Původ

Tento koktejl údajně vznikl přímo za bojových podmínek! Jeho první namíchání se datuje již na přelom 19. a 20. století v průběhu Americko-Španělské války. Údajně se to mělo odehrát tak, že američtí vojáci oslavovali svůj úspěch při osvobozování Kuby v jednom místním baru a jejich kapitán si nechal namíchat nápoj, který obsahoval jim tolik oblíbenou colu, dále rum, kousek limetky a samozřejmě led. Drink kapitánovi tolik zachutnal, že pobízel i ostatní, aby drink vyzkoušeli. Netrvalo to dlouho a všichni už pili doposud neznámý drink a křičeli při tom „Por Cuba Libre!“ (Za svobodnou Kubu!). A tak vznikl dnes tolik populární koktejl Cube Libre.

Rum

Vyzkoušel jsem pro vás hned několik variant s různými rumy (musel jsem se moc přemáhat 😀 ). Postupně jsem testoval Bacardi 8 Y.O., Doorly’s 3 Y.O. White, Diplomático Mantuano, Myers’s Rum Original Dark, Havana Club Aňejo 3 Aňos a Pampero Aniversario Reserva Exclusiva. Je pravda, že se většinou přidává do tohoto koktejlu bílý rum (především Havana a Bacardi), ale mně nejvíce seděl rum z Venezuelské produkce: Diplomático Mantuano. Musím říct, že jsme ho takto zkoušel již několikrát a opravdu povýší tento relativně obyčejný drink na docela jinou úroveň.

Ingredience

Na namíchání tohoto koktejlu nepotřebujete kdo ví kolik ingrediencí a složité postupy. Můžete najít i spoustu receptů, kde se liší poměry jednotlivých komponentů. Mně nejvíce sedí tato verze:

  • 5 cl Diplomático Mantuano
  • 12 cl Coca-Coly (mám vyzkoušeno i se zero colou a není to vůbec špatné)
  • 1ks limetky a kousek citrónu
  • led

Postup

Drink mícháme ideálně do Highball Glass (vyšší válcovitá sklenice, cca 250 ml objem, těžší dno). Já mám rád i sklenice s uchem na Lynchburg Lemonade, velikost akorát a dobře se drží. Do sklenice dám pár kostek ledu na střídačku s plátky nebo měsíčky z 1/2 limetky a kousek citronu (ledem nemusíte určitě šetřit). Následně do sklenice vymačkám druhou polovinu limetky, přidám rum, promíchám dlouhou lžičkou a doleji Coca-Colou. Ideálně kousek pod okraj sklenice. Okraj sklenice dozdobím naříznutým plátkem limetky a můžeme podávat. Pro mě je Coca-Cola docela dost sladká, proto dávám více limetky a k tomu i trošku citrónu, aby byl drink více osvěžující 🙂

Závěr

Je to jeden z nejjednodušších koktejlů, které znám. Připravit jej dokáže opravdu každý, ingredience jsou snadno dostupné a za přijatelné ceny. Pokud máte rádi kombinaci Coca-Coly a rumu, určitě máte tento drink v oblibě. Pokud chcete méně sladkou variantu jako já, stačí přidat více limetkové šťávy, citrón a Coca-Colu Zero. Zkuste také míchat s různými rumy a dejte vědět, který vám seděl nejvíce 🙂

Kategorie

Drinky a koktejly
Publikováno: 3. července 2019 Aktualizováno: 14. září 2019
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články