Pražský Rumfest je již nějakou dobu za námi, ale naštěstí to není jediná rumová akce v naší krásné zemi. Mám velikou radost, když se objeví pár nadšenců a vytvoří pro nás takovou akci, jako bylo Rumové Léto v Pardubicích. Podíleli se na tom především tři rumoví a doutníkoví nadšenci, ambassadoři, skvělí kluci Martin Socha (One & Only), Tomáš Chudomel (Dictador) a Jan Urban (Ron Barceló). Zorganizovat takovouto akci není nic jednoduché a klobouk dolů za to, že se do toho pustili.

O akci

Akce se konala ve vnitřních a venkovních prostorách golfového resortu Dříteč. Návštěvníci mohli letos navštívit celkem 12 jednotlivých rumových stanovišť. Mezi vystavovateli se objevily ti nejznámější čeští distributoři a prodejci skvělých rumů. Mohli jste navštívit stánek Warehouse (UPB), Dictador, One & Only, Ron Barceló, Fenix Drinks, Vinotéka Dios Trading, Albert Michler Distillery, RUM CZ/SK, Ron de Garden, Havana Club, Rumako a CHE’S CAFE BAR. Součástí bylo také občerstvení přímo z grilu.

Průběh akce

Do Dříteče jsme se vypravili s rumovým kamarádem Pavlem Gottwaldem. Vzhledem k pracovnímu vytížení jsme mohli vyrazit až po obědě, tedy jsme dorazili do golfového resortu kolem 14:30 hod. Parkoviště bylo veliké, resort vypadal skvěle. Rychle jsme se ubytovali a hned vyrazili na akci. Prakticky stačilo přejít jednu chodbu a byli jsme tam. Část stanovišť byla ve vnitřních prostorách a část venku. Nicméně i venkovní stánky byly zastřešené, tedy ani případný déšť by nás nezaskočil. Ovšem počasí vyšlo na jedničku a my si užívali slunečné a naštěstí ne tolik horké odpoledne.

Člověk si sice může naplánovat, jaké první rumy ochutná, ale stejně se minimálně první půl hodinku vítá a zdraví se všemi kamarády. Jsem velmi rád, že jsme se potkali se spoustou a spoustou rumových přátel. Vyjmenovávat je všechny nemá asi cenu, tak alespoň fotky s některými z nich.

Po první várce zdravení jsme se potřebovali po dlouhé cestě něčím osvěžit. Před našemi zraky stanul Tomáš Chudomel s jeho milou kolegyňkou, kteří nás přivítali u stánku Dictador. Připravil nám svěží fresh koktejl, to jsme přesně potřebovali. No a mohlo se začít degustovat. Jsem rád, že sebou vzal opravdu slušný výběr portfolia Dictador včetně IAS a nějaké ty podpultovky.

Přesunuli jsme se kousek dále za kamarádem Honzou Albrechtem. Jak všichni tuší, byl to stánek UPB (Warehouse). Měl jsem radost, že jsem mohl přechutnat ještě jednou Cihuatány Folklore, skvělé Madeiry i UFO od Sharku. Samozřejmostí byla i ochutnávka rumů Plantation.

Dále naše kroky zamířily přímo k velikému stánku One and Only, kde byla naprosto luxusní nabídka doutníků. Takto bych si to představoval na všech rumových akcích, aby tam vždy nějaký takový stánek byl. Vedle stánku nemohl být nikdo jiný než samotný Martin Socha, spoluzakladatel One and Only a doutníkový expert.

Na doutník jsem se moc těšili, ale nejdříve jsme chtěli vše projít a pozdravit kamarády. Zamířili jsme do vnitřních prostor, kde se nacházelo také několik velmi sympatických stanovišť. S typickým úsměvem a pohodou nás přivítal Sam u stánku Fenix Drinks. Nemohli jsme si ušetřit ochutnávku divočiny z Mexika s názvem Paranubes. Konkrétně Paranubes Caňa Morada, což je opravdová lahůdka. No a následovala postupná ochutnávka Schotman Peated rumů. A že jich tam měl opravdu mnoho.

Hned vedle se nacházel stánek Havana clubu s ambasadorem Jakubem Vinšem. Jakub umí skvěle prezentovat Kubánské rumy (i doutníky) a tak jsme museli také ochutnat něco z portfolia Havany. Sáhli jsme po unikátní láhvi Havana club Unión a nechyběla ani nějaká ta zakouřená podpultovka.

Chuť na doutník byla příliš veliká a tak jsme vyrazili ven znovu ke stánku One and Only, kde jsme si nechali trošku poradit, jaký doutník si vybrat. Nakonec jsem zvolil super kousek Arturo Fuente Don Carlos Robusto a moc mi chutnal. Je pravda, že doutníky tam ocenilo asi více lidí, protože v tu chvíli kouřil téměř každý okolo a bylo vidět, že panuje neskutečná pohoda.

