Rum Duppy Share Aged jsem před pár měsíci vůbec neznal. Samer Selbak z Fénix Drinks mi ho ukázal na podzim 2019 a musím přiznat, že to setkání bylo velice příjemné (jak se Samem i s Duppy Share). Pojďme se na ten rum podívat trochu více zblízka.

(c) Jiří Naller 2020

O rumu

Duppy Share je 40 % blend tříletých melasových rumů z Jamajky (pot still z destilérie Worthy Park) a pětiletého Bajan rumu z Barbadosu (pot still i kolony z destilérie Foursquare). Jamajská 100% Pot Still složka zraje celkem 3 roky. Složka z Barbadosu (Column Still i Pot Still) zraje celkem 5 let v dubových sudech po bourbonu. Blenduje se v Amsterdamu a lahvuje se ale v Notting Hillu v Londýně (George Frost a jeho The Westbourne Drinks Co) . Rum není uměle dochucovaný ani doslazovaný, množství cukru se pohybuje okolo 0-0,5 g/l a to je pouze ze sudu. Rum se začal vyrábět v roce 2015.

The Duppy Share is a perfectly balanced, approachable blend, not a sugary sweet spiced rum, clad in clichéd pirate packaging, or an uninspiring bottle gathering dust in a corner. The Duppy Share is about bringing the energy of the Caribbean to any occasion. It’s a brand for anyone who loves rum, but more importantly, anyone who loves to have fun – as we all know, time flies when you’re having rum.”George Frost

Karel Dytrych také miluje Duppy Share

Příběh rumu

Co znamená Duppy Share? Tzv. Duppies jsou karibští duchové z Jamajky, kteří jsou ovládání nezvladatelnou touhou po rumu. Během let, co destilát zraje v sudech, se část z něj v důsledku vypařování vytratí. Běžně se tomu říká angel share (podíl věnovaný andělům). V Karibiku ale nejsou žádný křesťanský ořezávátka, podle karibských legend se temní Duppies snášejí na sklady rumu a kradou ten nejlepší díl z rumu. Duppies, mistři blendingu, si berou vždy jen to nejlepší. Podle nich je rum pojmenován.

Úspěch rumu

Duppy Share se stal nejprodávanější značkou rumu ve Velké Británii. V řetězci Gastropubs Geronimo Inns a v Young & Co, porazil kapitána Morgana a Havana Club, poté byl uveden v Sainsbury (něco jako Tesco). Podle WSTA vzrostly prodeje tohoto rumu na britském trhu v roce 2018 za něco přes 1 miliardu GBP, což odpovídá 35 milionům lahví. Značku založil v roce 2014 George Frost, syn televizního novináře sira Davida Frosta a Jessicy Swinfenové. Rum se v roce 2019 krom domovské Velké Británie prodával i ve Francii, u nás, v Portugalsku, Německu, Řecku a Jižní Africe.

Láhev

Jak vypadá láhev Duppy Share

Láhev je roztomilá a buclatá, která se dobře drží v ruce. Design láhve navrhli v B&B Designs a má odkazovat na plakáty ze 30 a 40. let. Výsledný design má reprezentovat slunný den na pláži v Karibiku, i temnou část po setmění.

Vůně rumu

Vůně je velmi jemná a příjemná, není přehnaně intenzivní a můžeme v ní cítit nezralé banány, skořici nebo karamel.

Chuť rumu

Divoký nástup esterů za které může pot still z Jamajky, brzy zjemní tóny rumu z Barbadosu. Chutná jako směs tropického ovoce a karamelu a lehce můžete cítit dřevitost dubových tónů. Závěr je cítit, a je středně dlouhý.

Shrnutí

Tento levný a jemný rum, který je zároveň nedochucovaný a nedoslazovaný je sympatickou vstupenkou jak do světa jamajských rumů plných esterů i do světa nedoslazovaných rumů. Doporučuji ho každému, kdo se bojí sudové síly a extrémně silné intenzity těchto rumů. Zkuste ho a třeba si tyto rumy zamilujete. Osobně ho určitě doporučuji.

Ocenění

  • Zlatá medaile z roku 2015 v kategorii Super Premium – The Rum Masters (The Spirits Business)
  • Stříbrná medaile z roku 2015 v kategorii Gold Rum up to 7yo – 2015, Rum Masters (The Spirits Business)
  • 6,4 z 10 na RumRatings.

Cena a dostupnost

Jak jsme psal, rum do Česka dováží Fénix Drinks a najdete ho ve všech dobrých e-shopech. Jedná se o sympaticky naceněný rum, cena se pohybuje okolo 650 Kč (okolo £26 ve Velké Británii).

Duppy Share 0,7 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Info o rumu

Výrobce Duppy Share
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Pot still
Chutě Aromatické, Jemné, Suché rumy
Barva Zlaté (oro)
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří Sudy po bourbonu
Lokalita ,
Publikováno: 18. ledna 2020 Aktualizováno: 13. ledna 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 15

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

3 komentářů

  1. […] Příjemná vůně, která lehce připomíná jamajské estery, ale jen lehce. Chuť je sladší, hodně do vanilky a příjemně akurátní závěr. Připomíná mi Duppy Share. […]

  2. […] začíná v bistru Špejle, kde krom prvního drinku a prvního rumu (Duppy Share) si můžete vyposlechnout i krátké seznámení s projektem, dozvíte se, jak bude probíhat a […]

  3. […] levný a přitom poctivý rum, který je fenomenálním úspěchem tak je to určitě Duppy Share Aged- blend rumů z Jamajky a Barbadosu. Následován spiced verzí. Před časem vyběhl na trh […]