Zacapa připravila na jaře 2021 novou láhev – Zacapa la Doma. Po další lahví El Alma je tu nyní La Armonia Jedná se o blend 6 – 24. letých rumů, který zrál systémem solera v sudech po Oloroso Sherry. Jedná se o druhou ze kolekce “Heavenly cask collection“, kdy každý rum ze série dozrává v jiném sudu. Chuťově se posouváme do sladších chutí po sherry. Pojďme se na tuto novou láhev podívat.

Zacapa La Armonia Heavenly Cask

Co je kolekce Heavenly Casks Collection?

Kolekce Heavenly Casks je pocta klasické lahvi Zacapa 23. Dle Zacapy se jedná o obraz vášně k rumu a dlouholeté práce na rumech Zacapa. Všechny čtyři speciální láhve z kolekce oslavují dynamický proces zrání Sistema Solera a odhalují, co se děje uvnitř 4 různých sudů během zrání Zacapa 23. Tato kolekce původně obsahovala tytot 4 láhve – La Doma, La Esencia, La Armonia, La Pasión. Poté ale došlo ke změně a místo původní La Essencia – The Essence cask přišla El Alma a tzv. Soul cask. Nyní jako třetí přichází La Armonia.

Zacapa Heavenly Cask Collection

S použitím procesu zrání “Sistema Solera” tento slavný rum (Zacapa 23) zraje od 6 do 24 let. Rumy s různými charakteristikami jsou pečlivě smíchány v sudech, ve kterých předtím byly americké whiskey, extra vypálené sudy po americké whiskey, sherry a poslední po víně Pedro Ximenez. Každý z rumu z kolekce Zacapa Heavenly Cask bude oslavovat jeden z těchto typů sudů tím, že podstoupí další staření v jednom z těchto sudů. Původně každé 4 roky by měla vyjít nová láhev, nyní se to zkrátilo, a další láhev by měla La Pasión by měla přijít na trh před vánoc nebo v lednu.

Soudky po americké whiskey rum doslova krotí a dávají tak podobu mladému rumu po destilaci (La Doma). Druhý, opálený soudek po whiskey byl vystaven otevřenému plameni, který proniká do dřeva, nechává vynikat esenci soudku a přináší na povrch to nejlepší, co může nabídnout (La Esencia/El Alma). Třetí soudek, v němž předtím odpočívalo sherry, si pohrává s jeho aromaty a startuje harmonii chutí. Čtvrtý soudek, ve kterém bylo předtím víno Pedro Ximenez, dodává rumu sladkost a jemnost. Celý tento proces vytváří unikátní chuť celé kolekce.

O rumu

Zacapa El Armonia je třetí ze čtyř výtvorů kolekce Zacapa ‘s Heavenly Casks, která je destilována z fermentovaného panenského medu z cukrové třtiny a stařena systémem Solera. Je inspirována třetím stařením v sudech po Oloroso Sherry, známém jako “Harmony Cask”, což bychom přeložili asi jako “sud harmonie”. Rumu v síle 40 % bylo vyrobeno pravděpodobně opět mezi 30 a 40 000 lahví.

Tato láhev si ale zažila své, na trh šla už na konci roku 2022, ale krátce po jejím uvedení se zjistilo, že legendární proužky na spodní části lahve se ničí, zlé jazyky hovořily o plísni a všechny láhve se stahovaly, i když některé byly v pořádku. To byla chvíle pro překupníky a bottler flippery, láhev s nákupkou okolo 2 000 Kč prodávali za 5 – 8 000 Kč. A lidé kupovali. Přitom stačilo poslechnout a počkat – cca od dubna 2023 se lahve opět objevily a jsou na trhu stále.

Láhev a balení

Láhev je balena v nádherné, elegantní tubě, která je laděna do zlatých a vínových barev. Láhev uvnitř je podobná klasické Zacapě 23, je štíhlejší a méně buclatá. Zátka i plechový uzávěr tuby má vyryto logo Zacapa. Balení i láhev vypadá opravdu perfektně.

Vůně a barva

Barva rumu je díky vypálení opravdu hodně tmavá – takový tmavší mahagon. Vůně je velmi lehká, pokud ale intenzivněji nadechnete aroma, jsou cítit oříšky, pekanové oříšky a sherry, jak se dá očekávat.

Chuť

Dodatečná doba staření v sudech po Oloroso Sherry způsobuje intenzivnější sladkou chuť sherry a také sladký karamel a sherry. V překvapivě delším závěru ucítíme i trochu toho dubového dřeva. Chuť je obecně jemná, příjemná, jak je u klasické Zacapy zvykem.

Cena

Cena se v zahraničí pohybuje od 80 Euro a v Česku je oficiálně k dispozici. Cena dle Spirit Radaru mírně klesá a pro ČR je doporučená cena 2 499 Kč:

Shrnutí

Jedná se o láhev, která určitě zaujme každého fanouška Zacapy, protože je jiná než předchozí Zacapy. Určitě ji ocení i fanoušci sladších chutí v rumech ale i ti, které baví hledat neobvyklé chuti v rumech. Také zaujme ty, kteří nemají rádi těžké a silné rumy. Hodnocení na Rum Ratings je 8,5 z 10 a na Rum-X 7,9 z 10. Já mám sherry rád, takže mě sedí moc a dávám ji 84 %.

Tím se dostáváme i k tomu, koho asi nezaujme – rumové fajnšmekry a fandy těžkých, často pot-stillových, rumů.

Poděkování: Děkuji za poskytnutí informací a lahve Pavlovi Mandrlovi, brand ambasadorovi zančky Zacapa v ČR z firmy Stock.

Info o rumu

Výrobce Zacapa
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Panenský med
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 24y, 6y, Solera, Sudy po whisky, Vypálené sudy
Lokalita
Edice Heavenly Cask Collection
Publikováno: 14. července 2023 Aktualizováno: 19. července 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články