Původ

Shooter je trošku speciální druh míchaného drinku většinou s obsahem alkoholu. Dá se říct, jde o takové koktejlové panáky, které vypijete jedním douškem. Mohou se míchat, vrstvit či jen tak nalít. Pojem „shooter“ vznikl z anglického slova shot (střela). Je to možná i proto, že většina shooterů obsahuje dva a více druhů alkoholů a působí skutečně jako střela. S chupitem je to ale trochu jiné… Chupito ve španělštině znamená prakticky totéž co shot/shooter v angličtině, a proto je v některých jazycích (zejména románských) občas chápán jako synonymum. U nás jde ale o druh shooteru, jehož základ tvoří bílý rum s limetkovým džusem a tradiční ozdobou je koktejlová třešeň.

Rum

Na tento drink je vhodný prakticky jakýkoli kvalitní bílý rum. Nejčastěji je chupito podávané s Havanou Club Aňejo 3 Aňos a není to vůbec špatné. Já to vyzkoušel s novou lahvinkou ve sbírce, s bílým rumem od Cubaney. Tuto značku mám totiž moc rád. Rum není tolik vyzrálý, ale příjemně se hodí i do takových jednoduchých “míchaček”. Rozhodně zajímavá volba 🙂

Ingredience

Jde snad opravdu o nejjednodušší přípravu. Stačí vám k tomu jen 3 ingredience a žádná zkušenost s mícháním koktejlů. Základem je jakýkoli kvalitní bílý rum.

  • 3 cl Cubaney Plata Natural
  • cca 1 cl limetkové šťávy
  • koktejlová třešnička

Postup

Ten je velice jednoduchý. Rum i limetkovou šťávu nalijeme do panákové skleničky (likérky, štamprle). Dozdobíme koktejlovou třešničkou. Vypijeme a zakousneme třešničku.

Závěr

Tento drink jsme pili vždy na začátku večera, když jsme nevěděli, na co máme chuť. Říkalo se vždy, že jaká chuť převládne v závěru v ústech, té byste se měli držet. Rum zastupuje ostřejší, dřevitou až hořkou chuť. Limetková šťáva pak kyselejší složku a koktejlová třešeň sladkou tečku. Můžete se s ním setkat opět v několika obměnách a ve většině barů. Samozřejmě se dá pít i celý večer 🙂

Kategorie

Drinky a koktejly
Publikováno: 11. července 2019 Aktualizováno: 14. září 2019
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Hlasů: 7

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články