Určitě jste z několika fotek a videí zaregistrovali, že se v pátek konala speciální rumová akce v Hulíně. Sešlo se tam spousta známých i méně známých rumových značek i s jejich ambasadory, vyslanci známých rumových obchodů, mistry grilu, hudebníky a dalšími. My jsme vyrazili z Vyškova coby tříčlenná výprava s kamarády Jardou Zemanem a Pavlem Gottwaldem, který nám dělal odvoz a ještě jednou mu za to moc děkujeme.
No a trošku konkrétně jste se mohli potkat s ambasadory Honzou Albrechtem a Kryštofem Hordinou (UPB), Samerem Selbakem (Fenix Drinks), Jakubem Vinšem (Havana Club), Tomášem Chudomelem (Dictador), Karlem Štěpánkem (R. Jelínka – Plantation), Viktorem Gleichem (Stock) a Vladimírem Rajtíkem (Rumako). Všichni zmínění měli po ruce šikovné slečny na výpomoc a bylo příjemné vidět, že se i ony o rum zajímají a za tu chvilku zvládly něco zajímavého pochytit a poradit návštěvníkům.
K dispozici jsme měli několik stanovišť a na výběr více než 100 různých láhví rumů. Ceny byly více než příjemné, objevili jsme i několik nových láhví pro nás, takže v tomto směru velká spokojenost. Jediným takovým nedostatkem (asi u většiny hostů) byly skleničky. Popravdě po zkušenostech z jiných akcí, na které chodíme, nás ani nenapadlo, dovézt si vlastní degustační skleničky. Byla tam možnost zapůjčení skleničky za zálohu, ale bohužel to byly takové ty klasické kulaté whiskovky z hospod. Nakonec se nad námi smilovali u několika stánků a dostali jsme super degustační skleničky, takže jsme si mohli rumy užít opravdu naplno.
Degustace
Nejdříve, než jsme se stihli pořádně rozkoukat a se všemi přivítat, nás s úsměvem a otevřenou náručí (plnou rumů) vítal a zval k sobě Sam z Fenix Drinks. Jejich rumy dobře známe, jsou to takové ty příjemné stálice v našich rumových srdcích. Jsou to značky Don Q, Duppy Share, nám velmi dobře známá šílenost z Mexika Paranubes a další. Na rozlihování nám předepsal zajímavou novinku a to Don Q 151° Proof 75,5%. No co vám mám povídat, na start zcela ideální. Velmi jsme si pochutnali.
Zatím to vypadalo na vcelku rozumný a klidný rozjezd, jenže to bychom nesměli potkat bandu ve složení Jarda Pisklák, René Koky Kopták, Lubomír Borýsek, Michal Hanák a Ondra Villhelm. Tak jsme udělali takovou větší skupinku a obcházeli to společně. Nejprve jsme se vcelku sekli u stánku Rumako. Velmi dobře jsme si popovídali s Vladimírem Rajtíkem, zjistili něco nového a ochutnali rumy jako Real McCoy (hlavně tu 10Y Virgin Oak mimo jiné), pak pro mě nové rumy Panama Pacific Rum (9, 15 a bonus 23). Dostali jsme za odměnu také stylové kloboučky a na ochutnání Opthimus 21. Tedy velké díky za vše, byli jsme opravdu moc spokojeni.
Zdrželi jsme se u Rumaka trošku déle, než jsme čekali a do toho jsme si ještě dobře popovídali s klukama od Havana Clubu o našich oblíbených Havanách v kombinaci s doutníky. Jakub Vinš moc fajn člověk na svém místě, stále usměvavý, jeden příběh za druhým (především z Kuby), člověk by tam stál zase celý večer a poslouchal. No ale museli jsme se vzdálit, protože nám z toho všeho degustování a povídání pořádně vyhládlo. Takže naše kroky zamířily směrem ke grilu a už jsme objednávali šťavnaté burgery, které se tedy opravdu povedly a vytvořily nám ten potřebný základ na další degustaci.
Po vydatném občerstvení jsme zamířili znovu ke stánku Fenix Drinks za Samerem s plánem natočit vám první online video k nějakému rumu. Vybrali jsme si velmi netradiční kousek Don Q Vermouth Cask. Zajímavosti o tomto rumu a naše hodnocení můžete najít ve videjku sdíleném na Facebooku ve skupině RUM CZ/SK zde: https://www.facebook.com/100007650634314/videos/440573273742245/. Skutečně velmi zajímavý a netradiční rum. A děkujeme moc Samerovi, že nám pomohl s videem a celý den se o nás staral jako o vlastní.
Jelikož jsme měli docela slinu a natáčení šlo jako po másle, přesunuli jsme se na delší chvilku zase ke stánku UPB. Tam jsme si dali s Honzou Albrechtem mini doutníčky Perdomo a k nim Diplomático Seleccion de Familia. Nám velmi známý rum, který máme opravdu rádi. Pak jsme uprosili skvělého Kryštofa Hordinu, aby nám něco umíchal. Měl sebou vybavení ale žádné ingredience, protože s mícháním zkrátka nepočítal. Takže vcelku improvizace, ale nakonec nám vykouzlil super variaci se skvělým rumem Veritas a kávou. Opět celé (velmi dlouhé) video můžete shlédnout zde: https://www.facebook.com/100007650634314/videos/193149169465172/. Dali jsme si pár dalších vzorečků, ikdyž rumy z repertoáru Warehouse1 dobře známe. Díky moc klukům, kteří nám vyšli vstříc, povídali si s námi a prostě bylo to zase vše na jedničku.
