Hodnocení

95 %
Lokalita
Chutě Silný
Síla 56 %

Původ rumu

Barbados – Foursquare Distillery. Jedná se o jednu z nejmodernějších palíren rumu na světě a zároveň jednu ze 4 palíren na Barbadosu. Rozhodně patří mezi ty nejvýznamnější. O popularitu této značky se podstatně zasloužil Master Distiller Richard Seale. Určitě jedna z největších postav světa rumu. Líbí se mi jeho myšlenka spojení tradic a nejmodernějších metod s ohledem na životní prostředí. Většina jeho rumů se skládá z blendů, které prošly jak Pot Still tak Column Still destilací. Stejně je tomu tak i u Foursquare Hereditas. Líbí se mi, že se R. Seale nebojí experimentovat a zkouší zrání v různých sudech. Díky tomu vzniká hodně chuťově rozdílných rumů. Samozřejmě žádné rumy z jeho dílny neobsahují umělá aditiva. Údajně jsou jen lehce dobarvované, aby se dosáhlo vždy stejného odstínu barvy.

Foursquare Hereditas je směs rumů Column i Pot Still destilace. Rum je stařený nejdříve 10 let v dubových sudech po burbonu a následně další 4 roky v dubových sudech po sherry. Celkem tedy úžasných 14 let. Lahvován je v síle 56 % alkoholu a bylo vyrobenou pouze 2520 láhví (plněno exkluzivně pro Whisky Exchange).

Vůně

Ta je již od prvního přivonění těžká, ale zároveň i jemná. Je maličko štiplavá v nose. Velmi dominantní je dřevo, to vás prostě dostane. Spolu s ním dá o sobě výrazně vědět i sherry složka. Nechybí ani vanilka a lehké pikantní tabákové aroma, které mi utkvělo v nose. Vůně je nádherně vyzrálá a intenzivní.

Chuť

První doušek je sladší, štiplavý na jazyku a po polknutí hřejivý. Opět velmi výrazné staré dubové dřevo, švestky, tropické ovoce (ananas) a lehce rozinky. Sherry je opravdu velmi výrazné, v přímém srovnání s Foursquare Empery, které jsem nedávno sepisoval, je ještě o něco výraznější. Jak se chuť rozplývá v ústech, cítím i náznak tabáku a hřebíčku. Závěr je dlouhý, hřejivý, mírně zatuchlý a peprný. Rum obsahuje 56% alkoholu a není modifikovaný.

Láhev

Láhev je designem prakticky téměř totožná, jako u ostatních v této řadě. Avšak nějaké rozdíly najít samozřejmě můžeme. Hereditas má kolem spodní části hrdla láhve pečeť s logem destilerie, které se vyskytuje i na černém přebalu hrdla pod uzávěrem. Dále se liší samozřejmě i popisky na etiketě. I zde vyčtete z etikety prakticky vše důležité kolem výroby a zrání. Navíc je i zlatá kulatá známka se zmínkou exkluzivity pro Whisky Exchange.

Cena

Rum se již velmi těžko shání, spíše po aukcích. V zahraničí se pohybovala cena v přepočtu kolem 2000,-Kč.

Závěr

Za mě je to jeden z top rumů zrajících po sherry, které jsem pil. 14 let dlouhé zrání jde skutečně znát a to dřevo ve vůni i chuti je opravdu úžasné. 56% alkoholu je za mě tak akorát. Je to další skvělý rum z dílny Foursquare, který určitě stojí za to ochutnat. Zvláště máte-li v oblibě kombinaci vyzrálého dřeva a sherry.

Info o rumu

Výrobce Foursquare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Silný
Označení Limitovaná edice
Jedinečnost Blend
Síla 56 %
Staření a stáří Sudy po bourbonu, Sudy po sherry
Lokalita
Publikováno: 29. srpna 2020 Aktualizováno: 29. srpna 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články