Hodnocení

80 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Síla 40 %

Zacapa připravila na jaře 2021 novou láhev – Zacapa la Doma. Jedná se o blend 6 – 24. letých rumů, který zrál systémem solera v sudech z amerického bílého dubu po whisky. Jedná se o první ze série 4 dílné kolekce “Heavenly cask collection“, kdy každý rum ze série dozrává v jiném sudu. Chuťově se posouváme do více ovocných chutí. Pojďme se na tuto novou láhev podívat.

Zacapa La Doma Heavenly Cask

Co je kolekce Heavenly Casks Collection?

Kolekce Heavenly Casks je pocta klasické lahvi Zacapa 23. Dle Zacapy se jedná o obraz vášně k rumu a dlouholeté práce na rumech Zacapa. Všechny čtyři speciální láhve z kolekce oslavují dynamický proces zrání Sistema Solera a odhalují, co se děje uvnitř 4 různých sudů během zrání Zacapa 23. Tato kolekce obsahuje 4 láhve – La Doma, La Esencia, La Armknia, La Pasión.

Zacapa Heavenly Cask Collection

S použitím procesu zrání “Sistema Solera” tento slavný rum (Zacapa 23) zraje od 6 do 24 let. Rumy s různými charakteristikami jsou pečlivě smíchány v sudech, ve kterých předtím byly americké whiskey, extra vypálené sudy po americké whiskey, sherry a poslední po víně Pedro Ximenez. Každý z rumu z kolekce Zacapa Heavenly Cask bude oslavovat jeden z těchto typů sudů tím, že podstoupí další staření v jednom z těchto sudů. Každé 4 roky by měla vyjít nová láhev, takže za 4 roky se dočkáme La Esencia.

Soudky po americké whiskey rum doslova krotí a dávají tak podobu mladému rumu po destilaci (La Doma). Druhý, opálený soudek po whiskey byl vystaven otevřenému plameni, který proniká do dřeva, nechává vynikat esenci soudku a přináší na povrch to nejlepší, co může nabídnout (La Esencia). Třetí soudek, v němž předtím odpočívalo sherry, si pohrává s jeho aromaty a startuje harmonii chutí. Čtvrtý soudek, ve kterém bylo předtím víno Pedro Ximenez, dodává rumu sladkost a jemnost. Celý tento proces vytváří unikátní chuť celé kolekce.

O rumu

Zacapa La Doma je první ze čtyř výtvorů kolekce Zacapa ‘s Heavenly Casks, která je destilována z fermentovaného panenského medu z cukrové třtiny a stařena systémem Solera. Je inspirována prvním stařením v sudech po americké whiskey, známém jako “Taming Cask”, což bychom přeložili asi jako “krotící sud”.

“Zacapa La Doma je tím nejlepším ztělesněním našeho soudku Taming Cask – surový destilát Zacapa, vytvořený z té nejjemnější fermentované čerstvé cukrové třtiny, odpočívající v sudech po americké whiskey. Z toho vzniká spojení všech těch výjimečných chutí, které soudek nabízí, přinášející rum s plnou a ovocitou chutí na patře, s lákavými doteky vanilky. “Lorena Vasquez

Rumu v síle 40 % bylo vyrobeno mezi 30 a 40 000 lahví. Propagační video můžete shlédnout zde.

Láhev a balení

Láhev je balena v nádherné, elegantní tubě, která je laděna do zlatých a hnědých barev. Láhev uvnitř je podobná klasické Zacapě 23, je štíhlejší a méně buclatá. Zátka i plechový uzávěr tuby má vyryto logo Zacapa. Balení i láhev vypadá opravdu perfektně.

Vůně a barva

Barva rumu je temně mahagonová s tmavě rudými tóny, označuje se také jako pařížská červená. Vůně je velmi lehká, pokud ale intenzivněji nadechnete aroma, v závěru je cítit trochu lihový ocas, byť opravdu drobný. Ve vůni cítím kandované ovoce a karamel.

Barva rumu Zacapa La Doma

Chuť

Dodatečná doba staření v sudech po americké whiskey způsobuje intenzivnější chuť cukrové třtiny a také ovocnost tropického ovoce, jsou cítit ananas a banány. K tomu přihoďte trochu vanilky a machři ucítí i čokoládu. V závěru ucítíme i trochu dubového dřeva. Chuť je obecně lehčí, ovocně letní a méně zemitá, než je u klasické Zacapy zvykem. Myslím, že je to dobrý lehký rum na léto. Ale pro rumové mistry, fajnšmekry a degustátory a odborníky to asi nebude nejoblíbenější láhev.

Cena

Cena se v zahraničí pohybuje mezi 1 500 – 2 000 Kč a v Česku je k dispozici 1 800 lahví za cenu okolo 2 000 Kč od druhé poloviny července. Pokud si ji chcete koupit, tak exkluzivně má být v Globusu a v Bartida Degustation Bar & Shop v Havelské ulici v Praze. Něco bude mít i velkoobchod JIP. Láhev by se měla i hojně objevovat v barech. Online si láhev můžete nyní koupit na Alkohol.cz, na MyDrinks.cz i na Warehouse.cz.

Láhve si již draží v aukcích:

Cena dle Spirit Radaru mírně stoupá:

Shrnutí

Jedná se o láhev, která určitě zaujme každého fanouška Zacapy, protože je jiná než předchozí Zacapy. Určitě ji ocení i fanoušci sladších chutí v rumech a ti, kteří nemají rádi těžké a silné rumy. Na RumRatings dostala tato láhev férových 6.8 z 10.

Tím se dostáváme i k tomu, koho asi nezaujme – rumové fajnšmekry a fandy těžkých, často pot-stillových, rumů. Osobně jsem čekal trošku větší komplexitu chutí a větší zajímavost a výraznější závěr včetně větší síly alkoholu než je 40 %. Nemuselo by to být 60 -70 %, ale třeba 48 – 52 % by mohlo být zajímavých. Čekal jsem něco ve stylu Diplomatico Distillery Collection. Ale možná, možná další láhve v Heavenly Cask budou zajímavější i pro rumové fanoušky.

Děkuji za doplňující informace a spoustu času i znalostí Petrovi Kymlovi z Stocku, který je Diageo Reserve & World Class Ambassador.

Info o rumu

Výrobce Zacapa
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Panenský med
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 24y, 6y, Solera, Sudy po whisky
Lokalita
Edice Heavenly Cask Collection
Láhev k recenzi dodal
Petr Kymla
Stock/Diageo
Publikováno: 14. července 2021 Aktualizováno: 5. srpna 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Hlasů: 18

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

7 komentářů

  1. ArBi napsal:

    Zdravím,

    chtěl jsem se zeptat zda nevíte, kdy budou vycházet i další lahve téhle kolekce?

    Děkuji

  2. Michal napsal:

    Dobry den, jiz prodavaji pry dalsi rum z teto kolekce a jmenuje se El alma…to nesedi s tim Vasim obrazkem, kde tento rum neni ?? Vite jak to tedy je ? Moc diky Michal