Madeira je krásný ostrov v Atlantském oceánu. Díky tomu, že ho v 15. století osídlili Portugalci a dovezli sem cukrovou třtinu, uchoval si tradici pálení rumu do dnes. V roce 2023 se na ostrově nachází 5 palíren, které vyrábějí rum, dokonce pod označením „agricole“.

Dnes se podíváme do menší a zároveň nejnovější palírny na ostrově, která se nazývá VA (Vinha Alta) Spirits. Tato destilérka leží v oblasti Ponta do Sol, kde lze najít nejvíce polí s cukrovou třtinou. Nejedná se pouze o rum, který se zde vyrábí. Můžeme zde ochutnat také skvělý gin, experimentální whisky, ovocné pálenky a jako opravdovou zajímavost pro vaše chuťové pohárky nabízí banánovici. Dokonce i ve variantě, která zrála na sudu. Tato banánová pálenka je velmi intenzivní a vyvolává v člověku pocit, že pije tekuté banány, s trochu výraznějším závěrem.

Tuto palírnu, která vznikla v roce 2019, založili životní partneři Maria Nascimento a Paulo Mendes. Paulo měl předchozí zkušenosti z vinného průmyslu, kde působil několik let. Od začátku to bylo pro oba náročné, kvůli covidovému období, kdy byl celý ostrov v izolaci. Naštěstí nyní se vše rozeběhlo, jak má a produkce běží na plné otáčky.

Paulo má velmi blízko k palírně na severu ostrova Engenhos do Norte, kde si připravuje základ pro svoje rumy. Přesněji využívá jejích lis na cukrovou třtinu a následně čerstvou šťávu přepáli na zdejším pot stillu (jedná se o klasický pot still – ne DOUBLE RETORT POT STILLS). To vše samozřejmě v období sklizně, která je na ostrově v období evropského jara. Zajímavý je také fakt, že VA S. využívá kvasinky, které byly kultivovány z odrůdy révy vinné Cabernet Sauvignon. Doba kvašení jejich rumů je kolem 5 dnů, Následně se tento základ odveze z severu do domácí palírny VA S., kde se proces destilace zopakuje na hybridu s objemem 150l.

Tento krásný kotlík, který by si každý přál mít doma v obýváku, nese nad sebou část kolony se čtyřmi patry, které se dají nastavit dle potřeby. Následuje deflegmátor a kondenzátor. Palírna však již čeká na další destilační aparát, který by měl také pocházet z Německa, jako stávající zařízení. Měla by se tak rozšířit kapacita palírny.

Výsledný destilát z cukrové třtiny se nechává následně uzrát v sudech z portugalského dubu nebo také v sudech po madeirském víně. Tyto sudy dávají rumu velmi výrazné tóny a osobitou chuť.

Produkce alkoholu na Madeiře není jednoduchá. Na ostrově veškerá výroba probíhá pod přísným dohledem zdejšího úřadu – „Instituto do vinho, bordado e Artesanato da Madeira“, který musí být přítomen při větších úkonech s tekutinou. Tento úřad má však na starosti kompletní správu spojenou s výrobou alkoholu.

Výhodou malých palíren je možnost věnovat se experimentům a být tak odlišný. Což se ve VA Spirits potvrzuje na 100%. Proto věříme, že se máme v budoucnu na co těšit a s nadšením vyhlížíme další lahve od této rodinné palírny.

Na zdraví!

P.S. Madeira je ráj a madeirské rumy jsou rajské 🙂

Autorem textu je Viktor Gleich z projektu Alkoholog.cz.

Kategorie

Výrobci rumů
Publikováno: 1. října 2023 Aktualizováno: 9. října 2023
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články