Hodnocení

88 %
Lokalita
Chutě Jemné, Kořeněné, Sladké
Síla 46 %

Původ rumu

Belize. Kolekce rumů 1731 Fine&Rare prezentuje malosériově míchané melasové rumy z karibského a jihoamerického regionu. Rok 1731 je v dějinách zmiňován ve spojitosti s britským královským námořnictvem. Přesně od tohoto roku totiž začali námořníci dostávat příděl rumu jako součást jejich mezd. Již jsme si o tom vykládali u rumu Pusser’s a Black Tot. Značka si v celé kolekci těchto rumů zakládá na čistě přírodním složení, tedy bez jakýchkoli umělých aditiv. Kolekce 1731 se skládá ze 3 jedinečných regionálních rumových směsí a 3 jednosložkových rumů od střední Ameriky až po špičku jihoamerického kontinentu.

Belize 7YO je z kolekce Single Origin a pochazí samozřejmě z Belize (konkrétně Travellers Distillery). Jde o blend rumů Column Still destilace zrajících v dubových sudech po bourbonu minimálně 7 let. Blend je tedy bez umělých aditiv, neprochází filtrací chladem a jedná se o 100% tropické stárnutí, které probíhalo v místě lihovaru.

Vůně

Již při prvním přivonění se zdá jemná, nasládlá, jen lehce štiplavá. Hned na začátku na vás rychle dýchne velmi výrazné spálené dřevo s karamelem. Mě tyto rumy neskutečně baví, mám rád ty kouřové stopy jako po vypáleném sudu. Dále cítím samozřejmě i dřevo, med a lehce také tabák. Z ovocné složky mi nosem přejel závan jablek a zralého banánu. Nechybí ani kořenitá složka, kde jsem zaznamenal zejména vanilku se skořicí. Vše pak dotváří příjemně čokoládové pozadí.

Chuť

Na patře při prvním doušku příjemně nasládlá, jemná, jen lehoučce alkoholová. Opět velmi dominantní aroma spáleného dřeva, karamelu a kouře. To doplňuje lehce pikantní složka tabáku a pepře. Výrazná je také vanilka a více se oproti vůni zvýraznila mléčná čokoláda. Z ovoce cítím lehce tropické ovoce i jablka. Z koření jsem zaznamenal mimo vanilku i muškátový oříšek. Závěr je středně dlouhý, velmi kouřový s dochutí přecházející lehce až do kávy.

Láhev

Má takový ten klasický “vínový” tvar. Velká čelní etiketa v černé barvě je poměrně jednoduchá, obsahuje název a původ rumu laděné v takové, růžovém odstínu. Můžete si zde také přečíst informace o jeho výrobě. Láhev je uzavřena černým víčkem s umělým korkem a je dodávaná v pěkné tubě. Na té si můžete přečíst prakticky veškeré informace ohledně výroby a složení tohoto rumu včetně celého příběhu. To mě opravdu velice potěšilo.

Cena

V česku by se mělo prodávat velmi brzy. Informaci o ceně a dostupnosti doplníme co nejdříve.

Závěr

Není tajemstvím, že mi neskutečně chutnají kouřové rumy. Baví mě to aroma po vypáleném sudu a spáleném karamelu, které nádherně provoní celý rum. Láhev možná samotná úplně nezaujme jako jiné značky (ikdyž tuba je moc pěkná), ovšem když dáte vedle sebe více lahví od tohoto výrobce a z různých destinací, vypadá to parádně. Líbí se mi navíc transparentnost značky a absence umělých aditiv. Já jsem s tímto rumem moc spokojený ? A musím říct, že tato vcelku neznámá a lehce nenápadná značka dělá dobré rumy!

Info o rumu

Výrobce 1731 Fine&Rare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still
Chutě Jemné, Kořeněné, Sladké
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 46 %
Staření a stáří 7 y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Jacco Kroon, 1731 Fine&Rare
Publikováno: 27. března 2021 Aktualizováno: 27. března 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články