Dnes jsem si pro vás nepřichystal žádnou recenzi, ani srovnání. Nečekejte ani nějakou speciální produktovou fotku. Dnes bych vám chtěl přiblížit, jak vypadala moje cesta s rumem, jak se mi měnily chutě a jak se rozvíjela celá moje sbírka. Nikdy jsem se nepovažoval za nějakého sběratele, tedy většina rumů je otevřená a mám všechny několikrát přechutnané.

24. 12. 2015 – První lepší rum

Tento den se stal pro mě památným, jelikož započala moje dlouhá cesta sbírání a především degustování rumů. Již jsem očkem pokukoval po lepších značkách, než byl Božkov a tak mi žena nadělila pod stromeček A. H. Riise Non Plus Ultra. V té době to byl vlastně takový pomyslný top této značky a zároveň vstup mezi “vyšší” ligu rumů. Samozřejmě již víme, že jsou rumy této značky značně doslazované, avšak v té době mi skutečně moc chutnal a i dnes mám chvilky, kdy si jej rád naliji. Po dopití jsem si láhev ponechal jako stylovou karafu na vodu.

Duben 2016 – Několik prvních láhví

Tady to byl takový mix sladkých i méně sladkých rumů. I dnes bych si z tohoto výběru klidně vybral a dal si skleničku. Možná tedy až na Dona Papu a ty zadní láhve. Bylo to takové počáteční slepé střílení, co bude a nebude chutnat a kam se ubírat dále. V knihovně v pozadí jsou prozatím opravdu pouze knihy.

Listopad 2016 – Láska k Zacapa XO a Plantation XO

Skvělý dárek od manželky v podobě Zacapy XO. Tento rum mám rád i dnes a ta láhev je opravdu nádherná. Plantation XO je takový ideální rum do začátků. Rád jej doporučuji všem, kteří hledají zajímavý, ne příliš sladký rum v pěkné láhvi a za rozumnou cenu. Samozřejmostí je i obstarání vhodných skleniček na degustování.

Květen 2017 – Sbírka se pomalu rozšiřuje

Tady jsem měl velikou radost z láhve Kirk and Sweeney 23 years. Měli jsme ji jako takový zlatý noční hřeb na naší svatbě. Rum mi neskutečně zachutnal a od té doby mám již několikátou láhev. Byla to taková první vlaštovka z těch nedoslazovaných rumů, která mě opravdu ohromila. Jinak ovšem stále “slaďárny” vedou.

24. 12. 2017 – Nové láhve pod stromečkem (stále jedu ve sladších)

Mezi několika dalšími novými a spíše sladšími rumy jako jsou Pyrat, Espero, Santos Dumont, Beach House atd se objevil výborný rum za velmi příjemnou cenu. Bylo to Abuelo 12y a od té doby mám značku Abuelo opravdu rád. K vánoční atmosféře se pak hodil rum Rumbulion, který mi dovezla žena z cest ze Slovenska (ale dá se bez problémů sehnat i u nás). Velice zajímavé je i balení rumu Dos Maderas 5+5, ve kterém naleznete 4 malé lahvičky údajně s čtyřmi hlavními složkami tohoto rumu. Můžete si jej tedy dále nablendovat dle libosti.

Listopad 2018 – Sbírka v první části knihovny (úžasný dárek od ženy Diplomático Ambassador)

Zde nastal další zlom a byla mi uvolněna první část knihovny. Také mi žena darovala prozatím nejdražší láhev mojí sbírky. Bylo to Diplomático Ambassador, jehož uzávěr je máčen ve zlatě a láhev je uložena v krásné kožené krabici. Velice dobrý rum jak v chuti, tak na pohled. Velice mile mě překvapil také rum Deadhead Chocolate. Jeho bratříček mě moc nepřesvědčil, ovšem tuto čokoládovou verzi si velmi lehce oblíbíte. K tomu nepřehlédnutelná láhev v podobě hlavy opice. Rozrůstají se nám i retro rekvizity.

4. 1. 2019 – Skupina Rum a vše kolem něj na Facebooku (počátek fotek a recenzí)

Další pro mě zlomový okamžik, jelikož jsem se rozhodl vytvořit FB skupinu Rum a vše kolem něj. V té době moc skupin kolem rumu nebylo a chtěl jsem se podělit o recenze na rumy, kterých se mi doma hromadilo víc a víc. Začal jsem trénovat rozeznávání vůní a chutí, více se účastnit degustací a zkrátka se celkově o rum více zajímat (i o jeho historii). Původně byla skupina myšlena zejména pro přátelé, abych jim třeba poradil s výběrem, ale dnes má již přes 1000 členů a jsem za to neskutečně rád. Zanedlouho započala i moje spolupráce s Pavlem Ungrem a jeho stránkou RumRock. Spolupracujeme dodnes a jsem za tuto příležitost velice rád. Myslím totiž, že nám to společně opravdu jde.