Následně jsme se přesunuli hned vedle ke stánku Dictadoru a seznámili jsme se se sympatickým mladíkem Tomem Chudomelem. Zase jsme parádně pokecali, dozvěděli se něco o novinkách, něco o možných nových směrech a bylo to velmi přínosné. Neodolali jsme těm jejich top láhvím zde a tak jsme hned na začátek s Jardou vyzkoušeli Best Of 1977 a následně Capitulo Port Cask 2000, no to jsme si pochutnali. Za odměnu jsme dostali úžasnou mini sadu vzorečků Two Masters a už se nemůžu dočkat, až to spolu s Jardou zdegustujeme. Ještě pár ochutnávek, jedna taková tajná specialitka (který nás opravdu nadchla), dárečky, informace a už jsme se zase potřebovali trošku vyvětrat, bylo tam totiž opravdu veliké vedro. Každopádně velké díky Tomovi za super pokec, že nám vyšel ve všem vstříc a určitě do budoucna vymyslíme něco zajímavého.
Následovala tedy doutníková pauza jak jinak než s rumem. Tentokrát jsme si v zájmu fotek, videa a párování s doutníky vypůjčili láhev The Lovers Rum od Sama, že mu ji snad ještě vrátíme. A opravdu jsme vrátili, jen bohužel prázdnou. K silnějším doutníkům skvěle seděl a byla to velmi příjemná pauza s kamarády při poslechu hudby v podání Dala B Williamse.
No a doutníček, to je samozřejmě delší záležitost (tak hodinka a půl) a tak se nám začalo stmívat a my vlastně nestihli pořádně ještě obejít vše, co jsme chtěli. Takže jsme se vrátili k degustacím. Chutnali jsme, na co byla zrovna chuť, zastavili jsme se také u stánku R. Jelínka (Plantationu), kde jsme dali řeč s velmi pohodovým a usměvavým sympaťákem Karlem Štěpánkem. Potěšilo nás, že tam měl jednu lahvinku agricolu a to Saint James Cuvee 1765 a tak jsme si i po této zemědělské stránce přišli na své. I zde jsme dostali dárečky v podobě trička či klobouku. Velké díky za fajn povídání a za pozitivní náladu i v pozdějších hodinách.
Ochutnali jsme samozřejmě ještě nějaké i Plantationy, parádně pokecali no a když jsme se rozhlédli, už byla všude vlastně tma. Část už se musela odebrat domů, my jsme však ještě vytrvali a testovali další vzorečky a drinky. Takže ještě pár fotek ze zbytku večera.
Shrnutí akce
Musím říct, že tyto akce začínají být stále zábavnější, ale i náročnější. Čím více člověk ty lidi kolem zná, baví se s nimi, pije, tím víc si to užívá a prostě ho zláká ta atmosféra a je to teda jízda. Když si to tak vezmu, v nabídce bylo přes 100 rumů a několik stanovišť, která byla umístěna hned vedle sebe. Dojeli jsme tam před 16 hodinou a odjížděli někdy kolem půlnoci a stejně jsme se nestihli zastavit v každém stánku, popovídat se všemi, ochutnat pár vzorečků atd. Ale já jsem si to maximálně užil. Potkal jsem kluky, se kterými jsme se zatím znali pouze online, potkal jsem staré dobré kamarády a objevil nové. Na všech Ambasadorech bylo poznat, že je to opravdu baví. Byla to veliká pohoda, přátelské povídání, spousta zajímavých informací a rozhodně je potřeba takové akce dělat a šířit dál osvětu.
Tedy díky za to všechno zejména pořadateli, ambasadorům, všem kdo tuto akci organizoval nebo nějak přispěl, díky mistrům u grilu, kteří nás nenechali umřít hlady, díky i hudebnímu podkresu a zkrátka všemu okolo. Budu se těšit na další ročník v Hulíně. A doufám, že tento článek naláká na další ročníky všechny ty, kteří se letos zúčastnit nemohli. Stejně tak i na blížící se Rumfest v Praze.
Publikováno: 16. srpna 2021
Aktualizováno: 16. srpna 2021
Autor článku - Jiří Naller
Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.
Většina z vás jistě již zahlédla, že se rychle blíží již dlouho očekávaná rumová událost v Praze – Rumfest 2021. Jde o velikou akci, kde se sejde spousta známých osobností ze světa rumu, můžete ochutnat nespočet rumů za skvělé ceny a popovídat si s ostatními milovníky rumů i se samotnými prodejci. Budete se moci zúčastnit také přednášek či degustací, dobře se najíst a třeba i lehce zasoutěžit. Pokud jste již navštívili nějaký předchozí ročník Rumfestu, tento článek vám možná trošku připomene tu skvělou atmosféru zde. Pokud jste na Rumfestu ještě nebyli, zde máte inspiraci, na co se můžete těšit.
Snad žádnému rumovému fanouškovi nemohlo uniknout, že se v sobotu konala významná a velmi očekávaná akce – Rumfest 2021. Konal se jako vždy v Praze ve Žlutých lázních, což je naprosto skvělé místo. Krásné okolí hned u vody, tráva, hřiště, kavárny i restaurace a pak samotný areál, kde se Rumfest koná. Start byl ve 12:00 a předpokládaný konec ve 21:00 hodin.
Včera 26.10. proběhla degustace rumů v mexické restauraci Sonora. O této restauraci jsem nikdy neslyšel, ale po drobné rešerší jsem zjistil, že pan Hlaváč (majitel), jen na trhu s alkoholem opravdu dlouho a i když představení degustace bylo opravdu rozporuplné, zaujaly mne rumy HSE i to, že o Sonoře vůbec nic nevím, tak jsem degustaci […]
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.