Snad žádnému rumovému fanouškovi nemohlo uniknout, že se v sobotu 20.5.2023 v Praze konala významná a velmi očekávaná akce – RUMFEST BY BARLIFE 2023. Po loňském jubilejním desátém ročníku v Martinickém paláci jsme se přesunuli zpět do nám dobře známého areálu Žlutých lázní. Počasí vyšlo na jedničku a tak jsme si mohli užít krásného okolí Vltavy, posedět na trávě a užívat si sluníčko ve spojení s dobrými rumy. Start byl ve 12:00 a předpokládaný konec ve 21:00 hodin. A co všechno jste mohli na Rumfestu zažít, navštívit a ochutnat? To najdete právě v tomto článku.

Páteční setkání v La CASA de la HAVANA vieja

Stejně jako minulý rok, také letos jsem měl tu čest být pozvaný na předvečerní párty před samotným Rumfestem. Akci organizoval RumRock společně s Lukášem Dvořákem z La Casa de La Havana vieja. Setkání v mém oblíbeném pražském baru La CASA de la HAVANA vieja se neslo ve velmi příjemném, přátelském duchu. Mimo několika kamarádů fanoušků českého rumového světa jsme si mohli popovídat s rumovými mágy světa rumu, jako jsou Joshua Singh (1423.dk, S.B.S. aj.), Bintu (SKUNK rum), Leszek Wedzicha a Milton Lima (Cachaca Pindorama), Mario Navarro (Millonario a Rum Nation), Aleksandra Lavrova (Area Manager – Plantation) či Lorcan O’ Duffy (Rum Marketing – Plantation). Ovšem i z té české rumové scény se sešla velká spousta ambasadorů a významných osobností jako jsou Katy Youngová (Brand Manager – Plantation), Michal Kučera (Global Wines), Viktor Gleich (Abuelo), Pavel Mandrla (Zacapa), Honza Albrecht (UPB/Plantation), Kryštof Hordina (UPB), Pavel Weis (Premier Wines), Sonia (Relicario), zástupci značky Barceló, Schotman a další. Ochutnali jsme spoustu dobrých drinků, rumů, dali si na zahrádce doutník, byl to velice podařený večer. Samozřejmě jsme museli také probrat rumové novinky a prozradím vám, že jsme zde vybírali i nové klubové plnění pro naše skupiny.

Velmi nečekanou, ale o to více příjemnou třešničkou na dortu tohoto večera, byla speciální degustace výjimečného rumu Appleton Estate Ruby Anniversary Edition v síle 45% alkoholu. Jde o velmi limitovanou láhev (500 ks pro celý svět), která vyšla na Jamajce v palírně Appleton Estate na počest jejich Master Blenderky Joy Spence, která zde pracuje již více než 40 let. Musím říct, že mě velmi překvapilo, jak je tento rum odlišný od většiny ostatních rumů této značky. Velké díky Martinovi Švojgrovi za možnost tento skvělý rum ochutnat!

O Rumfestu

Návštěvníci mohli letos navštívit celkem 30 stanovišť, ochutnat přes 400 různých rumů, zúčastnit se 5 seminářů nebo si užít 3 masterclasses degustace. To ovšem není ani zdaleka všechno. Letos jste si mohli nechat upravit vizáž ve stánku Gentleman Store Barbershop, ochutnat jamajskou kuchyni přímo z grilu nebo si dát skvělé pokrmy od Meat Vandals, které byly založené na rumech Hampden a Paranubes. Nabídka doutníků byla také velmi široká a během celého večera nám zaznívaly karibské rytmy, které tvořily tu pravou rumovou atmosféru. A že byl o letošní ročník Rumfestu zájem ukazuje i návštěvnost, protože branami Žlutých lázní prošlo přes 2000 návštěvníků.

Rumfest 2023 – průběh

K branám Žlutých lázní jsme se dostavili o něco dříve a ocenili jsme množství občerstvení v tomto areálu. Přivítali jsme se hned s několika kamarády a členy rumových gangů a skupin. Ve 12:00 akce začínala, ale nějakou dobu jsme strávili ve frontě, protože lidí bylo opravdu mnoho. Jelikož byl páteční večer vcelku dlouhý a náročný, sobotní rozjezd byl lehce pomalejší. Nejdříve jsme si prošel celý areál, abych věděl, co vše zde můžeme navštívit a jestli nastaly nějaké změny oproti ročníku 2021. Stanovišť bylo mnoho, líbilo se mi prodloužení placu v oblasti Jamajky, všude tráva, voda, sluníčko, zkrátka vše do sebe pěkně zapadalo. Na povzbuzení jsme si dali několik drinků (např. skvělý Mai Tai u Appletonu) a pomaličku jsme začali s bližším průzkumem jednotlivých stánků.

