

V Evropě se už prodává, u nás by se měl prodávat na Warehouse #1 na přelomu ledna a února v celkovém počtu cca 300 lahví.

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Síla 52,1 %
Staření a stáří 12y, Double aging, Sudy po bourbonu, Sudy po koňaku
Lokalita
Série: Vintage Edition
Vzorek poskytla
Carole Duplaine, Plantation
Publikováno: 16. ledna 2023 Aktualizováno: 16. ledna 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Hlasů: 11

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články