Snad žádnému rumovému fanouškovi nemohlo uniknout, že se v sobotu konala významná a velmi očekávaná akce – jubilejní desátý Rumfest. Konal se jako vždy v Praze, ovšem tentokrát jsme se mohli kochat krásnými prostory Martinického paláce v Hradčanech. Místo je to krásné, na každém kroku na vás dýchne historická podoba staré Prahy. První nedočkavci (samozřejmě i my) se sešli u vstupních bran před 12 hodinou. Předpokládaný konec byl stanoven ve 21:00 hodin. A co všechno jste mohli na Rumfestu zažít, navštívit a ochutnat? To najdete právě v tomto článku.

O Rumfestu

Návštěvníci mohli letos navštívit celkem 34 jednotlivých rumových stanovišť. Ochutnat jsme mohli více než 500 různých rumů, zúčastnit se 2 různých Masterclass degustací pod vedením Hedonism Spirit, večerní degustaci zaměřenou na párování skvělého jídla a rumů značky Millionario a Rum Nation či neskutečné spousty seminářů.

A že byl o Rumfest zájem ukazuje i návštěvnost, protože branami Martinického paláce prošlo kolem 2200 návštěvníků.

VIP večer v La Casa de la Havana vieja

Začneme pěkně od začátku, z Vyškova jsme vyrazili ve čtyřech s kamarády Lukášem Pytelou, Pepou Kudličkou a Jirkou Kouřilem již o den dříve. V pátek večer se totiž konala VIP rumová akce s vystavovateli a několika vybranými rumovými fanoušky. Jsem neskutečně rád, že jsem se do tohoto výběru dostal a mohl si užít skvělý večer v La Casa de la Havana vieja.

Setkali jsme se zde s rumovými kamarády a se skutečnými ikonami rumového světa. Vše se neslo ve velmi příjemném a přátelském duchu. Je až k neuvěření, s kolika celebritami světové i naší rumové scény jsme si mohli připít a popovídat si. Pozvánku přijaly osobnosti jako je Carole Duplaine (Plantation), rumový ambasador Ian Burell, Mitch Wilson (Black Tot), Frederick Bastel (Gold of Mauricius), Jacco Kroon (Navy Island), Gabriela Ayala a jejím tým (Ron Cihuatan), Philippe Gillier (Paranubes, Carupáno), Jonathan Almonte Felix (English Harbour), David Cordoba (Lovers rum), Mario Navarro a Marie Zee Bat (Millionario), Richard Blesgraaf (Ziewiczk), Aldis Glodenis (Ron Colon), Jakub Janeček a Robert Polo (UPB), Joshua Singh (1423), Samer Selbak (Fenix Drinks), Viktor Gleich (Abuelo) a další. Nutno zmínit i perfektní obsluhu, protože v jednu chvíli nás tam bylo opravdu mnoho a i tak to zvládali na jedničku. Jako vždy jsme ochutnali neskutečné drinky na přání a také došlo na doutníčky. V La Casa de la Havana vieja se zkrátka umí skvěle postarat i o náročné zákazníky.

Následně Jsme se přesunuli za zbytkem přátel do proslulého Rumhousu. Zde jsme ochutnali několik rumů (hlavně mi chutnala novinka Zenga) a také nějaký ten drink. I zde je obsluha vždy perfektní, stejně jako drinky. Jinak musím ocenit Carole, která s námi vydržela až do ranních hodin a dokonce si s námi dala i doutník. Ale čas běžel a museli jsme to pomalu rozpustit, abychom byli na tu velkou sobotu čilí.

Průběh RUMFESTU

U areálu Martinického paláce se sešel v silném složení náš Rum Gang Morava. Samozřejmostí byl klubový dres. Následně přišel i Pavel Ungr a spousta dalších a společně jsme čekali, až nás vpustí dovnitř. Vstup byl bez problémů na QR kód, skleniček bylo dost a nemuseli jsme je nikde hledat, tedy super start. Areál je opravdu nádherný. Krásné dlážděné nádvoří, spousta vysokých zdí a oken, balkony a mezi tím vším jednotlivé rumové stánky. Člověk nevěděl, kam se dívat nejdříve a kde se zastavit.