Započal jsem cestu u stánku Dictador, pozdravil se s Tomem Chudomelem, který nás mile přivítal. Předem jsem měl již připravené vzorečky, které jsem chtěl tento den ochutnat. Takže jsme se hned vrhli na vzoreček IAS 11YO (40%) a 16YO (59%). Udělali si fotky se slečnami, ocenil jsem krásné odznáčky a super kávu na cesty. Když jsem popošel kousek dále, přišel jsem ke stánku RUMAKO. Zde jsem byl hned upozorněn na novinky, které jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít. Velmi příjemně mě překvapil rum z lehce netradiční destinace Compagnie des Indes Ecuador 8yo (45%). Ale samozřejmě jsem musel ochutnat i další novinku Compagnie des Indes Jamaica 9yo (43%).

Jelikož bylo poměrně dost teplo a potřeboval jsem se trošku probrat, osvěžil jsme se ještě několika drinky a pokračoval v průzkumu. Kolegové zatím zaujali místa na parádních lehátcích, která byla jako stvořená k relaxu na sluníčku s dobrým rumem. Ve středu malé pláže se tyčil Warehouse rozcestník, který vás nasměroval k různým stanovištím společnosti UPB. Tak jsem to vzal hned z kraje a vyrazil pozdravit kamaráda Maria Navarra, který má pod patronátem značku Millonario a Rum Nation.

Hned vedle se nacházel stánek, který mi připomněl moji nedávnou cestu za rumem. Ano, byla to značka Ron Botran a svou přítomností nás poctil skvělý Jesus Morasso (ředitel Botranu pro Evropu). Nechyběla zde ani kamarádka Gabča Stehlíková, se kterou jsme cestu do Guatemaly absolvovali společně s Tomem Mozrem. Takže jsme se pozdravili, ochutnal jsem Botran 18 z nostalgie, nechal jsem si namíchat výborný drink a pokračoval k vedlejšímu stánku.

Tam mě už svým typickým úsměvem vítal náš oblíbený ambasador Honza Albrecht, který má pod svými křídly značku Plantation. Spolu s ním nás poctila návštěvou i krásná a usměvavá Aleksandra Lavrova (Area Manager – Plantation). Mohli jste zde samozřejmě potkat i naši milou Katy Youngovou, která se coby Brand Manager značky Plantation starala o spokojenost nás návštěvníků. Zde jsme měli možnost ochutnat mimo jiné horkou limitovanou novinku Plantation Fiji Island 2004. Aleksandra nám navíc přivezla opravdu unikátní, vysoko esterový Plantation (hladina esterů 2600g/hlpa je zatím nejvyšší, jakou jsem mohl ochutnat). Byl to skutečný zážitek a velmi nám tento rum zachutnal. Mimo to nechyběl ani všemi (hlavně mnou) opěvovaný kokosák, který znovu kdykoli s chutí ochutnám. No a taky se vám zde mohlo podařit potkat nejvyššího Jirku Rabela, který se o nás s Jakubem Janečkem tak hezky stará a vozí nám skvělé láhve.

O pár kroků dále to bylo ovšem také velmi cítit estery, jelikož jsme se dostali do jamajské sekce. Zde nás přivítal náš milý Robert Polo se speciálními overproofy a také s horkou novinkou Warehouse #1 Overproof Rum Legendary Marques DOK 1 Y.O. a že se tato novinka opravdu povedla! Mimo jiné zde byla široká nabídka rumů z Jamajky (celá řada láhví značek Appleton, Hampden nebo Worthy Park). Byla zde také veliká nabídka míchaných drinků jako Mai Tai, Dr. Bob Rum Punch a o skvělý mixologický zážitek se (mimo další) staral náš milý Kryštof Hordina. Přechutnali jsme samozřejmě parádní Daiquiri a drink se slaninou byl velmi netradiční, ale parádní. Celé kolečko stanovišť Warehouse1 uzavíral stylový stánek s doutníky Perdomo a Arturo Fuente.

Čas rychle běžel a člověk se lehce zapovídal. Ani jsme se nenadáli a bylo 15:30 hodin. To byl ten pravý čas, aby se sešli členové všech rumových skupin, gangů, nebo zkrátka rumoví fanoušci a udělali si spolu na památku hromadnou fotku. Musím říct, že se nás sešlo opravdu mnoho a jsem za to neskutečně rád. Jedna velká rumová rodina!

