Hodnocení

80 %
Lokalita
Chutě Jemné
Síla

Původ rumu

Jsem si zcela jistý, že naprostá většina lidí dnes zná značku Diplomático. Za touto velkou popularitou u nás stojí především jejich velmi dobře prodávaný rum Reserva Exclusíva. O té si také brzo určitě popovídáme. Dnes se zaměříme na rum Diplomático Ambassador, nejvzácnější klenot této značky.

Kdo by náhodou značku Diplomático neznal, věřte, že opravdu dobře vědí, co dělají. Jejich produkty získávají často spoustu mezinárodních ocenění, stejně jako jejich Maestro Ronero pan Tito Cordero. Nedávno dokonce získala tato destilerie prestižní cenu Wine Star’s Awards za nejlepší alkoholickou značku roku 2018.

Nad tvorbou Diplomática Ambassador strávil pan Tito Cordero dlouhých 10 let, aby jej dovedl k dokonalosti. Tento rum je složený ze 100% kotlíkových těžkých rumů a zraje minimálně 12 let v dubových sudech po bourbonu. Následně je uložen na další dva roky do sudů po španělském sherry Pedro Ximenés. Následně je rum stáčen přímo ze sudů do lahve, aby prý neunikl ani kousíček z jeho výjimečnosti. Výroba těchto lahví je přísně limitovaná, do světa jich destilérka Diplomático vypustí pouze 1600 kusů za rok. Každá má svoje unikátní číslo.

Vůně

Vůně je velice příjemná a intenzivní. Lze cítit, že rum není ničím příliš zbytečně převoněný. Celkové aroma je dobře vyvážené a příjemně v nose hraje. Výrazná je především dřevitá složka, ale objevuje se i sladší čokoládová s vanilkou. Lehce pak v pozadí cítím i náznak kouře a koření.

Chuť

Hned při prvním ochutnání lze cítit, že je rum maličko silnější (47% alkoholu). Ovšem brzy štiplavost na patře převýší aroma hořké čokolády, vanilky a kávy. Celková chuť je taková hutná, krémová. Stačí opravdu jeden doušek a máte tohoto rumu plná ústa. Rum má delší hřejivý závěr, při kterém se začnou objevovat v popředí další jemné chutě, zejména ovoce. Rozhodně je na jeho chuti co zkoumat a velmi příjemně hraje mírná ostrost se sladkými tóny čokolády, vanilky a ovoce. Ovšem rum bych určitě neoznačil jako sladký i přes to, že obsah cukru se pohybuje kolem 24g/l.

Láhev

Co se týče designu tohoto klenotu, je doladěn k dokonalosti. Lahev je uložena ve velmi pěkném koženém dárkovém pouzdře (dříve byla dřevěná krabička s vystýlkou, ale nyní je již vzácnější). Lahev je masivní, těžká, víčko je máčeno v 18karátovém zlatě (je také překvapivě těžké). Vepředu můžeme vidět již tradiční podobiznu Dona Juancha ve zlaté barvě, který byl známý svým dobrodružným duchem a vášní pro rum. Hrdlo i nápisy má laděny také do zlaté barvy a láhev vypadá celkově opravdu luxusně.

Cena

Jelikož to není žádná běžná láhev, pořizovací cena je samozřejmě vyšší. U nás se cena pohybuje kolem 5000,- Kč (v dřevěném obalu i 10tis).

Závěr

Tento rum mám spojený především s výjimečnými chvilkami mého života. Dám si sklenku zejména při nějaké speciální či oslavné události. Není to rum na každodenní popíjení, ale Ambassadora mohu opravdu všem doporučit. A to jak do sbírky, tak na pití. Samozřejmě, že se dají sehnat lepší rumy za méně peněz, ale tohle je takový klenot, který bude vypadat hezky v každé vitrínce.

Publikováno: 30. ledna 2020 Aktualizováno: 30. ledna 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 20

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články