Proč populární Legendario Elixir de Cuba není vlastně tak docela rum?

Legendario Elixir de Cuba

Tzv. Legendario je velmi populární rumový nápoj, jak ve Španělsku, na Kubě i u nás. Panuje okolo něj ale mnoho mýtů a polopravd, které bych rád objasnil. Ale ještě než se do Legendaria pustím, dovolte mi krátké uvedení do problematiky. Legendario Elixír mám rád, mám vždy nějakou láhev doma a rád si ho pravidelně dávám. A tak bych chtěl objasnit některé věci ohledně jeho vzniku.

Neznáte Elixír Legendario? Doporučuju, pokud máte rádi sladké rumy. Jedná se o rumový nápoj, který by zlí jazykové označili jako tlamolep 🙂.  Velmi sladký a chuťově vynikající nápoj. Je vyroben z několika rumů Añejo (dle informací od výrobců minimálně sedmileté) tradiční kubáskou metodou. Extrakcí šťávy z cukrové třtiny se získává melasa, která se nechá zkvasit a následně se destiluje. Směs rumů Añejo poté leží 2 – 4 roky v sudech z amerického bílého dubu. Následně se v směsi minimálně měsíc macerují rozinky, po maceraci se vymačkají a lahodná šťáva se přidává do finálního nápoje. Důležitou informací také je, že se při výrobě používá demineralizovaná voda. Právě proto v chuti ucítíte macerované rozinky,  dále karamel a pomeranče, díky kterým Legendario Elixír dostává právě tu výjimečnou chuť.

Zajímavé je vědět něco i o značce Legendario. Aby bylo jasné, Legendario Elixír není jediná láhev toho názvu – na alkohol.cz najdete 5 lahví od této značky a jsou to echtovní poctivé rumy. Legendario je prostě jen značka, která vyrábí rumy (nejen Legendario) a byla založena jako rodinný podnik v Havaně na Kubě už v roce 1946 (nyní už bohužel zestátněném).  Zde byl první rum Legendario vyroben v historickém centru v místě Havana Bocoy, kde se rumy vyráběly od 16. století. Sídlo má Legendario ale ve Španělsku a z Havany veškeré nápoje dováží. Rumy a elixíry Legendario se vyrábějí v 6 destilériích na Kubě: Matanzas, Villa Clara, Havana a 3 v Pinar del Rio.

Proč Legendario Elixir de Cuba teda není rum?

Legendario Elixír je v podstatě Punch au Rhum, což můžeme volně přeložit jako rumový punč. I jeho výroba – viz výše – potvrzuje spíše likér. Legendario Elixír je také velmi hutný nápoj, kapky stékají po skle jen pomalu a těžce, právě proto, že to není čistokrevný rum, skupenstvím připomíná spíše sirup nebo med. Podle zákonů na Kubě a ve Španělsku nesmí nápoj, co nese označení rum, mít větší obsah cukru než 20 gramů na litr. Cokoliv, co má více, musí být označen jako elixír, což v našich končinách můžeme označit jako likér nebo lidověji punč.

Legendario Elixir de Cuba je skvělý dárek – zejména pro ženy 🙂

Pojďme ale s pravdou ven. Ať je Legendario Elixir de Cuba, co chce, je to velice zajímavý, jemný a sladký nápoj. Skvělý začátek pro lidi, co chtějí proniknout do světa rumů. Je také velmi oblíbený u žen a dívek právě díky své jemné a sladké chutí. V Česku ho nakoupíte třeba na Alkohol.cz za přívětivých 469 Kč a láhev vypadá krásně – s kubánskou vlaječkou a v některých obchodech i s kubánským kloboukem. Nebo si můžete vybrat z více různých e-shopů na Heuréce:


Legendario Elixir 7yo 0,7 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 


Pavel Ungr

Jmenuji se Pavel Ungr a už 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Pracuji pro Alkohol.cz. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu. Moje oblíbená značka byla dánská A. H. Riise, ale už se trohu se odslazuji směrem k nedoslazovaným rumům. Naopak nemám rád většinu agricole 🙂

4 komentáře u „Proč populární Legendario Elixir de Cuba není vlastně tak docela rum?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *