Původ rumu

Jamajka. Základy destilerie Hampden byly položeny roku 1753. Rumy jsou vyráběny ve stejné oblasti, kde se nalézá další známá jamajská destilerie Long Pond, tedy na území zvaném Trelawny. Oblast, kde se nachází, je ohraničena horami “Cockpit country” a tropickým pralesem, který skýtá spoustu endemických druhů rostlin a živočichů. Roku 2009 se stala majitelem Hampden Estate rodina Husseyů a snaží se dát tuto palírnu do pořádku.

Historie Hampden Estate

Panství Hampden je jednou z nejstarších cukrovarnických usedlostí na Jamajce. Hampden byl zřejmě formován v roce 1743 a fungoval jako velká cukrovarnická plantáž ve vlastnictví Archibalda Stirlinga.

V roce 1779 postavil Stirling Great House, jehož přízemí sloužilo jako sklad rumu. V roce 2003 převzala panství společnost Jamaica Sugar Company a pokračovala ve výrobě vysoce esterových rumů pro export do Evropy.

V roce 2009 rodina Hussey koupila panství v dražbě od jamajské vlády. Noví majitelé se snažili dát tuto palírnu do pořádku a dále pokračovali v tradiční výrobě vysoce esterových rumů. Teprve oni zde zavedli praxi staření odlišných stylů svého rumu. V roce 2018, po 265 letech od zahájení provozu, začala destilerie své stařené rumy konečně prodávat.

Destilerie Hampden patří rozhodně k těm nejlepším na světě. Je to i díky tomu, že splňují 5 tzv. pilířů kvality:

  • Pramenitá voda – Použití výhradně tekoucí vody z přírodního zdroje.
  • Přírodní fermentace – Extrémně prodloužené kvašení přírodními kvasinkami. Produkce se řídí technikou z 18. století a díky tomu vytváří velmi vysokou úroveň esterů, které nezaměnitelně ovlivňují chuť i vůni. Zajímavostí je, že se při této fermentaci používá i tzv. skimming (vzniklá pěna při fermentaci) a dunder (výpalek ze dna). Neustále se tedy používají “zbytky” ze staré destilace. Dunder se uchovává v jámách přikrytých senem pod širým nebem.
  • Pouze Pot Still destilace – 100% řemeslná destilace v měděných kotlících. Destilační proces trvá přibližně 7 hodin a rum z něj vychází při přibližně 82°ABV. V této destilerii mají momentálně 4 Pot Still kotle. Nejstarší z nich (John Dore) byl instalován v roce 1960 a pojme až 2000 galonů (7,560 litrů).
  • Tropické stárnutí – Rum zraje déle než 7 let v tropickém klimatu (to odpovídá stárnutí v Evropě po dobu cca 25 let).
  • Nulový přídavek cukru a barviv – Rumy se vyrábějí, stárnou a plní do lahví bez jakýchkoli umělých přísad. Nenajdete v nich tedy žádný přidaný cukr, taniny, karamel nebo glycerin.

Proces výroby

Na rozdíl od většiny palíren se během fermentace v Hampdenu používají divoké kvasinky, které žijí a množí se ve fermentačních komorách. V jejich kotelně najdete desítky kónických dřevěných a velmi starých kádí, v nichž probíhá fermentace 8 – 12 dnů. Během kvašení je přidáván také stoprocentní třtinový ocet vlastní výroby.

Dunder, melasa, 100% šťáva a voda se míchají v kádích, dokud nevznikne velká vrstva pěny „dead wash“. Vše se pak přímo stáčí do tzv. Watů (celkem jich mají 86 ks). Ty jsou vyrobeny z cedrového dřeva, mají objem 8 – 10 tisíc litrů.

Směs se poté přelije do jednoho ze čtyř měděných kotlíkových destilačních přístrojů a destiluje se tradičními metodami. Destilace trvá kolem sedmi hodin a výsledný rum obsahuje zhruba 82 % alkoholu. Některé z jejich nejvíce esterových rumů se dokonce používají v potravinářském a parfémovém průmyslu.

Nejstarší Pot Still je John Dore, který byl instalován v roce 1960 a může obsahovat až 7 560 litrů. Vendome pochází z roku 1994 a může obsahovat 18 900 litrů. Forsyth vstoupil do provozu v roce 2010 s kapacitou 18 900 litrů. V roce 2016 se připojil také čtvrtý hrnec, který byl postavený jihoafrickou firmou TNT, má také kapacitu 18 900 litrů.

Hampden Great House je dalším rumem z široké esterové nabídky skvělé jamajské palírny Hampden Estate. Původně se jednalo o speciální stáčení rumu, který se pil pouze na panství. V roce 2019 Hampden vydal omezený počet těchto láhví. Jednalo se o experimentální směs dvou Hampdenových „značek“, která měla být dostupná pouze v palírně a na různých rumových festivalech. Díky velkému úspěchu se následně rozhodli vydávat toto plnění pravidelně každý rok a dodávat ho až k našim stolům.

Hampden Great House, místo, kde rodina Husseyů žije

Rumů Hampden Great House vyjde vždy omezené množství (většinou pár tisíc láhví). Rumy Great House jsou směsí dvou různých Hampden rumů. Jeden s nižším obsahem esterů (do 150g) a tvoří cca 80% celkové směsi. Druhý s vysokým obsahem esterů (do 1500g) a tvoří tedy zbylých cca 20% blendu. Rumy v tomto blendu jsou minimálně 7 let staré a zrají v sudech po bourbonu.

Hampden Great House 2020 – 80% OWH (8 let starý) a 20% <>H (4 roky starý). Vyrobeno bylo pouze 5800 láhví v síle 59% alkoholu.

Hampden Great House 2021 – 80% LFCH (7 let starý) a 20% C<>H (4 roky starý). Vyrobeno bylo pouze 2400 láhví v síle 55% alkoholu.

Vůně

Ve vůni na mě působí rok 2020 určitě více štiplavě v nose, ale zase vcelku lehčím dojmem. Esterově není tak výrazný, jako jeho nástupce. Cítím v něm příjemnou nasládlou vůni tropického ovoce v kombinaci se dřevem a medem. Z ovoce bych zmínil určitě ananas, vyzrálé banány, mango a další voňavé plody. Příjemně pikantně hraje i zázvor a baví mě ta úžasná čerstvost.

Rok 2021 na mě působí při prvním přivonění sice více esterově, ale na druhou stranu jakoby více uhlazeně. Je to možná nižším % alkoholu, ale již není tak divoký. Z ovoce cítím samozřejmě také ananas, banány, ale vcelku důležitý podíl mají i citrusy. Za mě jde cítit i o něco více dřevitosti.

Chuť

Zde je to docela podobné, jako ve vůni. 2020 mi přijde více propracovaný, živější, výraznější. Není tak sladký, ale ta funky Jamajka tam jde dobře znát. Opět velmi zralé tropické ovoce, k němu med, vyzrálé dřevo a vcelku výrazná vanilková stopa. Na povrch se po chvilce dostává i určitá dávka techničnosti a minerality. Závěr je příjemně dlouhý, ovocný, lehce pikantní.

Great House 2021 je zkrátka trošku usedlejší, možná aby oslovil širší publikum. Je o něco jemnější, sladší, v základu je znát karamel, cítím také velmi zralé tropické ovoce (takové ty malé banánky hnědé) a k tomu příjemná dávka dřevitosti. Estery zde samozřejmě cítím velmi, je to také velmi výrazný funky rum, ale trošku jiný, než 2020. Závěr možná lehoučce kratší než jeho předchůdce, ale opravdu zanedbatelně.

Láhev

Láhve jsou prakticky zcela totožné co se tvaru i designu týče. Liší se pouze barevným provedením etikety a samozřejmě také popisky. Láhev je vyšší, oblá, tmavá, uzavřena dřevěným uzávěrem. Na všech etiketách Great House rumů hraje samozřejmě hlavní roli obrys obydlí Great House a název značky. Nechybí ani několik popisků k danému rumu. Láhve se dodávají v pěkných dárkových krabicích, které svým designem korespondují s designem láhve.

Cena

Rumy jsou vydávány v omezeném množství, tedy je těžké se k nim běžně dostat. Prodávají se většinou v ceně okolo 2500,-Kč.

Hodnocení

Hampden Great House 2020 – 93/100b

Hampden Great House 2021 – 91/100b

Závěr

Začátkem bych chtěl říct, že jsem nesmírně rád za to, že se s námi rodina Hesseyů podělila o tyto jejich rumy. Jsou to opravdu nesmírně dobré rumy, ve kterým je cítit ta klasická stopa jamajské palírny Hampden Estate. Ovšem jsou ještě trošku více vyladěné a celkově to z nich dělá skutečně skvělé komplexní rumy, které jsem si moc oblíbil. Věřím, že tyto rumy budou chutnat i začátečníkům, kteří kouzlo jamajských rumů teprve objevují. Možná je za mě lehce škoda, že v roce 2021 trošku snížili počet % alkoholu a také počet vydaných láhví. Každopádně pokud máte láhev, nebo ji uvidíte někde v baru, určitě ochutnejte. A já už se těším, až ochutnám prozatím nejnovější ročník 2022.

Rumy se dají občas najít na zahraničních e-shopech a aukcích. Sledovat můžete třeba přes Spirit Radar.

Hampden Great House 2020

Hampden Great House 2021

Info o rumu

Výrobce Hampden Estate
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Esterové, Silný
Označení Limitovaná edice
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 55 %, 59 %
Staření a stáří 4 - 8y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 4. února 2023 Aktualizováno: 4. února 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články