Pokud nějaký rum reprezentuje krásu rumového příběhu a chuti, tak je to určitě značka Pusser’s, která má v sobě vše, co piják rumu potřebuje. Sílu, skvělý příběh a odkaz. A i proto mám Pusser’s rumy tak rád a 15y verze nebude výjimkou. Proto se na tu nádheru dnes podíváme.

O rumu

Pusser’s je patří mezi původní britské námořnícké (navy) rumy, které jsou vyráběny podle původního receptu jako směs několika rumů z Karibiku. Slovo Pusser odkazuje na „purser“, což bylo označení důležité pozice v rámci posádky lodi, purser byl úředník spravující lodní zásoby, a hlavně dohlížel také na příděl rumu. I proto nebyl rum až do roku 1979 přístupný běžné veřejnosti. V roce 1979 totiž získal Charles Tobias svolení od Britské admirality vyrábět rum podle tradičního receptu z roku 1655. Pusser’s se také říká “Nelson’s Blood” tedy Nelsonova krev po slavn0m admirálovi Nelsonovi, který měl Pusser’s velice rád.

Recenzovaný rum je 15 letý 40 % blend melasových rumů destilovaný v dřevěných kotlích (pot-still) Demerara Distillery využívající tzv. divoké kvašení. Dříve to byl blend legendárních rumových destinacích Karibiku: Barbados, Guyana, Jamajka a Trinidad. Nicméně zaslechl jsem, že posledních plněních je to jen blend Trinidadu a Guyany a na lahvi je zmínka už jen o Guyaně. Rum se staří 15 let v sudech z amerického dubu. Na konci zrání prý zbude v sudu jenom 7% z původního množství rumu

Láhev

Rum se dodává v měkké kartonové krabici, který skrývá krásnou elegantní vysokou s dřevěnou zátkou s logem námořnické kotvy.

Barva a vůně

Barva rumu je nádherně tmavá, jako duše každého námořníka. Vůně je velmi jemná a lahodná a vůbec neštípe. Cítím tam lékořici, spálený karamel, a kakao nebo hořkou čokoládu.

Chuť

Chuť, stejně jako vůně, je velmi příjemná, těžší a zemitá po pot-stillu a v chutí můžete cítit opět jako ve vůni kakao, karamel, silněji dřevo, Koření, trochu pepře a lahodně javorový sirup.

Za mě rum je to skvělý, který bych mohl pít pořád. Získal ocenění kategorii Best Extra Aged Rum na San Francisco Spirits Competition 2020. Časopis Forbes jej označil za jednosladovou whisky mezi rumy a taky se označuje jako koňák mezi rumy. Není se co divit, ten rum je vážně skvělý a můžu ho na 100 % doporučit.

Info o rumu

Výrobce Pusser's
Typ Britský typ
Typ výroby Melasa, Pot still
Chutě Aromatické, Jemné, Kořeněné, Suché rumy
Označení Navy
Barva Tmavý rum
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 15y
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
TopAlkohol.cz
Publikováno: 23. ledna 2021 Aktualizováno: 16. února 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články