Dnes tu mám pro vás článek o jedné zajímavé firmě, která se relativně nedávno objevila na české rumové scéně. Především díky dvěma klukům máme možnost ochutnat rumy, ke kterým bychom se jinak třeba nedostali, nebo museli koupit celou láhev. Líbí se mi, jak to kluci pojali a proto jsem se rozhodl vám jejich práci trošku přiblížit. Seznamte se s DramRoom.

Zakladatelé Tomáš Kříž (vlevo) a Honza Rotrekl

Otázky a odpovědi

Napíšete nám na úvod něco málo k vaší firmě?

Projekt DramRoom se zabývá prodejem prémiových destilátů prostřednictvím degustačních vzorků, které umožňují jednoduchou možnost degustace za přijatelné peníze. Hlavním cílem je dělat prémiový alkohol dostupnější.

Do budoucna chceme vytvořit velkou databázi vzorků, přes kterou si budeme moci nachutnat stovky různých vzorků a s následnou možností koupit i přes link k výrobci/distributorovi 0,7 l láhev.

Jak vás napadlo založit si firmu na výrobu a distrubuci vzorečků?

Jsme nejenom milovníci kvalitního pití, ale především nadšenci a proto jsme nezůstali jen u pravidelné konzumace, ale začalo nás bavit také vzdělávat ostatní a šířit povědomí o prémiových destilátech. Na samém začátku jsme vytvářeli social media obsah, kde se podařilo vytvořit skupinu o cca 19.000 lidí zaměřenou na Skotskou single malt whisky. Dále jsme organizovali řízené degustace a také jsme začali pořádat Skotský festival ve spolupráci s Únětickým pivovarem. Máme za sebou již 3 úspěšné ročníky. Aby toho nebylo málo, začátkem roku 2016 nás napadlo udělat první aukční portál s láhvemi v ČR, který jsme řešili převážně po nocích ve svém oblíbeném whisky klubu Marpek v pražských Dejvicích. S aukčním portálem to úplně nevyšlo, respektive čím více jsme navštěvovali náš oblíbený whisky klub, tím více jsme si začali pohrávat s myšlenkou, jak dělat prémiové destiláty dostupnější. Ne každý může trávit večery v barech nebo si kupovat pravidelně celé nové láhve, aby je ochutnal, popřípadě porovnal mezi sebou.

Přiblížíš nám celý proces výroby vzorečků? Po metanolové kauze v ČR to určitě nebude jen o rozlití jakékoli láhve do lahviček a zaslání k zákazníkům, že?

Nechci zabíhat úplně do detailů, ale obecně lze říci, že ČR má jedny z nejpřísnějších zákonů co se týče nákladní s lihem v EU. V našem případě se celý proces rozlití/plnění degustačních vzorků děje ve výrobním daňovém skladu pod neustálým dohledem kamer napojených na CÚ. Pro účely rozlití láhví do vzorečků jsme navíc museli splnit podmínky pro udělení výrobní koncese od Ministerstva Zemědělství, která je poměrně náročná na splnění všech náležitostí souvisejících s výrobou, úpravou či zpracováním lihu.

Mnoho lidí si např. myslí, že koupíme láhve přes e-shop či je pořídíme někde v kamenném obchodě, ty následně doma rozděláme, přelijeme do malých lahviček a hotovo. Upřímně jsme si to na samém začátku představovali dost podobně. Konkrétně bavíme-li se o láhvích, které pořizujeme za účelem rozlití na degustační vzorky, musí být nakoupeny v tzv. režimu podmíněného osvobození od daně na ADD dokladech v rámci daňových skladů. Následně pak zaevidovány dle zákona o spotřebních daních a nakonec hlášeny v interním systému CÚ (kde se zaznamenává veškerý pohyb zboží), což je někdy dost velká otrava oproti běžnému nákupu a prodeji.

Pokud se nepletu, jste u nás jediní, kdo takto oficiálně vyrábí různé vzorečky lihovin.

Konkurence na území EU existuje a také vzniká nová, ale v ČR jsme určitě jediní, kteří legálně vytváří vzorky pro koncového zákazníka.

