Týden dovolené na Slovensku mě zavál až do dalekého Prešova, kde máme část rodiny. Samozřejmě jsem ihned hledal bary, do kterých by se dalo zajít. Okamžitě mě zaujal Rum & Cigar House, který se nacházel kousek od našeho ubytování. Tedy byla to pro mě jasná volba a dnes vám přiblížím, jak jsem si to tam užil.

Bar

Bar najdete v samém centru Prešova, konkrétně ulice Jarková 40. Před barem je menší zahrádka, pár stolečků, ale působí to příjemně. No a interiér baru, to je krása. Všude dřevo, kožené sedačky a křesla, příjemně osvětleno, paráda. Kdybych měl jednou svůj vlastní bar, nějak takto bych si ho představoval. Trošku mě překvapilo, že se mi z fotek zdál mnohem větší, ale je to tam opravdu útulné.

Hned jsem musel prozkoumat celý bar. Všechny vitríny, jaká je kde výzdoba, samozřejmě také samotný bar, kde se všechno míchá a také jsem pomalu pokukoval, jakou mají nabídku nejen rumů, ale i doutníků. Odhadem bych řekl, že mají něco kolem 100-150 různých rumů. Co se mi líbí, že nemají zastoupeny pouze ty známé a komerční značky, ale najdete tam i několik povedených Agricole rumů, nějakou tu Jamajku atd. Tedy vybírat bylo určitě z čeho. Stejně tak doutníků, těch měli na výběr opravdu spoustu. Líbí se mi i vcelku široká nabídka míchaných drinků a Perfect Serve variací, které zatím nejsou tak časté.

Degustace

Co se týče doutníku, měl jsem jasno již předem. Pavel Ungr mi totiž doporučoval, abych vyzkoušel jejich Hand Made doutník značky Santa Maria. Tedy zvolil jsem variantu Robusto a pokud si dobře pamatuji, měl by být z Nikaragui. Doutník velice příjemný, dost dřeva, lehce peprný ze začátku, postupně sládl. Z rumů jsem si na začátek volil především Agricoly, protože jsem měl na ně zkrátka chuť a s doutníky jsou perfektní. Jeden z nich jsem doposud ani neznal, natož abych ho někde pil. Byl to Bologne Rhum Vieux a příjemně mě překvapil. Jinak to byly vcelku klasické značky. Také se mi hned rozzářily oči, když jsem zahlédl na baru Wray and Nephew Overproof rum. Sice takový zbyteček, ale rád jsem láhev dopil. Na závěr samotných rumů jsem dostal Tiki Lovers Dark Rum, který má příjemných 57% a je to rozhodně příjemná varianta jak koktejlového rumu, tak i na samotné pití. Celou dobu mi tam dělal tichou společnost gentleman v klobouku a s doutníkem v puse, který tam musí sedět ale už opravdu velice dlouho.

No a pak jsem dostal chuť si trošku osladit život. Zvolil jsem tedy nejdříve Perfect Serve s Dictadorem 20YO. Ten se podává v rozpůlené láhvi v masivní sklenici na Old Fashioned, ve které je umístěna ještě menší panákovka. Ta obsahuje několik komponentů, snad si vzpomenu na všechny. Měl by to být banán posypaný kávou, macerované rozinky v rumu Dictador, mandle v čokoládě, skořice a vše je jemně zakouřeno zapáleným tabákem. Nejdříve tedy vychutnáte tu ovocnou kombinaci a u konce vychutnávání ji přelijete rumem Dictador. Musím říct, že to spolu moc dobře ladilo a byla to příjemná zkušenost. Následoval ještě na závěr takový osvěžující drink, který jsem již dlouho neměl. A sice Mai Tai právě z rumu Tiki Lovers. To mi přesně sedlo, byl opravdu parádně osvěžující. No a už jsem se pomalu chystal zvedat kotvy, ale jako bonus se na mě usmála láhev Dictador Two Masters. Takže jsem pořádně vypláchl vodou pohárky a vychutnal si tento vynikající rum. Mám zrovna doma vzorečky 3 různých Dictadorů Two Masters a po tomhle ochutnání se jich už nemohu dočkat. Opravdu skvělý chuťový zážitek a moc za něj děkuji.

Obsluha

Na baru byl velmi sympatický mladík Šimon. Působil profesionálně, hlavně tedy na jeho práci s míchanými drinky se dívalo opravdu skvěle. Aby ne, jak jsem se dozvěděl, má za sebou docela slušné úspěchy na barmanských show. Dobře jsme si popovídali, přehled má dobrý i přes to, že v baru není tak dlouho. Jinak celkově za barem už dělá notnou dávku let a dokáže skvěle poradit i co se týče whisky. I když se v pozdějších hodinách bar vcelku zaplnil, nikdy jsem na nic nečekal a skutečně si mě tam hýčkali. Jde nesmírně poznat, pokud vás práce za barem baví a naplňuje no a tady to bylo zcele evidentní.

Shrnutí

Tedy co říct na závěr? Upřímně jsem se toho nejdříve trošku bál. Na Slovensko občas jezdíme a co se týče rumů, není to tam (zejména v barech) taková sláva. Těžko zde narazíte na značky jako Foursquare, Hampden, Worthy Park, nějaké Agricoly či dokonce něco zcela nového. Tedy tohle místo pro mě bylo velice milým překvapením. Výhodou na Slovensku však zase je, že si můžete doutník bez problémů vychutnat i ve vnitřních prostorách baru, tedy příjemná změna oproti všem těm zahrádkám (mimochodem při mé návštěvě venku zrovna pršelo).

Pokud se do Prešova ještě podívám, určitě v Rum & Cigar Housu zase zastavím a budu doufat, že za barem zase potkám stále usměvavého Šimona. Ještě na závěr taková veselá příhoda. Kde jinde se mohou sejít 3 rumoví fandové, jeden z Vyškova, druhý z Brna a třetí pracující v Praze v La Casa de La Havana vieja? No jistě že v Prešově na baru. Tímto ještě jednou zdravím Dominika a snad se brzo potkáme i v Praze.

PS: Tento bar najdete i v Bratislavě, Košicích, Žilině a Varšavě.

https://thecubalibre.sk/en

Publikováno: 10. srpna 2021 Aktualizováno: 10. srpna 2021
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 8

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články