Hodnocení

94 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Esterové, Silný
Síla 85,6 %

Původ rumu

Jamajka. Je to bílý, nestřený rum z palírny Hampden Estate s destilační silou (nijak se neředí). Tento rum má celkem 1 600 esterů, což je maximální povolená hodnota na Jamajce. Bylo vyrobeno pouze 149 lahví (mám batch I). Dnes je již na trhu batch II (150 lahví). Destilace probíhá pouze Pot Still metodou. Plnění má na starost dánský Romdeluxe a je dodáván v malé 50cl porcelánové láhvi o 85,6% ABV. Lahvován byl v roce 2019.

Vůně

Při prvním ovonění jsem ucítil sílu a estery. Veškeré čichové senzory byly zahlceny výrazným esterovým aroma. Vůně je svěží, sladká, ovocitá s příměsí trávy a zeminy. Z ovoce cítím především citrusy. Nechybí ani květinový závan a lehké medicinální aroma. Opravdu velice osobitá a silná vůně.

Chuť

Při prvním doušku je to skutečně síla a pokud na to nejste připraveni, určitě vás to zaskočí. Na rtech jsem pocítil jakoby takové sucho. Chuť je velmi výrazná, osvěžující, kořenitá a silná. Podobně jako ve vůni cítíte především estery. Je to taková ovocitá chuť (tropické ovoce) s travou a půdou. Za mě možná až příliš. Jeden vzoreček mi někdy opravdu stačí. Zkusil jsem zakápnout nějakou tou kapkou vody a opravdu to může být pro někoho snesitelnější. Ustupuje ta síla a dají se lépe rozeznat jednotlivé složky. Obsahuje 85,6% alkoholu a nenajdete v něm žádná umělá aditiva.

Láhev

Úzká, středně vysoká, celá v matně černé barvě s bílými nápisy. Na láhvi přečtete prakticky vše důležité ohledně výroby a složení rumu. Obsah láhve je pouze 0,5l, hrdlo je uzavřeno umělým korkem zalitým v bílém vosku.

Cena

U nás koupit nelze, v zahraničí se nyní pohybuje v přepočtu do 3000,- Kč. Ale rychle mizí.

Závěr

Tento rum je výjimečný hned v několika ohledech. Obsahuje opravdu velké množství esterů, obsahuje vysoké % alkoholu, je to velmi limitovaná edice a láhev je poměrně zajímavá. Rozhodně to není rum do začátků…ani pokud s Jamajkou teprve koketujete. Ale i za mě, coby milovníka Jamajky, musím mít na tento rum náladu a chuť. Nejdříve se na něj musím trošku připravit několika slabšími vzorečky, aby to nebyl takový šok. Pokud se ale vše podaří, vychutnáte si vskutku unikátní rum.

Info o rumu

Výrobce Hampden Estate
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Aromatické, Esterové, Silný
Označení Limitovaná edice
Barva Bilý rum (Světlý/Bianco/Blanco/Planas)
Síla 85,6 %
Staření a stáří Nestařený rum
Lokalita
Publikováno: 31. srpna 2020 Aktualizováno: 31. srpna 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články