Hodnocení

92 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Silný, Suché rumy
Síla 55 %

Jsem rád, že jsem se mohl zase po nějaké době věnovat mé oblíbené řadě S. B. S. od dánské rumové společnosti 1423. Rumy S.B.S. neboli Single Barrel Selection vznikají jako sigle cask edice z jednoho sudu. A proto jsou tak sakra dobré. A dnes se podíváme na jednu opravdu výjimečnou.

Tento Single Barrel Selection Antigua 2015 je je melasová a který byl destilován na kolonovém destilačním přístroji Savalle v roce 2015. Rum zrál v sudu po bourbonu a původní láhev se lahvovala v květnu 2022 v sudové síle 64,9 % alkoholu, ale tato láhev pro festival Rum aan Zee Fest má nižší procenta alkoholu – 55 % a je limitována pouze 303 lahvemi. Jinak je to stejný sud a stejné plnění jaké ta v sudové síle. Zajímavé je, že krom Velieru je toto jediné další nezávislé plnění z Antiguy a úplně první plnění S.B.S z Antiguy. Rum zrál 7 let v sudu po bourbonu.

Láhev a balení

Jako u dalších SBS je láhev poskytována v tvrzené kartonové krabici s logy SBS a typickými výřezy. Samotná láhev je typická buclatá rumovka, nic co by vás posadilo na zadek ale ani vás nijak neurazí.

Vůně a barva

Vůně je velmi jemná, nasládlá ovocná, tropické ovoce, hodně ananas, dřeva a vanilka. Barva je velmi elegantní, barva tmavého lesního medu až do meděna.

Chuť

Hutná opět tropického ovoce, ananasu, vanilky, ale i kávy a skořice. Samozřejmě nemůže chybět jemná dřevitost. Pekelně dlouhý a silný závěr. Tenhle rum svých 55 % nezastírá.

Závěr

Miluju Antiguu, miluju SBS, tohle nemohlo dopadnout jinak, za cenu 85 Euro je to bezkonkurenčně jeden z nejlepších rumů v poměru cena výkon. Nedochucovaný, nedoslazovaný, single cask a navíc z Antiguy a navíc dostupný. To chcete.

PS: A že to hodnocení myslím vážně, tak doplním hodnocení kolegů stejného sudu: 91/100 1423 S.B.S. Antigua 2015 7 YO High Congener Rum – Review – The Lone Caner, 4,5/5 S.B.S – The 1423 Single Barrel Selection Antigua 2015 –  thefatrumpirate.com.

Info o rumu

Výrobce 1423, S. B. S.
Typ Britský typ
Typ výroby Savalle Column Still
Chutě Aromatické, Silný, Suché rumy
Označení Limitovaná edice, Overproof
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Single barrel, Single Cask
Síla 55 %
Staření a stáří 7 y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Richard Blesgraaf
Publikováno: 27. ledna 2023 Aktualizováno: 27. ledna 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články