Během doutníčku jsme popovídali s kluky ze stánku RUM CZ/SK, který nabízel velkou spoustu klubových doplňků. Nemohli jsme vynechat ani stánek s drinky pod vedením CHE’S CAFE BARU.

Po doutníčku jsme zamířili znovu do vnitřních prostor, abychom dokončili obhlídku zbylých stanovišť. Museli jsme se stavit za kamarádem Leošem Korbelem, který zde prezentoval široké portfolio rumů ze Svaté Lucie a rumy Clément. Vždy, když Leoše slyším mluvit o rumech, je to zážitek. Skvěle dokáže lidem odprezentovat a poradit, jaký rum by jim mohl sedět. Navíc nám namíchal i zajímavou kombinaci rumu Chairman’s Reserve s tonicem, velká dobrota. No a ten Clément Single Cask? Byl perfektní!

Další dvě zastávky byly u stánků Vinotéka Dios Trading a Albert Michler Distillery, které byly hned naproti sobě. Tady si na své přišli všichni, kteří mají rádi jak sladší kousky, tak i ty méně doslazované. Dios nám nabídl značky jako jsou Deadhead, A.H.Riise i Santos Dumont, Blue Mauritius, Baoruco, Kiss a Motorhead a mnoho dalších. Albert Michler Distillery zase jejich skvělé klasiky Austrian Empire rumy, sérii Albert Michler rumů a Espera (včetně Espera Ultima).

Další delší zastávka nás čekala u krásného stánku Rumaka. Skvěle jsme si popovídali, vyzkoušeli hned několik rumů a musím říct, že mě některé z nich vcelku překvapily. Ať už vezmu Sister Isles, CDI Mauricius nebo i rumy Opthimus, na které jsem se díval spíše zpovzdálí. Avšak Malt Whisky a Oporto jsou velice povedené rumy. Real McCoy je pak již osvědčená klasika z Barbadosu, ta nikdy nemůže zklamat.

Poslední stanoviště, které nám chybělo navštívit, byl pojízdný stánek Barcéla s Honzou Urbanem. Zde jsme konečně ochutnali novinku Ron Barceló Imperial Porto Cask. Ta intenzita chuti po portském víně jde opravdu neskutečně cítit. Ostatně toto zrání šlo poznat i dle barvy, která byla opravdu sytá a lehce do červena. Je to velmi zajímavý kousek, který mě osobně velice chutnal.

Samozřejmě všechny stánky jsme obešli několikrát dokola a chutnali, co se dalo. Dali jsme pak ještě i další doutníčky a užívali si krásné atmosféry. Pokud jste měli chuť zakousnout něco z ohně k dobrému rumu, točila se zde na rožni kýta. No vonělo to na celé kolo, že nešlo odolat a byla opravdu velice dobrá.

Abyste se dozvěděli u této akci trošku více, vyzpovídal jsem kamaráda Martina Sochu, aby nám přiblížil, jak tento nápad vůbec vznikl, kdo se na něm podílel a jak to vidí s dalšími ročníky.

Martin Socha odpovídá

Kde se vzal nápad uspořádat Rumové Léto v Pardubicích?

To je taká pekná historka. Raz mi napísal Honza Urban, že by chcel urobiť väčšiu degustáciu a ak by som mal záujem aby toho boli súčasťou a cigary. Tak som za nim prišiel na kávu a hovorím, nerobme väčšiu degustáciu ale poďme urobiť hneď rumový festival, vo východných Čechách nič podobné nie je a mohla by to byť príjemná (snáď v budúcnosti aj tradičná) rumová osveta. Mimo to myšlienku rumového festivalu, nosím v hlave už viac než rok, takže to bola skvelá príležitosť.

Představíš nám trošku organizátory? Včetně sebe.

Nie je ani tak čo predstavovať, sme traja kamaráti, obyčajný chalani. Ale aspoň stručne. Honza Urban je ambasádor rumu Barceló a zároveň F&B manager v golfovom rezorte Dříteč, takisto má bohaté skúsenosti z vyhláseného hotela Alcron. Tomáš Chudomel je takisto ambasádor, ale pre značku Dictador a podobne ako Honza pracoval v Alcrone, tam sa obaja spoznali a doteraz sú z nich kamaráti. S Tomášom som robil aj rozhovor, kde sa môžete dočítať viac (pozn. s Honzom je takisto v pláne rozhovor). No a ja pracujem ako manažér v oblasti ubytovania, zároveň som s kamarátom založil e-shop www.oneaonly.cz , tzv. gentleman store a dosť sa venujem cigarám, degustáciám a podobne.

Areál golfového resortu nabídl krásné prostory, ale i spoustu rumů na baru. Jak jste na toto skvělé místo přišli?