Kdo sleduje moje recenze ve skupině Rum a vše kolem něj, RUM CZ/SK nebo na stránce Rumrock.cz určitě ví, že mě neskutečně baví focení, zvláště pak rumů. Snažím se vždy nějak pěkně naaranžovat daný rum a vybrat prostředí, které se mi k němu nějak hodí. Jsem hrozně rád, že fotky slaví úspěch a to i přímo u některých výrobců (Foursquare, A. H. Riise, La Maison a další).

Únor 2019 – Single Vintage 2004 a Riise Platinum (pomalý postup v chuti k méně sladkým rumům)

Zde jsem si udělal radost prvními “investičními” láhvemi, které jsem neměl v plánu (alespoň prozatím) rozdělat a vypít. Velkou hodnotu má pro mě především A. H. Riise Platinum, jelikož jsem sehnal láhev, která byla lahvována jen týden po narození naší malé dcerky Sofinky (21. května 2018). Láhev mám pro ni samozřejmě uschovanou. V tomto období jsem již začal ochutnávat a oceňovat nedoslazované (či méně doslazované) rumy jako La Hechicera, Barcelo Imperial, Malecon, Ron de Jeremy Reserve, Navy Island (ikdyž ten byl na mě zatím moc velké sousto) a další. Navíc jsem si zde za poměrně příjemnou cenu zakoupil i rum mého roku narození. Bylo to Exquisito 1990 a pomalu jsem kompletoval krásnou sérii Kraken Ceramic Bottle.

Květen 2019 – Zabraná druhá část knihovny (Rumfest 2019, záliba v nedoslazovaných rumech, hvězda sbírky Appleton Estate Joy)

Zde za mě přišel asi takový opravdu větší zlom a já se začal zaměřovat na nedoslazované rumy. Jezdili jsme na degustace a na jedné z nich mě učaroval rum Appleton Estate Joy. Netrvalo dlouho a již jsem otevíral doma vlastní láhev. Spolu s tímto výjimečným rumem jsem vzal i o něco mladšího brášku, úžasný rum Appleton Estate 21y. Přidal jsem do vitríny další skvělé značky jako Doorly’s z Foursquare Distillery, Chairman’s, poměrně mladou značku Cihuatán atd. Navíc se dne 18. 5. 2019 konal v Praze Rumfest. Tam jsme se poznali osobně s několika kamarády rumaři, ochutnali veliké množství vzorečků a celkově se tato akce za mě velice povedla.

Listopad 2019 – Zabraná i poslední část knihovny (ve sbírce již více než 100 lahví), sraz moderátorů RUM CZ/SK

Po prázdninách roku 2019 jsem přeskočil metu 100 lahví ve vitrínce. Z nových výjimečných láhvi ve sbírce stojí za zmínku určitě Appleton Estate 15 Y, který mi dovezl švagr s tchyní přímo z Kanady. U nás se bohužel nedá sehnat a jsem rád, že jsem ho mohl dát ochutnat i několika kolegům rumařům. Velmi se mi zalíbily rumy značky La Maison, objevil jsem také kouzlo nejstarší rumové palírny na světě – Mount Gay. Rozšířila se mi ve sbírce také zajímavá značka Austrian Empire Navy (zvláště Oloroso je velice povedené). Zároveň mi bylo velikou ctí, že jsem byl přizván coby moderátor do naší největší rumové skupiny na Facebooku – RUM CZ/SK. V lednu jsme pak měli sraz moderátorů v pražském Rum Housu a stálo to opravdu za to.

Aktuální stav, láska k Barbadosu a Jamajce, začíná mi být zase těsno?

No a takto vypadá tedy moje aktuální sbírka. Oblíbil jsem si více esterové rumy z Jamajky, tedy ty můžete vidět hned na třech poličkách. Zasloužil se o to především Hampden Estate. Rozšířil jsem tu základní sérii mé oblíbené značky Foursquare, zavítal jsem i do Svaté Lucie, začal jsem již více oceňovat také agricole rumy a zkrátka se bavím a objevuji nové a nové značky a rumy.

Tedy takto probíhala moje cesta ve světě rumu. Nejvíce děkuji mé manželce, která mě v tomto koníčku podporuje jak to jen jde a i díky ní mám tak pěknou vitrínku plnou zajímavých láhví. Samozřejmě jsem velice vděčný i všem těm, kteří mi pomáhali (zejména v začátcích), doporučovali mi láhve a trošku mě vedli. Je toho opravdu tolik, že se v tom člověk musí zákonitě ztrácet. Určitě je výborné navštěvovat i degustace, kde můžete vyzkoušet nejrůznější značky a vzorky, aniž byste utráceli peníze za celou láhev. Sám jsem si vyzkoušel několik degustací pořádat a je to opravdu zábava. Především však chce všechno dělat pro radost a ideálně s tou správnou partou přátel.

Info o rumu

Další Výrobci rumů
Publikováno: 5. června 2020 Aktualizováno: 5. června 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Hlasů: 34

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články