Co nového plánujete v rumové nabídce, pokud můžete prozradit?

Momentálně máme v nabídce okolo 100 vzorků v rumech a již brzy plánujeme přidat zhruba 30 dalších. Konkrétněji se můžete těšit na značky jako je Mhoba, Admiral Rodney, Worthy Park, Habitation Velier a další.

Díval jsem se, že máte ve svém portfoliu nejen rumy, ale i whisky a gin. Plánujete do budoucna rozšiřovat ještě další alkohol?

Ano, plánujeme rozšiřovat o další destiláty. Na obzoru jsou pálenky, bourbon, ale třeba i Mezcal.

Jaká je tvoje oblíbená lihovina? Ochutnáváš také nové láhve, když dorazí?

Nemám nejoblíbenější destilát, často popíjím dle nálady/počasí. V létě si dám dám G&T nebo míň procentní rum typu Hampden 2010 LROK. Zatímco v zimě degustuji sudovou sílu whisky nebo rumu. 80% všech vzorků mám napitých, ohromně mě zajímá každý novinka která vyjde 🙂 Moje oblíbené značky jsou Hampden a Lagavulin.

E-shop

Na jejich e-shopu https://www.dramroom.cz/ můžete najít veškerou nabídku vzorečků, kterou mají k dispozici a kterou stále rozšiřují. Líbí se mi, že mají rumy pěkně popsané a když najedete na lahvičku vzorečku kurzorem myši, ukáže se vám celá láhev. Tedy hned víte o jakou jde láhev a jak vypadá. V popisku je vše důležité, co potřebujete vědět. Pokud je k prodeji celá láhev někde u nás, najdete zde odkaz. To je za mě také super. Příjemné jsou i degustační sady, které se budou doufám ještě rozšiřovat 🙂

Lahvičky

Vzorečky vám dorazí hezky zabalené, v pěkných lahvičkách a dobrým popiskem. Štítky na lahvičkách jsou prakticky stejné, jen se samozřejmě liší popisky. Jelikož nemám rád plastové lahvičky na vzorečky, sklo je za mě skvělou volbou. Objem lahviček je 0,04l, tedy jeden velký panák. Balíček mi dorazil rychle, dobře zabalený, nechyběl ani malý notýsek na poznámky k chutím, celkově moc pěkně udělané.

Cena

To je samozřejmě důležitý faktor, který (mimo jiné) rozhoduje o koupi či ochutnání nějaké láhve rumu. Po té, co jsme si přiblížili celý složitý proces výroby, tak je za mě jasné, že nemůžeme požadovat vzorečky za nákupní cenu láhví. Myslím, že cena je úměrná tomu, kolik práce, času a financí výroba stojí. Velká výhoda je, že zde najdete i hůře dostupné láhve.

Rozhodně cením i dopravu od 2500,-Kč zdarma, protože jsou dnes eshopy, kde nakoupíte za 10 000,-Kč a ještě po vás chtějí 200,-Kč za dopravu. Se Zásilkovnou mám velmi dobré zkušenosti, tedy v tomto směru vše bez problémů.

Závěr

Za mě je naprosto skvělé, že se někdo chopil této nelehké úlohy a vytváří pro nás oficiální a zákonnou cestou vzorečky našich oblíbených rumů. Kluci neustále rozšiřují nabídku, přidávají novinky a tak můžete ochutnat i rumy, které na vás třeba kvůli nízkému přídělu do ČR nevyšly. 80% výdělku dávají kluci do nákupu nových láhví a to je myslím super. Cením si také ochotného přístupu, cokoli vám rádi vysvětlí, přiblíží, dobře se s nimi komunikuje. Pokud vás cokoli zajímá, určitě jim napište. A na závěr tedy jen poděkuji za jejich práci, děláte to skvěle!

Kategorie

Výrobci rumů
Publikováno: 6. srpna 2021 Aktualizováno: 12. listopadu 2021
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hlasů: 10

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. […] a musíte je pak lovit. Součástí balení je i povídání o rumu. Skleničky na vzorky vyrábí Dramroom.cz, takže kvalitní provedení. Posuďte sami v této […]