Původ rumu

Tento 43 % rum z Venezuely, který vytvořili Maestros Cordero a Nelson Hernandez (původně pro obchodníky s vínem), je destilovaný z 90 % šťávy cukrové třtiny a zbytek tvoří melasa. Je destilován periodickou destilací v měděných kotlích (Cooper Still) i kontinuální destilací Batch Kettle systémem (Barbet). Zraje nejméně dvanáct let v sudech z amerického dubu po bourbonu a sherry. Tento rum vznikl v podstatě z řady Reserva Exclusiva, která je známá po celém světě.

Název „Selección de Familia“ vysvětluje José Rafael Ballesteros Melendez, generální ředitel Diplomatico:

„Vytvořili jsme Selección de Familia s cílem vzdát hold jedinečnému rodinnému charkteru Diplomático. […] Velká vášeň pro tradiční a řemeslnou výrobu rumu byla v našich žilách po generace. Dali jsme na svou intuici a zkombinovali jsme své know-how, abychom vytvořili rafinovaný rum, který symbolizuje náš jedinečný rodinný charakter. Proto jsme jej nazvali Diplomático Selección de Familia“.

José Rafael Ballesteros Melendez

Vůně

Jeví se nejdříve jako sladší a zároveň štiplavá v nose. Nemohu si pomoct, ale cítím tam jemně agricole. V základu je cítit med a karamel, pak cítím jakoby zemitou složku s travou, ovocem a vanilkou. Z ovoce je to zejména sherry po zrání v sudu a nějaké z rodu peckovic. Vůně je poměrně složitější a jde rozpoznat hned několik složek.

Chuť

I v chuti cítím jemně nějaké složky podobné agricole rumu. Oproti vůni se jeví chuť již méně sladce, spíše dřevitě. Opět zpočátku štiplavější na jazyku, v pozadí cítím karamel a dub. Chuť je také poměrně složitější a musel jsem zkoušet hned několikrát. Závěr je vcelku dlouhý, cítím v něm zejména sherry, švestky, vanilku a lehce tabákové aroma a trávu. V porovnání s Reservou Exclusivou rozhodně zajímavější a ne tak sladká chuť. Rum obsahuje 43% alkoholu a je to rozhodně znát. Obsah cukru jsem nikde nedohledal, ale řekl bych, že se bude pohybovat kolem 20g/l.

Láhev

Ta se drží již klasického tvaru, jako má i Reserva Exclusiva či Mantuano a Planas. Etiketa je navržena do takového trošku retro stylu v příjemných béžových barvách. Jinak se vcelku lahev neliší od jejich bratříčků. Má opět korkový uzávěr a klasickou podobiznu Dona Juana Melendera ve středu etikety. Na výběr máte ze dvou verzí obalu. Jeden v podobě klasické tuby a druhý (ten na obrázku) v pěkném hranatém balení s designem ve stylu lahve spolu se skleničkami. Musím říct, že i ty jsou vcelku netradiční svým tvarem. Celkově to vypadá moc pěkně.

Cena

U nás jej bohužel není příliš kde sehnat. Cena se pohybuje i do 3000,- Kč. V zahraničí (Francie) je podstatně levnější. V Česku ho koupíte jen na aukci Alkohol.cz nebo v e-shopu Francie24.cz.

Závěr

Na tento rum jsem byl opravdu zvědavý. U nás zatím není tolik dostupný (pouze jeden eshop nebo dražba), dovezl mi ho jeden kamarád z Francie. Celkový dojem je opravdu velmi pozitivní. Musím říct, že tohle by mohla být správná cesta do budoucna. Líbí se mi, že chuť i vůně jsou poměrně složitější a rum není tolik přeslazený. Krásné balení jako bonus, jsem opravdu moc spokojený a pokud máte možnost, určitě vyzkoušejte.

Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Hlasů: 12

Související články

Napište váš názor