To, že máme rum rádi, je jednoznačné, ale to neznamená, že všechny lahve, co máte musíte a chcete hned vypít. Zapálený rumař může mít desítky i stovky lahví. A o ty lahve je třeba pečovat. Každá láhev a každé balení časem degraduje. A v tomto článku si ukážeme jak tomu zabránit.

Degradace korkových uzávěrů

Obecně, korkové špunty se časem rozpadají a pokud nechcete mít uložené jen rok, dva ale déle, nebo jste nakoupili již starší láhev – je tam riziko, že se korek rozpadne, láhev znehodnotí nebo se díky přístupu vzduchu znehodnotí samotný rum. Pokud máte gumový uzávěr, nemusíte se té degradace tolik bát. Ukázku degradace korku můžete vidět v tomto příspěvku na Rum CZ SK a zde detail znehodnoceného korku:

Detail rozpadajícího se korku

Při běžné pokojové teplotě, se logicky vypařuje líh, jeho teplota varu je totiž 78,37 °C, tento líh se vpíjí do korku a vysušuje ho a korek degraduje. Jak pak takový korkový uzávěr (ne)funguje na lahvi krásně ukazuje video z příspěvku Michala Konečného:

Netěsný korek, díky fotografii Michalovi Konečnému, Panoptikum BURGER & STEAK Uherské Hradiště

Jak ochránit lahve s korkovým uzávěrem

Kromě snížení teploty místa, kde lahve máte se bude hodit i ochrana hrdla lahve včetně korkového uzávěru Parafilmem. Protože o tom, jak pracovat s Parafilmem u rumových lahví, nebylo nikdy nic moc veřejně nasdíleno, tak rumový fajnšmekr, člen RumShark týmu a moderátor skupiny RUM CZ SK Jaroslav Kraif uspořádal ve svém rumovém baru/kavárně Magnólie speciální Rumovou středu s tématem Rumová středa – Parafilm a jak chránit láhve pro archivaci (workshop).

Atmosféra na akci, díky fotografii Sámerovi Selbakovi, Fenix Drinks

A protože tam nemohli být všichni, nahráli jsme část workshopu a všichni se na něj nyní můžete podívat.

Za kvalitu videu se omlouváme, nicméně ten postup je z toho snad jasný a také i přátelská atmosféra v celém baru. Podobný návod najdete v příspěvku Zbyňka Rumovce Borovce. Jak vypadá kvalitně ošetřená láhev můžete vidět například v příspěvku Michala Krchnaka:

Díky za fotografii Michalovi Krchnakovi.

Parafilm se prodává pod obchodním názvem Parafilm M a koupit si ho můžete třeba zde nebo zde. Pokud vás zajímají detaily o Parafilmu podívejte se na toto video:

Pomohlo vám to? Potěší nás, když budete chodit na Rumovou středu do Magnólie a pokud si budete kupovat rumy odkazem přes tuto stránku.

Kategorie

Dle balení
Publikováno: 6. února 2022 Aktualizováno: 6. února 2022
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články