Celkově se mi moc líbilo, kam se naše rumová komunita posunula. Na festu jsem potkával skupinky rumových nadšenců ve stejnokroji z různých koutů republiky. Stačilo se rozhlédnout a člověk četl na tričkách slogany a názvy gangů jako I Valaši pijí rum, RUM ROCK & ROLL, Rum Gang Prague, Rum Gang Morawa, Ru♡antici, Rum Friendly Club, nebo třeba Rum Explorer. Pardubičtí rumoví fanoušci zde měli také hojné zastoupení, samozřejmě také Rum CZ/SK, Rum a vše kolem něj a určitě ještě mnoho dalších (omlouvám se všem, které jsem nevypsal). Snažil jsem se s většinou seznámit, pokecat, dát si společně dobrý rum, tohle je na takovýchto akcích to nejlepší!

Sotva jsme dofotili skupinovou fotku, už jsme spěchali na masterclass vedenou skvělým odborníkem Vítem Šafářem z Hedonism Spirit. Jako vždy, jeho degustace nemají žádnou chybu. Má to precizně připravené, člověk se dozví spoustu nových informací, je to velmi příjemný rumově vzdělávací zážitek. Měl jsem to štěstí, že jsem se mohl zúčastnit degustace Mauricius tasting. Vít si pro nás připavil 5 velice zajímavých vzorečků. Pouze jeden z nich jsem pil, znal, zbytek byla pro mě novinka. A jaké vzorky jsme tedy ochutnali? Tady je máte:

Saint Aubin Single Cask 2010 Vintage, 51,2 %
Liquid Treasures Mauritius Labourdonnais Single Cask 10 YO, 51,9 %
Dram Mor Grays Mauritius Single Cask 2010, 11 YO 51 %
Chamarel XO Sauternes Cask Finish 45 %
Mauricia Heritage Pure Cane Rum, 45 %

Vyhrál u mě Liquid Treasures Mauritius Labourdonnais Single Cask 10 YO, který byl neskutečně zajímavý, rašelinový, svěží, velmi mě bavil. Budu si muset asi pořídit láhev domů. Díky moc Vítovi za parádní degustaci, moc jsem si ji užil. Díky také Pavlovi Ungrovi, který se této degustace též zúčastnil a doplňoval výklad svými nedávnými zážitky z výletu na Mauricius.

Po degustaci jsme se dobře najedli a mohli jsme pokračovat v degustování na dalších stanovištích, kde jsme prozatím ještě nebyli. Zavítali jsme ke klukům z La Hechicera, Flor de Caňa, jsem také moc rád, že se zde objevil samostatný stánek J. M. Rhum. Ochutnali jsme novinky, drinky, rumové stálice a pokračovali dále.

Kousek dál jsme zavítali ke stánkům Fenix Drinks, kde jsme mohli ochutnat spoustu Skunk rumů a samozřejmě i velmi oblíbenou značku Schotman. O naše pohodlí se staral kamarád Jarda Krátký. Velmi originální byl stolní fotbálek v dekoru Skunk rumu, který přivezl Bintu, aby oplatil porážku Honzovi Kvasničkovi z předešlého ročníku. Nedaleko jsme potkali našeho milého usměvavého kolegu v modrém sáčku. Ve stánku Kratochvílovců nemohl být nikdo jiný, než Leoš Korbel. Popovídali jsme, ochutnali jsme několik vzorečků a udělali pár fotek. Rum Chairman’s Reserve Master’s Selection mě vážně velmi bavil!

Následovala dlouhá řada, kde byl jeden stánek vedle druhého. Tedy jsme obešli Relicario, druhé stanoviště Flor de Caňa a pak jsme se zdrželi na nějakou chvíli u Albert Michler Distilery. Stylový banner, krásné láhve, novinky, limitky, tady se nám opravdu moc líbilo! Mimo to zde měli samozřejmě i jejich klasickou produkci značek Espero a Austrian Empire Navy.

Následoval stánek Global Wines & Spirits. Sem chodím moc rád, protože jsou tu všichni vždy velmi příjemní, ochotní a třeba Dos Maderas Luxus je pro mě stále jeden z top sladších rumů, jaké jsem pil. Navíc letos zde měli opravdu velkou zásobu rumů Depaz, za což jsem byl opravdu moc rád a nemohl si nechat ujít ochutnávku. Hned vedle se nacházelo stanoviště Quality Drinks, kde nechyběly oblíbené rumy La Maison (včetně skvělého nového Trinidadu), mé srdcové Kirk and Sweeney a spousta dalších. V Brugalu míchali zase parádní drinky, škoda jen, že po nějaké době už zbyl pouze jediný na výběr. Na závěr jsem musel prohodit pár slov i na stánku Božkov Republica, kde byli kluci taky velmi přátelští.

