Původ rumu

Oba jsou to blendy rumů z několika zemí (Guyana, Barbados, Jamajka a v 50th Anniversary navíc Trinidad). Od roku 1650 byl v průběhu 18. století život na lodi nesmírně obtížný. Vrcholem dne bylo každodenní vydávání přídělů námořníkům (denní Tot), na které dohlížel tzv. „purser“. V roce 1970 Rada admirality rozhodla, že v moderním námořnictvu není místo pro každodenní vydávání rumu, a tak dne 31. července 1970 ukončili tuto tradici. Tento den je označovaný jako Black Tot Day, z čehož je odvozen i název této značky.

Black Tot Finest Caribbean – Master Blender Oliver Chilton se snažil vyvinout recepturu zahrnující některé z nejlepších rumů na světě a vytvořit tak nový styl rumu. Blend se skládá z následujících složek:

 • 40% – Guyana, aged 3-5 years, Pot/Column blend
 • 20% – Guyana, unaged, Pot/Column blend
 • 35% – Barbados, aged 5 years, Pot/Column blend
 • 5% – Jamaica, aged 3 years, Pot still

Blend zraje ve 200 litrových sudech z bílého amerického dubu, ve kterých dříve zrál bourbon. 100% tropické staření, lahvované ve Skotsku. Neprobíhá filtrace chladem, není doslazovaný, snaha ukázat jej v nejčistší přírodní podobě.

50th Anniversary – Tento rum vznikl k oslavě 50. výročí Black Tot Day. V této pamětní limitované edici (pouze 5 000 lahví) najdete rumy ze čtyř základních kamenů směsi Royal Navy: Jamajky, Barbadosu, Guyany a Trinidadu. Toto stáčení je poctou jejich původní směsi, která spojuje některé z výjimečných ztracených rumů minulosti s moderními rumy současnosti. Zde opět vypsané veškeré složky tohoto blendu:

 • 28% – Guyana (Demerara Distillers), aged 12 years, Savalle Column still
 • 27% – Guyana (Demerara Distillers), aged 9 years, Savalle Column still
 • 15% – Barbados (Foursquare), aged 11 years, Pot/Column still
 • 11% – Trinidad (Trinidad Distillers), aged 10 years, Column still
 • 8% – Jamaica (Hampden), aged 9 years, Pot still
 • 6% – Guyana (Demerara Distillers), aged 10 years, Port Mourant Pot still
 • 4% – Trinidad (Caroni), aged 23 years, Column still
 • 0.5% – Guyana (Uitvlugt), aged 42 years, Port Mourant Pot still
 • 0.5% – Original Royal Navy Rum, Solera, Pot/Column Still

100% tropické staření, lahvované ve Skotsku. Neprobíhá filtrace chladem, není doslazovaný, snaha ukázat jej v nejčistší přírodní podobě.

Vůně

Finest Caribbean je hodně cítit po spáleném karamelu. Chuť je jemná, dost kořenitá a sladší. Sladší je však po vanilce, kakau, másle a jemně také cítím kávu a hořkou čokoládu. Z koření pak hřebíček, lehce pikantní zázvor a lékořici. 

50th Anniversary je rozhodně více ovocný. V základu cítím karamel a med v kombinaci s tropickým ovocem jako je mango, ananas, rozinky a mix citrusů. To doplňuje aroma vanilky, lékořice a lehce zázvoru. Ucítil jsem i decentní náznak esterů a vůně je celkově poměrně zatuchlá.

Chuť

Ve Finest Caribbean převládá opravdu dost výrazný spálený karamel s takovým kouřovým nádechem, to vás provází prakticky od prvního doušku až do samého závěru. Chuť je nasládlá, jemná, jen lehce štiplavá na jazyku. S karamelem mi utkvělo na patře také aroma vanilky, mix koření, výrazného kakaa a krémovým máslem. V pozadí pak cítím náznak citrusů a zázvoru s lékořicí. Závěr není tolik dlouhý, je lehce pikantní po tabáku a kouři. Rum obsahuje 46,2% alkoholu a je bez umělých aditiv.

50th Anniversary je již o něco ostřejší díky více % alkoholu. Chuť je také nasládlá, ale na jazyku vás trošku více štípne a po polknutí lehce zahřeje. V základu výrazná kombinace karamelu a dřeva, které doplňuje ovocné aroma. Cítím závan jak tropického ovoce, tak také meruněk a rozinek. Nechybí ani mix koření, vanilka a máslová stopa s hořkou čokoládou. Závěr je o něco delší než u Finest Caribbean, lehce přechází do hořka se stopou tabáku. Rum obsahuje 54,5% alkoholu a je bez umělých aditiv.

Láhev

Tvarově jsou prakticky stejné, liší se zejména čelní etiketou. U Finest Caribbean rumu je vše laděno do černé barvy v kombinaci s oranžovou. 50th Anniversary je laděno do bílé barvy ze zlatým písmem. Liší se také popisky na etiketě. Zásadní změna je na zadní etiketě, jelikož u 50th Anniversary najdeme vypsané veškeré rumy, které byly v blendu použity a kolik % každá složka zaujímá. Za mě super nápad. Obě láhve jsou uzavřeny umělým korkem a dodávané v tubě, která ladí s designem láhve.

Hodnocení

Black Tot Finest Caribbean: 87/100, Black Tot 50th Anniversary: 90/100

Cena

Cena Finest Caribean se pohybuje kolem 900,- Kč za láhev nebi vzorek za 189 Kč. 50th Anniversary se prodávalo kolem 2 500,- Kč, nyní už se shání hůře a v Česku je už nedostupný.

Závěr

Dva různé rumy jedné značky s velmi podobným základem vůní a chutí, nicméně rozdíly jsou v celkovém pohledu dost značné. Black Tot Finest Caribbean je více do karamelu, spáleniny, čokolády, kdežto 50th Anniversary má podstatně více ovocný profil. Oba jsou to výborné rumy, které ve vůni i chuti nezapřou námořní kořenitý styl. Finest Caribbean je za mě velmi dobrý rum zvláště v ceně do 1000,- Kč. Za 50th Anniversary jsem opravdu rád, že jsem ho mohl ochutnat a že mám láhev doma. Chuťově mě baví o něco více, než Finest Caribbean, ale s přihlédnutím k ceně a dostupnosti bych volil tu základní verzi. Nicméně oba se mi velice trefili do chuti, protože námořní rumy mám vážně rád. Velice bych chtěl ocenit transparentnost této firmy, jelikož se o jejich rumech dozvíte v podstatě úplně vše. Doporučuji navštívit i jejich stránky: https://blacktot.com/

Info o rumu

Výrobce Black Tot
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Jemné, Kořeněné, Silný, Sladké
Označení Limitovaná edice, Navy
Barva Tmavý rum
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 46,2 %, 54,5 %
Staření a stáří Sudy po bourbonu
Lokalita , , ,
Publikováno: 25. února 2021 Aktualizováno: 16. března 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články