Hodnocení

88 %
Lokalita ,
Chutě Jemné, Sladké
Síla 48 %

Kdo by neznal jednu z nejznámějších a nejpopulárnějších rumových značek na světě. Rumy Plantation se však těší velké oblíbenosti i mezi českými rumaři. Je to zejména díky skutečně široké škále různých rumů v jejich nabídce. Můžete ochutnat rumy hned z několika známých i méně známých rumových destinací světa. V jejich portfoliu najdete rumy za skvělou cenu na běžné pití, ale také velmi limitované edice, které si sběratelé rádi vystavují ve svých vitrínách.

Původ rumu

V roce 1989 Alexander Gabriel stojí v čele Maison Ferrand, jedné z nejstarších značek lihovin v regionu Cognac. Pověst značky byla skvělá, ale prodeje pokulhávaly. Situace se chopil právě Alexandr a s nadšením se ponořil do řemesla výroby koňaku. Díky vášni a cestování po světě Alexander Gabriel brzy vytvoří specializovanou distribuční síť stejně zapálených partnerů. O dvacet let později je většina z jeho zakládajícího týmu stále pohromadě. 

V 90. letech minulého století Alexander Gabriel pročesával Karibik při hledání nejlepších rumů v regionu. Zrodila se tak značka Plantation. Šlo o řemeslnou řadu rumů z velkých tropických terroirů. V roce 2012 byl za svojí záslužnou práci Alexander oceněn cenou Master Rum Blender of the Year na Golden Rum Barrel Awards a byl jmenován Destilerem roku od The American Distilling Institute.

Dnes má Alexander Gabriel (majitel společností Maison Ferrand, West Indies Rum Distillery a částečně také Long Pond Distillery a Clarendon, zároveň také Master Blender a muž stojící za značkami Plantation Rum, Citadelle Gin, Canerock Spiced Rum a Ferrand Cognac) vybudované skvělé jméno po celém světě. Zároveň je první majitel “plovoucího sklepu” na řece Seině v Paříži. Tři hlavní lihoviny (Ferrand Cognac, Citadelle Gin a Plantation Rum) reprezentují vášeň a vizi Maison Ferrand. Jde o autentické lihoviny, které vyjadřují individuální terroir, ze kterého pochází. Sám Alexander říká: „Miluji autentické produkty, které vyjadřují osobnost země, která je vypěstovala”. 

Alexandre Gabriel stále cestuje a tráví několik měsíců v roce v Karibiku hledáním nejlepších sudů rumů. Díky jeho zápalu udržuje trvalé vztahy s nejlepšími karibskými lihovary. Plantation je také vlastníkem West Indies Rum Distillery na Barbadosu, je akcionářem National Rum of Jamaica, částečným vlastníkem Clarendon Distillery a Long Pond Distillery. Tyto investice do výroby rumu jim umožňují zajistit dodávky a kvalitu těchto dvou hlavních terroirů, Barbadosu a Jamajky. 

Trinidad Terroir

Trinidad byl vždy důležitou zemí pro pěstování cukrové třtiny, výroba rumu však z počátku zůstala spíše okrajovou činností. Na konci 18. století pod britskou správou putuje značné množství rumu do Anglie, kde se mísí s jinými rumy (Barbados, Demerara, Jamajka) a dává vzniknout „Navy Rum“. Tím se rumy z Trinidadu dostaly do většího světového povědomí.

Trinidad Distillers Limited (TDL) je domovem rozsáhlé řady rumů Angostura a Fernandes, Angostura Aromatic Bitters a Amaro di Angostura. Angostura je jedním z předních karibských producentů rumu s vynikající kolekcí značek rumu a je světovým lídrem na trhu s hořkými nápoji. 

Schopnost produkovat více rumu, než společnost potřebovala, umožnila vytvoření několika dalších značek. V roce 1973 TDL získali společnost Fernandes Distillers Limited Rum, čímž se stali jediným výrobcem v Trinidadu po uzavření palírny Caroni v roce 2003.

TDL používá jako zdroj kvašení výhradně melasu z cukrové třtiny a pěstuje si vlastní kmen kvasinek, který dodává rumům nezaměnitelné aroma. Produkují také velké množství rumu pro jiné značky po celém světě. Známé rumy z Trinidadu a Tobaga jsou Zaya, Angostura, Caroni, a právě i Single Casky od značky Plantation.