Shrnutí akce

Na Rumfestu jsem byl letos tuším popáté a je to pro mě srdcová akce, kde se potkám s velikou spoustou rumových fanoušků, přátel a skvělých hostů. Vyzkouším několik novinek, ochutnám mé oblíbené stálice, dám doutník, drinky, dobré jídlo, relaxuji a to vše bylo na jedničku splněno. Vidím neustálý vývoj a zlepšení v mnoha ohledech (loňský ročník byl jubilejní, tedy hostů a novinek bylo samozřejmě o poznání více). Já byl s nabídkou rumů velmi spokojen. Nově se objevila Cachaca, množství zemědělských rumů z čerstvé šťávy z cukrové třtiny také pomalu přibývá, nemluvím o různých sudových sílách a zajímavých destinacích. Ten posun oproti mé první návštěvě (v roce 2019) je skutečně znatelný.

Pokud bych měl mít nějaké připomínky, určitě bych zmínil vstup na akci. V době vstupenek za pomoci QR kódů bych očekával rychlejší postup. Ale jedna osoba se čtečkou, druhá na náramky a do toho ještě prodávat skleničky, to bylo trošku nešťastné. Ve frontě jsme čekali minimálně 15 minut, což je škoda. Jako další problém vnímám informovanost. Ať už se bavíme o datumu, místu konání (k zajištění ubytování), programu, vystavovatelích či masterclass. Chápu, že je složité tuto akci zorganizovat, doladit detaily atd. Ale některé informace přicházely opravdu pozdě. Dalším (již každoročním) “problémem” je občerstvení. Ty fronty u dvou stánků byly povětšinou poměrně dlouhé a čekací doba byla v řádech desítek minut (zejména u grilu). Mnoho lidí chodilo na jídlo jinam (gril u vstupu nebo vedle v areálu), což je za mě škoda. Ale chuťově to bylo zase na jedničku! Poslední připomínku bych měl asi k tomu klasickému placení u každého stánku, kdy po nějakém čase již dochází drobné jak hostům, tak na stáncích. Za mě byly skvělou variantou loňské žetony. Kdyby tyto žetony byly u všech stánků, bylo by to naprosto ideální řešení. Stačila by třeba jen tři malá stanoviště na jejich nákup (i kartou) a starost s hotovostí nebo desítkami plateb kartou by byla ta tam. Ale z mého pohledu jsou to spíše takové ty detaily, které by jinak skvělou akci dovedly k dokonalosti.

Co se týče letošní nabídky rumových prezentací, s tím jsem byl velmi spokojený. Myslím, že si každý mohl najít tu svoji oblíbenou. Co se týče Masterclass, tam jsem viděl oproti předešlému ročníku trošku horší nabídku, ale beru to zase ze svého úhlu pohledu. Na první pohled mě zaujala degustace Mauritius, která byla opravdu skvělá a ty vzorky byly výborné. První Masterclass jsem bral spíše jako pro začátečníky a nedočkavě jsem čekal, jaká pecka bude ta topová třetí Masterclass. Myslím, že by šly pro příští rok zvolit zajímavější vzorečky, více rozdílné, aby to zaujalo i ty náročnější rumaře. I když rum Don Q Reserva De La Familie 20y byl velikým lákadlem!

Rumfest 2023 jsem si opravdu velice užil! Popovídal jsem si se známými, dozvěděl se něco nového, seznámil se s mnoha dalšími rumovými blázny z různých koutů republiky, atmosféra byla velice přátelská a pohodová. Díky všem, kteří se za mnou stavili prohodit pár slov, udělat fotku a vychutnat si společně nějaký dobrý rum.

Velká poklona a poděkování patří všem organizátorům, zejména tedy Martinu Krautovi. Vím, že je za touto akcí neskutečná dřina, měsíce příprav, organizování, peněz a času a také určitá nejistota skrze počasí, počet návštěvníků a mnoho dalšího. Tedy moc děkujeme všem, že pro nás tuto akci každý rok pořádáte, moc si vaší práce vážíme a děláte to opravdu dobře!

Těším se na příští rok přátelé.

Galerie fotek

Několik selfie na úplný závěr

Publikováno: 4. června 2023 Aktualizováno: 7. května 2024
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hlasů: 9

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články