Hodnocení

77 %
Chutě
Síla

Jak víte, snažím se navštěvovat různé rumové degustace, abych poznával bary, barmany i různé rumy. Tentokrát jsem navštívil degustaci s názvem Rumy na konci světa, kterou připravil barman a brand ambasador Trois Rivières Václav Jahn v příjemném salónku rumového baru La CASA de la HAVANA vieja.

Místo degustace

Pražská Havana, kde se degustace odehrávala, je velmi příjemný podnik obložený dřevem a decentně podsvícený ve stylu kubánského koktejlového baru, čemuž odpovídá i výzdoba a také živá hudba v kubánském stylu. I když neprobíhá degustace, je to rozhodně jedno z nejlepších a nejpříjemnějších míst na rumy v Česku.

Téma degustace

Vašek zvolil na degustaci rumy, které se cenově pohybují do, nebo mírně přes 1 000 Kč, takže každý, koho rum zaujal, si bez větších potíží může takovou láhev koupit. Na degustaci také oceňuji netradiční záběr, tedy že nešlo o “nějaký” výběr karibských rumů, ale naopak formou cesty kolem světa, takže jsme mohli ochutnat i docela neobvyklé rumy za pohodovou cenu.

Na začátku degustace jsme dostali i milé přivítání a tím byl welcome drink. Na stole bylo přichystaný chléb a dýňový olej na namáčení. Mohli jsme ochutnat i surovou cukrovou třtinu.

“Účelem degustace není to, aby Vám každý vzorek chutnal. Ale to, abyste měli možnost poznat co nejširší spektrum rumových chutí a z nich si vybrali pro Vás ten nejvhodnější” Radek Navrátil, RumMe.cz

Degustací provázel Václav Jahn

Barman Václav Jahn

Vaška můžete potkat buď během pravidelných návštěv tohoto baru, na akcích United Premium Brands nebo na Rumfestu. Lidsky je to velice příjemný a sympatický člověk, který má obrovské znalosti o rumech a dokáže je prezentovat formou snadno přístupnou.

Vašek je obrovský milovník rumů a to zejména těch „francouzských“. Proto není divu, že se stal ambasadorem pro zemědělský rum Trois Rivières v České Republice. Je to barman velice precizní s vytříbeným vystupováním, jenž svou profesi nebere pouze jako práci, ale jako životní styl. Doporučujeme se zúčastnit jedné z degustací rumů, kterou společně s kolegy vede. Jeho oblíbený drink je Sazerac na martinickém rumu. La CASA de la HAVANA vieja

Nebude vás peskovat za to, co vám chutná a co vám nechutná. Je to profík každým coulem a určitě i díky tomu, byla tato degustace tak příjemná.

Co jsme degustovali?

HAITI: Rhum BarbanCourt Reserva Especiale

Rhum BarbanCourt Reserve spéciale

Hodně speciální agricole z Haiti, na to, že je to agricole, chutnal poměrně příjemně, byť je to sušší rum, ale rozhodně mě neodpudil.

Koupit si ho můžete za 799 Kč.

NĚMECKO: Bonpland blank

Bonpland blanc

Tak tenhle německý rum mi vůbec, ale vůbec nechutnal. Nevím ani jak tu chuť popsat, prostě se mi ústa zkřivila, ale některým lidem chutnal. Myslím, že fandům agricole rumů určitě.

Koupit si ho můžete za 990 Kč.

PANENSKÉ OSTROVY: A. H. Riise XO Sauternes cask

Výsledek obrázku pro A.H.Riise XO Sauternes Cask
A. H. Riise XO Sauternes cask

Moje oblíbená klasika. Překrásná láhev, vytříbená chuť a hodně dodávaného cukru. Dozrává v sudech po vínech Sauternes. Milovníci sladkých rumů znají a ti co neznají, si ho utíkají koupit za 1 198 Kč.

UGANDA/VELKÁ BRITÁNIE: Matugga golden rum

Matugga golden rum

Velká zajímavost a neméně zajímavá chuť. Třtina z Ugandy, britská destilérie. Britský um rumů a jihoafrická atmosféra na vás dýchne z každého kousku. Moc dobrý, byť mladý.

Koupit si ho můžete za 999 Kč.

MADAGASKAR: Vanilla Dzama

Vanilla Dzama

Příjemné překvapení. Silná vanilková a sladká chuť. Koupit se dá již za 883 Kč.

MAURITIUS: Arcane Extra Aroma

Arcane Extra Aroma

Můj miláček 🙂 První agricole, který mi zachutnal a všechny tyhle kousky z Mauritia mám rád. Má na agricole opět netradiční chuť, a tak může zaujmout i lidi jako já. Prodává se za sympatických 736 Kč.

FILIPÍNY: Don Papa

Don Papa

Rum, který má mnoho odpůrců i mnoho příznivců. Já patřím mezi tu druhou část. Don Papa je chuťově vyladěný a příjemný sladký rum, který je skvělým začátkem každého rumaře. Prodává se za 866 Kč.


Na závěr přišlo nečekané překvapení. Barmani v Havaně si blendují i vlastní rumy, takže jsme viděli i jejich vlastní soudky a měli možnost ochutnat. Tohle moc barů nemá a pro mě bylo super je ochutnat.

Shrnutí degustace

Čekal jsem to, ale je fajn to připomenout. Bylo to super. Doporučuji degustace v baru La CASA de la HAVANA vieja? Rozhodně. A i proto se chystám i na další, která má lákavý a tajemný název Master Blender.

Na degustaci můžete přijít až po rezervaci. Pokud chcete jít, stačí do Havany napsat. Ale zpátky k tématu. Za degustaci zaplatíte okolo 900 Kč a jak jsem psal, dostanete:

  • welcome drink,
  • cukrovou třtinu, melasu, panenský med, dýňový olej a domácí pečivo,
  • neomezené množství vody,
  • 7 rumů + bonusový z vlastních soudků,
  • profesionálního průvodce světem rumů.

Mně to přijde fér. Fakt jsem byl moc spokojený.

Publikováno: 2. června 2019 Aktualizováno: 14. září 2019
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články