Tento 43 % rum z Venezuely, který vytvořili Maestros Cordero a Nelson Hernandez (původně pro obchodníky s vínem), je destilovaný z 90 % šťávy cukrové třtiny a zbytek tvoří melasa. Je destilován periodickou destilací v měděných kotlích (Cooper Still), zároveň také kontinuální destilací systémem Batch Kettle (Barbet). Zraje nejméně dvanáct let v sudech z amerického dubu po bourbonu a sherry. Tento rum vznikl z řady Reserva Exclusiva, která je známá a populární.
Název „Selección de Familia“ vysvětluje José Rafael Ballesteros Melendez, generální ředitel Diplomatico:
„Vytvořili jsme Selección de Familia s cílem vzdát hold jedinečnému rodinnému charkteru Diplomático. […] Velká vášeň pro tradiční a řemeslnou výrobu rumu byla v našich žilách po generace. Dali jsme na svou intuici a zkombinovali jsme své know-how, abychom vytvořili rafinovaný rum, který symbolizuje náš jedinečný rodinný charakter. Proto jsme jej nazvali Diplomático Selección de Familia”.
José Rafael Ballesteros Melendez
Vůně
Jeví se nejdříve jako sladší a zároveň štiplavá v nose. Nemohu si pomoct, ale cítím tam jemně agricole. V základu je cítit med a karamel, pak cítím zemitou složku s travou, ovocem a vanilkou. Z ovoce je to zejména sherry po zrání v sudu a nějaké z rodu peckovitých. Vůně je poměrně složitější a jde rozpoznat hned několik složek.
Chuť
I v chuti cítím nějaké složky podobné agricole rumu. Oproti vůni se jeví chuť již méně sladce, spíše dřevitě. Opět zpočátku štiplavější na jazyku, v pozadí cítím karamel a dub. Chuť je také poměrně složitější a musel jsem zkoušet hned několikrát. Závěr je vcelku dlouhý, cítím v něm zejména sherry, švestky, vanilku a lehce tabákové aroma a trávu. V porovnání s Reservou Exclusivou rozhodně zajímavější. A ne tak sladká chuť. Rum obsahuje 43% alkoholu, a je to rozhodně znát. Obsah cukru jsem nikde nedohledal, ale řekl bych, že se bude pohybovat kolem 20g/l.
Láhev
Ta se drží již klasického tvaru, jako má i Reserva Exclusiva či Mantuano a Planas. Etiketa je navržena do retro stylu v příjemných béžových barvách. Jinak se vcelku lahev neliší od jejich bratříčků. Má opět korkový uzávěr a klasickou podobiznu Dona Juana Melendera ve středu etikety. Na výběr máte ze dvou verzí obalu. Jeden v podobě klasické tuby a druhý (ten na obrázku) v pěkném hranatém balení s designem ve stylu lahve spolu se skleničkami. Musím říct, že i ty jsou vcelku netradiční svým tvarem. Celkově to vypadá moc pěkně.
Cena
U nás jej bohužel nebylo dříve příliš kde sehnat. Cena se pohybovala i do 3000,- Kč. V zahraničí (Francie) je podstatně levnější a od srpna 2020 je již k dispozici na Alkohol.cz.
Na tento rum jsem byl opravdu zvědavý. U nás nebyl tolik dostupný (pouze jeden eshop nebo dražba), dovezl mi ho jeden kamarád z Francie. Celkový dojem je opravdu velmi pozitivní. Musím říct, že tohle by mohla být správná cesta do budoucna. Líbí se mi, že chuť i vůně jsou poměrně složitější a rum není tolik přeslazený. Krásné balení jako bonus. Jsem opravdu moc spokojený a pokud máte možnost, určitě vyzkoušejte.
Publikováno: 24. listopadu 2019
Aktualizováno: 9. srpna 2020
Autor článku - Jiří Naller
Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.
Už je to tu zas! Nový rumový adventní kalendář se začal prodávat. Skvělý dárek pro rumové nadšence i fajnšmekry. Loni prodával rumový adventní kalendář e-shop Alkohol.cz. Za baťovských 1 999 Kč i s DPH to je skvělý dárek pro každého milovníka rumů. Nyní spustil výprodej dříve a má jich na skladě zatím okolo 3 000. Takže bych neváhal.
Dnes jsme se přesunuli do Oceánie, konkrétně na Fidži do destilérie Rum Co. of Fiji od které jsme ochutnávali už loni elixír Fijian Rum Liqueur 8y. Počet vypití rumů: 364
Dneska máme rum z Ocumare del Tuy ze středu Venezuely, domova známého Diplomatica. Ron Roble je venezuelská značka, která si dala do motta “Žít správně”. S respektem k lidem i přírodě. S vědomím, že luxus je výsledkem dlouhé a tvrdé práce. Budeme ochutnávat 40 % rum ve stáří 8 – 12 let který dozrával klasicky […]