Hodnocení

84 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla 50,3 %

Původ rumu

Kolumbie. Ron Coloma byl vytvořen pod stoletými stromy Hacienda Coloma, kávové plantáže nacházející se 1700 metrů nad mořem, v srdci Kolumbie. Jde o rodinné sídlo ležící v horké centrální části země, nedaleko kolumbijských pralesů. Původně vyhlášené pěstováním a výrobou kávy, posléze i věhlasného kávového likéru. Poté co v r.2005 umožnily kolumbijské zákony výrobu rumu soukromým společnostem, splnil si majitel a pokračovatel rodinné tradice svůj sen a rozšířil svou nabídku značky Coloma právě o unikátní rumy. Jejich výroba probíhá pod přísnou kontrolou dvou uznávaných kolumbijských master blenderek Sandry Reategui a Judith Ramirez.

Tento rum je destilovaný z čisté třtinové melasy, zraje v sudech z amerického dubu po Bourbonu dlouhých 13 let. Po něm následovalo konečné zrání po dobu 6 měsíců v soudcích po exkluzivním kávovém likéru Coloma. Jde o vzácnou šarži z roku 2006, kdy byl rum uložen do pouhých 8 malých soudků. Lahvování proběhlo v červenci 2019. Do ČR dorazilo pouze několik desítek ručně číslovaných láhví tohoto rumu (o síle 50,3%) ze sudu jménem Julian (pojmenován po jednom ze zaměstnanců haciendy).

Vůně

Je poměrně jemná, smetanová a sladká. V základu cítím dřevo, karamel a vanilku. Velmi výrazné je kávové aroma spolu s lehkou kouřovou stopou. V nose mi utkvěla i troška tabáku, hořké čokolády a nádech mandlí. I přes vyšší % alkoholu neštípe v nose.

Chuť

Zde se při prvním doušku již více projevuje vyšší obsah alkoholu a na jazyku lehce štípe. Následně však chuť zjemní a lehce zesládne. Maličko přechází až do hořké kávové podoby. Jako základ chuťové pohárky rozeznávají vyzrálé dřevo, výraznou karamelovou stopu a pražená kávová zrna. I zde se projevuje zakouřené aroma spolu s ořechy a vanilkou. Závěr je středně dlouhý, spíše sladší. Na patře zůstává dochuť ořechů a hořké čokolády s lehoučce peprným ocasem. Rum bude zřejmě lehce doslazovaný a obsahuje 50,3% alkoholu.

Láhev

Je krásná, elegantní, placatá a hranatá. Moc se mi tento design líbí. Připomíná trošku luxusní parfém, podobně jako třeba u Santos Dumont XO. Láhev je uzavřena dřevěným uzávěrem s přírodním korkem. Na štítcích můžete přečíst informace o lahvování a číslo této limitované edice. Dodáváno v krásné dárkové krabici ve stejných barvách.

Cena

U nás pořídíte tuto láhev do 2000,- Kč třeba na Alkohol.cz.

Závěr

Po dlouhé době tu máme recenzi na rum z Kolumbie. Rumy Coloma mám vcelku rád, protože mi chutná aroma po kávovém likéru v kombinaci s kouřovým nádechem. Líbí se mi, že rumy nemají přeslazené, jde cítit i vyzrálá dřevitá složka a vyšší obsah alkoholu rumu dobře sedí. Hranaté designy vypadají elegantně a určitě zaujmou. Je pravda, že za cenu kolem 2 tis seženete již lepší rumy, než je tato “limitovka”. Ale zklamání to pro mě určitě není.

Info o rumu

Výrobce Coloma
Typ Španělský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře, Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 50,3 %
Staření a stáří 13y, Sudy po bourbonu, Sudy po kávovém likéru
Lokalita
Láhev k recenzi dodali
Publikováno: 4. října 2020 Aktualizováno: 4. října 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články