Ako som už povedal, Honza je manažér v tomto krásnom golfovom rezorte. Keď sme si tento nápad všetci traja odsúhlasili, sadli sme na kávu s pánom majiteľom rezortu. Jemu sa našťastie tento nápad páčil a nakoniec sme túto myšlienku pretavili do skutočnosti.

Kolik vystavovatelů a jednotlivých rumů jsme mohli na této akci vidět?

Neodvážim sa povedať koľko rumov sme tam videli, bohužiaľ som to nepočítal, ale odhadom to bolo 180-200 rôznych druhov rumov ktoré boli k dispozícii na stánkoch na ochutnanie. Vystavovateľov bolo 12 aj s cigarovým stánkom.

Kolik lidí akci celkově navštívilo?

Predpoklad bol že na prvý ročník príde odhadom 150-200 ľudí, ale nakoniec nás navštívilo cez 300 ľudí, približne 330-350 návštevníkov. Týmto každému návštevníkovi ďakujeme, je krásne že aj keď sme tomu nedali veľkú propagáciu a vedelo o tom pomerne málo ľudí, tak nás navštívil tak krásny počet. Je vidieť že u nás je veľký záujem spoznávať rumy a rumový svet.

Byla akce spíše pro začátečníky, nebo i pro rumové nadšence?

Akcia bola od začiatku plánovaná pre každého. Chceli sme aby si na svoje prišli „ostrieľaní“ rumari ale aj široká verejnosť. Takže sme mohli vidieť a ochutnať rumové elixíry, sladké a menej sladké rumy, takisto aj nedosladzované rumy a rumové pálenky, zároveň aj rumové drinky napr. Old Fashioned, klasiku ako Mojito a podobne.

Plánujete opakovat toto rumové setkání každý rok?

Samozrejme, rumový svet je krásny, všetci traja k tomu máme veľmi blízko a keďže je o to veľký záujem, určite chceme pokračovať v rumovej osvete aspoň v takejto podobe.

Je něco, co byste chtěli do budoucna zlepšit? Případně chce rozšířit ještě počet vystavovatelů?

V prvom rade chceme, aby tento rumový festival ostal skôr komornejším, kde to nebude len o degustovaní, ale aj o oddychu, spoznaní nových ľudí a celkovo o nasávaní letnej, karibskej a rumovej atmosféry. Každopádne, detailov na vylepšenie je veľa a určite na tom chceme zapracovať. Spomeniem len pár vecí, budúci rok chceme zabezpečiť napr. kyvadlovú dopravu z mesta na festival, ktorá by mohla byť v cene vstupenky. Rozšírime ponuku jedla a miešaných drinkov, zapracujeme na predaji vstupeniek a celkovo tomu chceme dať nejaký unikátny vzhľad ako napríklad vlastný web kde budú všetky informácie pohromade, prípadne uvažujeme nad nejakým logom a podobne. Je toho veľa ale teraz už na to máme rok (na prvý ročník sme mali len cca 2 mesiace), takže verím že druhý ročník bude ešte lepší, príjemnejší a krajší. No a samozrejme plánujeme aj rozšíriť vystavovateľov, to sa postupne dozviete na našich kanáloch a v rumových/cigarových skupinách.

Shrnutí akce

No přátelé, kdo jste váhali a nakonec nedorazili, určitě jste udělali velkou chybu. Z mého pohledu se akce velice povedla. Musíme zmínit, že šlo o první ročník této akce a pevně věřím, že nebyl ani zdaleka poslední. Stánků bylo dost a vystavovatelé měli velmi slušnou nabídku rumů. Na své si přišli jak rumoví začátečníci, tak ostřílení a propití rumaři. Ani nemluvím o doutníkových nadšencích, protože ta nabídka bylo skutečně velká. Z rumů jsme mohli ochutnat i několik novinek, limitek, agricole rumy, takový pestrý výběr potěší každého rumaře. Člověk samozřejmě nemůže očekávat velikost pražského Rumfestu, ale to je vlastně dobře. Zde to bylo více rodinné, klidnější, člověk se mohl u každého stanoviště zdržet, popovídat, ochutnat a to bylo právě skvělé. Musím také zmínit, že všichni vystavovatelé byli opravdu velmi ochotní, dokázali na vše odpovědět, měli na vás více času a bylo to prostě super. Tedy za mě velký palec nahoru, že do toho kluci šli a připravili nám takovou akci. Více takových po celé naší republice, aby se ta naše rumová a doutníková rodina pořádně rozrůstala.

Ještě jednou velké díky všem organizátorům, bez kterých by tato akce nevznikla!

Galerie dalších fotek

Publikováno: 15. srpna 2022 Aktualizováno: 15. srpna 2022
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články