Naše první kroky mířily jistě k dlouho očekávaným novinkám značky Cihuatán s názvem Folklore. Každá láhev je limitovaná, první vznikla pro nám dobře známého a oblíbeného prodejce Warehouse 1, druhá pro Cihuatan Fanpage a poslední pro naši nejmilejší rumovou stránku Rumrock. Musím říct, že jsou všechny nesmírně povedené. Za mě asi vítězí o malý fousek verze pro Rumrock. Jednak je opravdu zcela jiná, drsná, skvělá a jednak je to trošku sentimentální láhev pro mě. Ovšem i další dvě láhve jsou nesmírně povedené. Zde však přišel menší zásek, jelikož jsme nevěděli o placení pomocí žetonů. Nicméně jsme dostali instrukce a hned jsme si šli notnou dávku žetonů zakoupit. Myslím, že je to naprosto skvělý způsob placení. Rozhodně by mohly do budoucna tento způsob placení využívat všechny stánky.

Následně jsme nedočkavě zavítali ke stánku Plantation za Carole, kde jsme ochutnali dvě novinky. První byla Plantation Extreme Barbados 2007 a druhá pak Plantation Cut & Dry Coconut rum. Oba rumy velmi příjemné, Extreme velmi dobře pitelný Barbados, jen samozřejmě cena je vyšší. Coconut se bohužel prodává pouze na Barbadosu, ale snad se podaří jej zajistit i pro náš trh. Je to jeden z nejlepších kokosových rumů, jaké jsem ochutnal. Velmi jemný, ne příliš sladký a hlavně ta přírodní chuť, ta si mě získala. Na jednu láhev se údajně spotřebuje celý jeden kokosový ořech.

Následně jsme si museli projít celý areál, abychom měli představu, kde se co nachází. Bylo náročné vše najít, prozkoumat, jelikož byly stánky opravdu na mnoha místech. Začali jsme tedy v nádherných vnitřních prostorách areálu a následovala již taková volnější degustace všeho, co nás zaujalo.

Zastavili jsme se u stánku Shark rum, kde jsme si připomněli skvělé rumy z RS2. Já nemohl odolat vyzkoušet po delší době Caroni a následně moji oblíbenou Angosturu.

Zastavili jsme se také u venkovního kontejneru Jamajky, který byl opět velmi stylový. Úřadoval zde mistr jamajských rumů Robert Polo. Ochutnali jsme novinky, moc povedené rumy! Náročné vše bylo zejména i proto, že vás vždy někdo zastavil, dali jsme se do řeči, ochutnali vzorečky a člověk začínal lehce ztrácet přehled, co už pil. Ale bylo to neskutečné, kolik přátel jsem potkal a s kolika novými se seznámil. Dali jsme si nějaké jídlo u Meat Vandals a bylo to vážně skvělé. Nechyběl ani čas na pohodičku s doutníky a dobrým drinkem. Líbilo se mi, jaká škála různých drinků zde byla v nabídce. Jen Daiquiri jsem měl alespoň na 6 různých způsobů.

Ale již se nezadržitelně blížila námi očekávaná Masterclass na rumy z Barbadosu. Přednášky se ujal skvělý Vít Šafář, jehož degustace nemají chybu. Snad jen, že by mohly být minimálně o pár hodin delší. Vybral nám 5 skvělých vzorečků rumů pocházejících ze 4 různých palíren z Barbadosu. Ochutnali jsme rumy ST. Nicholas Abbey 5y, Foursquare Sagacity, The Real McCoy 12YO 100 Proof, Plantation Extreme Barbados 2007 (jako u stánku Plantation) a hlavní hvězdu celé degustace, Mount Gay 14y Velier Magnum Series. Ten byl opravdu neskutečný.

Skončili jsme úplně na čas a hned jsme rychle běželi ke stánku RUM CZ/SK, kde se konaly pro fanoušky menší přednášky speciálních láhví vytvořených pro naše rumové skupiny. Představili jsme si rumy S.B.S. Jamaica 2019 pro RUM CZ/SK, Plantation Jamaica 2013 Single Cask for RUM CZ/SK, Navy Island PX Sherry Cask Finish pro Rum a vše kolem něj a zlatý hřeb dne Albert Michler Trinidad 2002 pro RUM CZ/SK. Na závěr jsme si dali ještě malou losovací soutěž, kde jsme hráli o skvělé ceny jako sadu skleniček, rumové kalendáře a podtácky, doutníky a láhev Navy Island PX. Tímto děkuji ještě jednou malé Danielce, která nám pomohla s losováním. Snad jste si všichni představení i degustaci láhví užili, děkujeme moc za podporu.

Na závěr nemohla chybět velká rodinná společná fotka.

