Původ rumu

Jamajka. Tento rum vznikl v Appleton Estate, nejstarší nepřetržitě fungující třtinové plantáži a palírně na Jamajce. Rumy se zde vyrábějí již více než 265 let. Destilace probíhá malosériově v měděných destilačních kotlích tradičním způsobem, rumy poté zrají v sudech z amerického bílého dubu, ve kterých byl předtím uložen bourbon. Celý proces výroby probíhá přímo v jejich závodu od sběru cukrové třtiny, destilace až po blendování a zrání. Od roku 1997 zde funguje historicky první žena na pozici Master Blendera, paní Joy Spence (u Appletonu fungovala už od roku 1981 jako chemička).

Rum Appleton Estate 8Y je zcela novou prezentací osmiletého Appleton Estate Reserve. Vyšel tento rok a neliší se pouze novým designem, ale také upravenou recepturou samotného rumu. Rum vytvořila skvělá master blenderka Joy Spance k připomenutí 250. výročí této značky. Rum se destiluje metodou Pot Still a nejmladší složka v blendu je stařená minimálně 8 let v dubových sudech.

Vůně

Již při prvním přivonění cítíte příjemně nasládlou ovocitou vůni s lehkým podílem esterů a vyzrálého dřeva. Nechybí ani stopy cukrové třtiny a medu s vanilkou. Ovoce je spíše tropické, výrazný zejména ananas a citrusy. Cítím však také i jablka. V pozadí se projevuje i jemná kouřovost s mírnou zatuchlostí.

Chuť

Ta je při prvním doušku výrazně dřevitá, již méně sladká a tóny jdou lehce ke spálenému karamelu. Opět výrazné tropické ovoce, zejména ananas. Baví mě esterové aroma, ale není zde až příliš výrazné. Z té rostlinné složky na patře rozeznávám aroma tabáku a trávy. V pozadí cítím i lehkou peprnou štiplavost jako po pepři a zázvoru. Samozřejmě nechybí ani vanilka a v závěru lehká nahořklost. Závěr je středně dlouhý a příjemně výrazný. Rum obsahuje 43% alkoholu a neobsahuje žádná umělá aditiva.

Láhev

Tak máme tu nový design. Slyšel jsem hodně zmínek o tom, že starý design byl hezčí atd. Za mě je ale nový design pěkný…nesrovnávám, je prostě jiný a povedený. Líbí se mi tvar láhve ve tvaru osmičky, který koresponduje se stářím rumu. Láhev je oblá, lehce placatější, má dřevěný uzávěr s umělým korkem a kolem hrdla přebal s obrázkem destilerie. Z čelní strany je štítek s názvem a informacemi o rumu, pod štítkem nechybí podpis Joy Spance.

Cena

U nás bohužel prozatím není, měl by se dostat na náš trh v prvním čtvrtletí roku 2021. V zahraničí cena kolem 33 euro.

U nás si zatím můžete koupit pro srovnání jen starší verzi za 619 Kč.

Závěr

Tento rum jsem poprvé ochutnal na letošním Rumfestu v Praze. Původně jsem se domníval, že se změnil pouze design a rum samotný je stejný. Ale byl jsem hned přesvědčen, že i receptura se změnila a to rozhodně k ještě lepšímu. Je to opravdu výborný rum z Jamajky, který si myslím oblíbí i rumaři, jenž s Jamajkou teprve koketují. Ta intenzita esterů není tak šílená, jako u jiných značek a rum je skvěle vybalancovaný. Nový design se mi celkem líbí, tedy za mě super kousek.

Info o rumu

Výrobce Appleton
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Esterové, Jemné, Kořeněné
Označení Reserva
Jedinečnost Blend
Síla 43 %
Staření a stáří 5y, 8 y
Lokalita
Publikováno: 3. listopadu 2020 Aktualizováno: 3. listopadu 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články