Původ rumu

Jedná se o blend dvou rumů z Jamajky a Barbadosu. Jejich výroba je vcelku dost odlišná. Na Barbadosu trvá proces kvašení 72 hodin a následná destilace probíhá metodami Twin Column and Pot Still. Tento rum je starý 1-3 roky. Druhý rum z Jamajky kvasí po dobu 2 týdnů. Následně je destilován pouze metodou Pot Still (John Dore). Zraje 10-15 let a obsahuje vysoký podíl esterů, jak jsme u rumů z Jamajky zvyklí (Hampden). Tento blend se následně uloží do sudů po koňaku a nechá se zrát po dobu 3-6 měsíců na jihozápadě Francie na zámku Bonbonnet v samém srdci regionu Cognac.

Vůně

Je poměrně intenzivní, nicméně se mi jeví maličko lihově. Aroma je však příjemně nasládlé, výrazný karamel s medovým závanem. Cítím sušené ovoce, zejména švestky, višně a jablka. Lehce jde zaznamenat i vanilku se skořicí.

Chuť

Již víme, že se v blendu míchají dva typově rozdílné rumy. To přesně jde také zaznamenat v chuti. Na jednu stranu je to sladší aroma medu, švestek a sherry, na druhou stranu zase pichlavější kořenitá chuť s náznakem trávy a takové zemité peprné složky. Závěr není nijak dlouhý, ale příjemný a na patře zůstává sladší ovocná chuť. Rum obsahuje 40 % alkoholu. Obsah cukru by neměl přesáhnout 15g/l.

Láhev

Tvar je typický pro tuto značku. Úzká vysoká láhev, korkový uzávěr, bohatá etiketa. Vypadá vcelku zajímavě, jak je ta etiketa posunutá jakoby trošku nakřivo. Jinak je tam spousta textu o rumu, výrobě atd. Nesmí chybět vyražené logo i název ve skle z čelní strany.

Cena

Jedná se o rum z té opravdu nižší cenové kategorie, můžete jej koupit kolem 400,- Kč.

Závěr

Nerad píšu takové ty výroky, tohle je nejlepší nebo nejhorší rum, jaký jsem pil. A to i přes to, že jsem jich ochutnal mnoho. Ale u tohoto se to napsat nebojím. Z mého pohledu je toto prozatím nejlepší rum v cenové kategorii kolem 400,- Kč. Určitě má na tom velký podíl především ta složka z Jamajky. Nejedná se samozřejmě o tak propracovaný rum jako Appleton či Hampden, ovšem ta cena je zase v porovnání s nimi více než příjemná. A pokud bych měl srovnat tu často zmiňovanou Republicu, tohle je za mě rozhodně o třídu výš. Poslední dobou jsem u nás měl několik návštěv a mezi vzorky jsem jim dal bez nějaké informace tento. A naprostá většina jej hodnotila velmi pozitivně, v cenové kategorii kolem 700,- Kč. Líbí se mi také, že není příliš doslazovaný. Za mě tedy opravdu veliký palec nahoru. Na závěr jsem si namíchal ještě Cuba Libre z tohoto rumu a nebylo vůbec špatné. Mám tedy raději ještě ostřejší a výraznější rumy do sladších koktejlů, ale chutnalo.

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Kořeněné, Sladké
Jedinečnost Blend
Lokalita ,
Publikováno: 8. ledna 2020 Aktualizováno: 8. ledna 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hlasů: 19

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články