To už se ovšem o slovo hlásil další doutníček a k němu byl zapotřebí nějaký dobrý rum. K tomu byla značka Depaz jako dělaná. A protože je doutník na delší pohodičku, stihl jsem i pár drinků z kontejneru Warehouse. K tomu všemu hrála velmi příjemná hudba, prostě skvělé. Musím ocenit i pána s kytarou, který odehrál snad celý Rumfest. Hrál opravdu skvěle a říkal jsem si, že musí mít snad plechové prsty.

Čas neúprosně ubíhal a mi si po druhé svačince u Meat Vandals pomalu říkali, co ještě ochutnat. Naše kroky nás směřovali na nádvoří, kde jsme zahlédli master blendera rumů Diplomático Nelsona Hernándeze. Je to neskutečně pozitivní a milý pán, který se s námi ochotně fotil, podepsal nám fotku a ještě si s námi popovídal.

Po takto skvělém zážitku jsme se přesunuli kousek vedle ke stánku Millionario, kde nás vřele přivítala Marie Zee Bat a Mario Navarro. Následovala další salva focení, smíchu, povídání a lepení gangových nálepek.

O chvilku později jsme narazili na výpravu z El Salvadoru v čele s Gabrielou Ayala. Této výzvě nešlo odolat a tak následovala další salva focení a především podpisů nových láhví Cihuatan Folklore. Všichni byli neskutečně vstřícní a milí, za to vážně děkujeme.

Závěr festivalu jsme si již užívali v přátelském kroužku s kamarády a ochutnávali poslední vzorečky a drinky. A samozřejmě jsme domlouvali, kam půjdeme na after párty. Nakonec vyhrála opět La Casa de la Havana vieja. Sešlo se nás tam posledních pár bojovníků, srdcařů. Po chvilce jsme nakonec zůstali už jen 3 poslední, já, Lukáš Pytela a skvělá Carole Duplain. Nechyběl další doutníček a povídání, závěrečné připití jak jinak než rumy Plantation a cesta na hotel. Druhý den už se nesl v duchu střízlivění, pohody a cesty domů do Vyškova.

Shrnutí akce

Na Rumfestu jsem byl letos celkově počtvrté a vidím neustálý vývoj a zlepšení v mnoha ohledech. Letos byla ta nabídka opravdu široká, stovky rumů, spousta drinků, velká pochvala i za stánek s doutníky. Nabídka seminářů a Masterclass byla nesmírně obsáhlá, chtělo by to alespoň 2 dny, aby člověk stihl vše navštívit. Příští rok bych klidně uvítal i nějaký master class nebo seminář právě s doutníky.

Velká pocta organizátorům a zejména Martinovi Krautovi, že si vzal tak velké sousto a přestěhoval vše do nového prostoru. Musel to být neskutečný kus práce, jím do něčeho nového. A zároveň velká zodpovědnost vzhledem k 10. výročí tohoto festivalu. Velká poklona i za to, jaké hvězdy letos dorazily do naší malé rumové země. Přesně díky takovým akcím se z nás stává rumová velmoc s obrovskými základy. Když vám pak tyto hvězdy řeknou, že se jedná o jeden z nejlepších Rumfestů světa, to vážně hřeje u srdce. Samozřejmě objevilo se i pár nedostatků, ale přikládám to právě novému a neznámému prostředí.

Díky patří také všem vystavovatelům, protože právě díky vám si člověk připadal jako v Karibiku. Vše jste měli skvěle nachystané, naaranžované, dokázali jste představit vaše rumy a zodpovědět i zvídavé dotazy dychtivých rumařů.

Další díky patří všem hostům, kteří vážili opravdu dlouhou cestu, aby si s námi užili tuto výjimečnou akci. Byli neskutečně ochotní, milý, upovídaní, prostě skvělí. Odvezli jsme si mimo spoustu zážitků, dárečků, podepsané fotky, láhve atd, tedy vážně velké díky.

Omlouvám se, že nebylo tolik času věnovat se všem. Snažil jsem si s většinou lidí popovídat a prohodit alespoň pár slov, vyfotit se, dokonce i na přání podepsat láhev (to mě vážně pobavilo a potěšilo). Ale občas člověk někam spěchal a nebylo tolik času, kolik bych si přál. Samozřejmě ani já jsem nestihl ochutnat vše co jsem měl v plánu, ale to zkrátka asi ani nejde. Většinu novinek jsem však stihl a především jsem si to neskutečně užil.

Galerie dalších fotek

Několik selfie z Rumfestu na úplný závěr

Publikováno: 28. května 2022 Aktualizováno: 9. května 2023
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 9

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články