Hodnocení

92 %
Lokalita ,
Chutě Kořeněné, Silný, Sladké
Síla 53,7 %

Kdo by neznal jednu z nejznámějších a nejpopulárnějších rumových značek na světě. Rumy Plantation se však těší velké oblíbenosti i mezi českými rumaři. Je to zejména díky skutečně široké škále různých rumů v jejich nabídce. Můžete ochutnat rumy hned z několika známých i méně známých rumových destinací světa. V jejich portfoliu najdete rumy za skvělou cenu na běžné pití, ale také velmi limitované edice, které si sběratelé rádi vystavují ve svých vitrínách.

Původ rumu

V roce 1989 Alexander Gabriel stojí v čele Maison Ferrand, jedné z nejstarších značek lihovin v regionu Cognac. Pověst značky byla skvělá, ale prodeje pokulhávaly. Situace se chopil právě Alexandr a s nadšením se ponořil do řemesla výroby koňaku. Díky vášni a cestování po světě Alexander Gabriel brzy vytvoří specializovanou distribuční síť stejně zapálených partnerů. O dvacet let později je většina z jeho zakládajícího týmu stále pohromadě. 

V 90. letech minulého století Alexander Gabriel pročesával Karibik při hledání nejlepších rumů v regionu. Zrodila se tak značka Plantation. Šlo o řemeslnou řadu rumů z velkých tropických terroirů. V roce 2012 byl za svojí záslužnou práci Alexander oceněn cenou Master Rum Blender of the Year na Golden Rum Barrel Awards a byl jmenován Destilerem roku od The American Distilling Institute.

Dnes má Alexander Gabriel (majitel společností Maison Ferrand, West Indies Rum Distillery a částečně také Long Pond Distillery a Clarendon, zároveň také Master Blender a muž stojící za značkami Plantation Rum, Citadelle Gin, Canerock Spiced Rum a Ferrand Cognac) vybudované skvělé jméno po celém světě. Zároveň je první majitel “plovoucího sklepu” na řece Seině v Paříži. Tři hlavní lihoviny (Ferrand Cognac, Citadelle Gin a Plantation Rum) reprezentují vášeň a vizi Maison Ferrand. Jde o autentické lihoviny, které vyjadřují individuální terroir, ze kterého pochází. Sám Alexander říká: „Miluji autentické produkty, které vyjadřují osobnost země, která je vypěstovala”. 

Alexandre Gabriel stále cestuje a tráví několik měsíců v roce v Karibiku hledáním nejlepších sudů rumů. Díky jeho zápalu udržuje trvalé vztahy s nejlepšími karibskými lihovary. Plantation je také vlastníkem West Indies Rum Distillery na Barbadosu, je akcionářem National Rum of Jamaica, částečným vlastníkem Clarendon Distillery a Long Pond Distillery. Tyto investice do výroby rumu jim umožňují zajistit dodávky a kvalitu těchto dvou hlavních terroirů, Barbadosu a Jamajky. 

DEMERARA DISTILLERS LIMITED

Demerara Distillers Limited je jednou z předních výrobních společností Guyany a mezinárodně uznávaným výrobcem oceňovaných rumů, který jedná s hlubokým závazkem k udržitelnosti životního prostředí.

Historie

1780 – V Britské Guyaně bylo více než 300 palíren, které vyráběly své vlastní jedinečné rumy, z nichž každá byla označena specifickou značkou identifikující její původ (např. Uitvlugt – ICBU, Port Mourant – PM, Enmore – EHP).

1942 – Pouze devět konsolidovaných lihovarů zůstalo aktivních ve výrobě rumů. Byly to: Albion, Blairmont, La Bonne Intention, Skeldon, Uitvlugt, Versailles, Enmore, Diamond a Port Mourant. Ke konsolidaci docházelo v průběhu let až do konečné fúze.

60. léta 20. století – Společnosti zabývající se destilací rumu byly zcela vlastněny britskými společnostmi Booker-McConnell Bookers a Sandbach-Parker’s Company, výrobci volně loženého rumu. 

1976 – Po získání nezávislosti Guyany přešly dvě zbývající společnosti z britského vlastnictví na Guyanu. Vznikly tak Guyana Distilleries Limited (GDL) a Diamond Liquors Limited (DLL). Akcie byly prodány guyanské vládě a veřejnosti.

1983 – Guyana Distilleries Limited a Diamond Liquors Limited se sloučily a vytvořily Demerara Distillers Limited (DDL). Po fúzi v letech 1983 – 1990 se DDL soustředila na konsolidaci předchozích dvou společností a modernizaci lihovarů. Palírna Diamond v té době byla domovem různých destilačních přístrojů, vybavení a odborných znalostí přenesených z palíren, které již nebyly v provozu. Zachování dědictví a předávání dovedností z generace na generaci bylo také charakteristickým znakem DDL.

1991 – DDL začala rozšiřovat své operace, aby dále snížila svou závislost na volně ložených komoditních rumech. Společnost využila své odborné znalosti v oboru stáčení a také dobře zavedenou distribuční síť. DDL využil plyn oxidu uhličitého, který produkoval jako vedlejší produkt destilačního procesu, a začal konkurovat v průmyslu sycených nápojů. Společnost poté začala vyrábět vlastní značku nápojů s příchutí SOCA a Diamond Water.

