Hodnocení

74 %
Lokalita
Chutě Jemné, Kořeněné, Sladké
Síla 40 %

Původ rumu

Mauricius. Podnik Domaine de Labourdonnais byl založený roku 1774, ale původně se zabýval produkcí tropického ovoce a zeleniny. Od roku 1888 je součástí jejich panství také veliká vanilková plantáž. Lihovarnictví Rhumerie des Mascareignes bylo vytvořeno v roce 2006. V roce 2014 bylo přejmenováno na Distillerie de Labourdonnais. Tato destilerie se zaměřuje na Agricole rumy (vyráběné ze třtinové šťávy). Vysoká kvalita šťávy, rozmanitost kvasinek používaných během kvašení a moderní techniky pomáhají vytvořit škálu rozmanitých autentických rumů. Destilérie vyrábí rumy „Classic a Fusion range”. „Fusion range“ jsou bílé rumy obohacené ovocem a kořením z vlastní produkce. „Classic range” rumy stárnou v nových francouzských a také amerických dubových sudech.

Amélia je dvouletý rum, který byl destilován a stařen na panství Labourdonnais. Rum zraje 2 roky v Ruby Port Casks sudech (Ruby – zkratka pro masově vyráběná portská vína, která jsou velmi mladá, dobře dostupná, ale původ není znám) a poté se maceruje s Tahitensis Vanilla z jejich plantáže po dobu 2 měsíců.

Vůně

První ovonění je takové sladší s výraznou vůní vanilky. Doplňuje ji typická vůně agricole rumu, ikdyž spíše decentně. Cítím také karamel, jemně i mladé dřevo a květinové tóny. Vanilky je tam na mě možná až příliš, přebíjí to vcelku všechny ostatní vůně. V pozadí jsem rozeznal ještě určitou dávku koření, smetanu a sladké sušenky, něco jako Lotusky.

Chuť

I chuť se zdá poměrně sladší, ovocitá s malým podílem dřeva a stopy po agricole rumu. Opět velmi výrazná vanilka, která vám po chvilce zaplní celá ústa. Chuť je mírně kořenitá, smetanová s květinovým závanem. Závěr není příliš dlouhý, ani moc výrazný. Cítím v něm opět především vanilku a v pozadí i ořechy. V dochuti je znát i drobná zatuchlost. Rum obsahuje 40% alkoholu. Co se týče cukru, teoreticky by tam žádný být přidaný neměl. Mně tedy trošku přijde, že v tom nějaký cukr bude… ale je možné, že v tom hraje určitou roli ta macerace s vanilkou.

Láhev

Je spíše nižší, oválná s pěkným dřevěným uzávěrem s korkem. Líbí se mi veselé barvy po obvodu kulatého štítku z čelní strany. Působí to na mě příjemně letně, všechno rozkvetlé a proto jsem volil i takovou fotku. Láhev je dodávaná ve výrazné žluté krabici, kde se klade důraz právě na vanilku, která se s rumem maceruje. Krabice se dají skládat, tedy 3 kusy různě natočené vám vytvoří celý obrazec.

Cena

U nás pořídíte rum okolo 650,- Kč.

Závěr

O značce Labourdonnais jsem slyšel již několikrát, ale prozatím jsem neměl příležitost ochutnat. Když jsem viděl tuto láhev a něco si o ní načetl, nevěděl jsem úplně co čekat. Je to zajímavá kombinace agricole chuti spolu se sladším kořením a vanilkou. Té je na můj vkus ale až příliš. Dal bych přednost výraznější chuti agricole nebo dřeva. Ale zase je mladý rum v ceně 650,-Kč. Ale úplně mě tato značka prozatím nepřesvědčila.

Info o rumu

Výrobce Labourdonnais
Typ Agricole, Francouzský typ
Chutě Jemné, Kořeněné, Sladké
Síla 40 %
Staření a stáří Sudy po portském
Lokalita
Publikováno: 17. června 2020 Aktualizováno: 17. června 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články