Trinidad Distillers Limited

Plantation Trinidad 2008 Single Cask

Tento melasový rum vznikl v roce 2008 v palírně Trinidad Distillers Limited. Je blendem rumů, které prošly více kolonovou destilací. Tento blend nejdříve dozrává v sudech po bourbonu v tropickém podnebí dlouhých 11 let. Následně je převezen do Francie, kde dozrává další 2 roky kontinentálním stařením v dubových sudech po koňaku Ferrand. Na samotný závěr je rum uložen na 9 měsíců do sudů po víně Sauvignon Blanc.

Detailní popis rumu:

 • Kategorie : Single cask 2022 – Limitovaná edice
 • ABV: 48 %
 • Původ: Trinidad Distillers Limited
 • Surovina: melasa
 • Fermentace: 2-3 dny
 • Destilace: Vícekolonová
 • Rok destilace: 2008
 • Tropické stárnutí: 11 let v sudech po Bourbonu
 • Kontinentální stárnutí: 2 roky ve Ferrandových sudech
 • Další zrání: Dokončeno 9 měsíců v sudu od vína Sauvignon Blanc
 • Těkavé látky : 70 g/hl AA
 • Estery : 31 g/hl AA
 • Dávkování : 0 g/l
 • Třtinový cukr karamel E150a (% objemu): Mezi 0% a 0,1%

Barva

Barva je žlutá, až lehce zlatavá. Má takový světle medový odstín. Kapičky stékají nepravidelně a středně pomalu dolů po stěně sklenice.

Vůně

Již při prvním přivonění se zdá poměrně sladší, jemná a jen lehce štiplavá v nose. Dominantní je určitě sladce medový základ. Spolu s ním cítím velkou dávku ovoce jako jsou citrusy, broskve, lehce jablka a sušené ovoce. Vše doprovází i takový navoněný květinový nádech. Dřevitost je spíše střední, ne příliš vyzrálá ve vůni. Nechybí samozřejmě ani vanilka.

Chuť

Působí již o něco méně sladce oproti vůni. Ale stále je cítit medový základ společně s velkou dávkou ovoce. Cítím o něco více tropického ovoce jako jsou citrusy a banány, ale také naše místní jako meruňky a jablka. Dřevitost je za mě také o něco více znát v chuti. Ve vůni byla za mě výraznější stopa po bourbonu, tady již cítím i koňak. Chuť je poměrně jemná, na jazyku jen lehoučce štípne. Závěr je středně dlouhý, středně výrazný. Řekl bych možná lehce peprný, dřevitý a maličko nakouřený.

Láhev

Tvar láhve je taková ta klasika, jakou u Single Casků značky Plantation dobře známe. Velmi vysoká a úzká láhev, která je uzavřena dřevěným uzávěrem s korkem a opletena síťkou z palmových listů stromu Rafia. Dříve se vše dělalo ručně, ale nově je již tento proces automatizován k ušetření času. Z velké čelní etikety vyčtete spoustu důležitých informací k tomuto rumu. Laděna je do černé barvy se zeleným a bílým štítkem se zlatým textem a lemováním. Nechybí ani plastický znak a název Plantation. Láhev je dodávána v dárkové krabici, která je navržena ve stejném designu, jako láhev.

Cena

Láhev je stále dostupná za příjemnou cenu do 2000,-Kč.

Závěr

Již jsem zmiňoval v předchozích recenzích, že se poslední Single Cask řada opravdu povedla. Tento Trinidad mi moc chutnal, ale nečekejte od něj rozhodně nic technického ani složitého. Rum s pocitově sladším profilem, hodně ovoce, dřevitost, příjemný závěr. Ideální pro začátečníky i pokročilé na takové to běžné pití. Nesednete si z něj na zadek, ale rozhodně vás nezklame. Já už mám třetinu láhve pryč.

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum
Typ výroby Column still
Chutě Jemné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Balení Krabice
Jedinečnost Single Cask
Síla 48 %
Staření a stáří 14y, Sudy po bourbonu, Sudy po koňaku, Sudy po víně Sauvignon Blanc
Lokalita ,
Publikováno: 29. dubna 2023 Aktualizováno: 30. dubna 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články