1992 – Řada rumů Demerara El Dorado byla uvedena na trh jako stařený rum prémiové kvality (počínaje 15letým rumem El Dorado Special Reserve). Tento rum byl průkopníkem uvedení El Dorada na světový trh.

1994 – DDL začala v rámci franšízy stáčet do lahví PEPSI colu a Slice.

1998 – Konečné sloučení posledních zbývajících pozemků a převod zbývajících destilačních zařízení a odborných znalostí do palírny Diamond na východním břehu řeky Demerara.

Dnes je Demerara Distillers Limited jednou z předních výrobních společností v Guyaně. Společnost vyrábí a distribuuje rozsáhlé portfolio místních i mezinárodních značek lihovin a nápojů.

Plantation Single Cask Guyana 2007 Teeling

Tento melasový rum vznikl v roce 2007 v palírně Demerara Distillers Limited. Je blendem rumů, které byly destilované metodou Pot Still v kotlíku Port Mourant a rumů z destilační kolony. Tento blend nejdříve dozrává v sudech po bourbonu v tropickém podnebí dlouhých 13 let. Následně je převezen do Francie, kde dozrává další rok kontinentálním stařením v dubových sudech po koňaku Ferrand. Na závěr zraje ještě 7 měsíců v dubových sudech po irské single malt whiskey Teeling.

Detailní popis rumu:

 • Category: Single cask 2022 – Limited Edition
 • ABV: 53,7 %
 • Původ: DDL
 • Surovina: Melasa
 • Fermentace: 4-5 dní
 • Destilace: Pot Still, Column Still
 • Rok destilace: 2007
 • Tropické zrání: 13 let v sudech po Bourbonu
 • Kontinentální zrání: 1 rok v sudech Ferrand
 • Další zrání: Dokončeno 7 měsíců v Teeling Single Sud po sladové irské whisky
 • Těkavé látky: 201 g/hl AA
 • Estery: 39 g/hl AA
 • Doslazení: 0 g/L
 • Karamel E150a: Mezi 0 % a 0,1 %

Barva

Je taková tmavší medová až karamelová. Kapky stékají nepravidelně a středně rychle po stěně sklenice dolů.

Vůně

Je velmi intenzivní již při prvním přivonění. Je taková hutná, těžká, dost kořenitá a vyzrálá, štípe v nose, ale má sladký charakter. Zkrátka pořádná Guyana, jak ji známe a máme rádi. Je v ní cítit hodně melasy, spáleného karamelu a starého dřeva. Poměrně dost jde znát zrání v sudech po bourbonu, naopak koňak ve vůni tolik necítím. Ovocná složka je za mě spíše decentní. Jde cítit lehká peprnost, dost vanilky, spálenina a dehet, kakao a z koření pak hřebíček a lehce jakoby lékořice.

Chuť

Stejně jako vůně, také chuť je dost hutná, těžká, intenzivní a při prvním doušku se zdá sladší. I v chuti je znát dost melasy, sirupu, vyzrálé dřevo a spálený karamel. V chuti není také úplně výrazné ovoce, připomíná mi to spíše naše švestková povidla. Dále cítím vanilku, hořkou čokoládu. Závěr je poměrně dost intenzivní, delší a příjemně vyzrálý. Maličko jde až do hořkého nádechu s výrazným kouřovým podílem (dozrávání po Teeling whiskey).

Láhev

Tvar láhve je taková ta klasika, jakou u Single Casků značky Plantation dobře známe. Velmi vysoká a úzká láhev, která je uzavřena dřevěným uzávěrem s korkem a opletena síťkou z palmových listů stromu Rafia. Dříve se vše dělalo ručně, ale nově je již tento proces automatizován k ušetření času. Z velké čelní etikety vyčtete spoustu důležitých informací k tomuto rumu. Laděna je do černé barvy s modrým a bílým štítkem se zlatým textem a lemováním. Nechybí ani plastický znak a název Plantation. Láhev je dodávána v dárkové krabici, která je navržena ve stejném designu, jako láhev.

Cena

Láhev je stále dostupná za velmi dobrou cenu do 2000,-Kč.

Závěr

Tato láhev mi udělala neskutečnou radost, protože obecně mám moc rád rumy z Guyany ve stylu Demerara. Mám rád ta výrazná, těžká, kořenitá a spálená aroma těchto rumů. Je to další důkaz, že se Single Cask řada neskutečně povedla. I obsah alkoholu je k tomuto typu rumu nastaven přesně tak akorát a moc mě to baví. Tedy za mě skvělý rum, který určitě stojí za vyzkoušení. Těším se na další rumy z letošní Single Cask edice.

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Kořeněné, Silný, Sladké
Označení Limitovaná edice
Balení Krabice
Jedinečnost Single Cask
Síla 53,7 %
Staření a stáří 14y, Sudy po bourbonu, Sudy po koňaku, Sudy po whisky
Lokalita ,
Publikováno: 5. ledna 2023 Aktualizováno: 5. ledna 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články