Dnes se podíváme na 3 rumy zastupujících jednu z nejznámějších značek, Oliver & Oliver.

Původ rumů

Všechny tyto rumy pochází z dílny známé značky Oliver & Oliver z Dominikánské republiky. Tato rodinná firma se věnuje řemeslné výrobě rumů nejvyšší kvality – grandes rones. Historie firmy sahá do poloviny devatenáctého století. V této době patriarcha rodu Juanillo Oliver přicestoval na Kubu. Začal zde pěstovat cukrovou třtinu, tabák a vyrábět rum. V průběhu let slavil veliký úspěch. Dnes se vyrábí rum v Dominikánské republice, kam rodina uprchla před revolucionáři Fidela Castra.

Ve více než třech tisících barikových sudech z amerického dubu zde uchovávají šest set tisíc litrů rumu. Pro výrobu rumů používají guarapu, čistou šťávu z cukrové třtiny, nikoli mošt či melasu. Díky tomu dosahují čistších a průzračnějších rumů. Rumy Oliver & Oliver vyzrávají v sudech z amerického dubu o objemu 220l. Ty jsou předem vypáleny, aby byly zušlechtěny jejich vlastnosti a menší objem zaručí ideální poměr rumu a plochy dřeva. Čerstvé destiláty, pálenka a voda se smísí s extra starou rumovou bází (madre de ron), která vždy zůstává ležet v sudech jako zbytkový základ pro rum nový. Rum v těchto sudech vyzrává tradičním systémem solera.

Exquisito 1995 je směs minimálně 12 letých rumů stařených od roku 1995 nejdříve v sudech po americkém bourbonu, poslední dva roky v sudech po single malt whisky.

Exquisito 1990 je vyzrálá solera 15-21letých rumů stařených od roku 1990. Rum zrál nejprve v sudech po bourbonu, poté dva roky v sudech po portském.

Exquisito 1985 je blend vyzrálých rumů 21-26 let,jejichž staření začalo v roce 1985 v sudech po bourbonu a následně poslední dva roky v sudech po sherry.

Barva

Pro mě trošku překvapivě působí nejtmavějším dojmem nejmladší z nich, tedy Exquisito 1995. Barva je u všech taková načervenale mahagonová s měděnými odlesky.

Vůně

Exquisito 1995: Voní ze všech tří vzorků nejvíce sladce. V základu aroma cítím med a dřevo doplněné o vůni exotického ovoce a lehce i čokolády. V nose je maličko ostřejší.

Exquisito 1990: Příjemná harmonická vůně s dominantním podílem cukrové třtiny a dřeva. Vůni pak doplňuje vanilka, čerstvé ovoce a kakao. Zde je již o něco více cítit právě ta dřevitá složka a kouř.

Exquisito 1985: Asi nejjemnější že všech tří rumů dle vůně. Cítím karamelový základ s velkým podílem dřeva. Vůně je taková kořenitá, kouřová s podílem vanilky, hořké čokolády a višní.

Chuť

Exquisito 1995: Tento rum působí z této trojice na chuti nejvíce sladce. Není příliš intenzivní, ale příjemně vyvážený. Chuť je sladká, jemná s menším podílem dřeva (oproti starším bratříčkům). Dominantní složkou pro mě je i vanilka, kterou doplňuje čerstvé ovoce, káva a květinový nádech. Dochuť je středně dlouhá, medová. V závěru jde cítit stopa vanilky a lehce ořechů.

Exquisito 1990: Zde je chuť již více intenzivní a ostřejší. Dominuje cukrová třtina a dřevo. Jemnou složku zastupuje aroma čokolády, vanilky a tropického ovoce. Závěr je již delší a ostřejší. Příjemně jej podtrhuje kouřový nádech barikového sudu a čokoládová dochuť s podílem vanilky.

Exquisito 1985: Chuť je příjemně jemná a pichlavá zároveň. Roky zrání navíc se příjemně podepsaly na výraznějším aroma vypáleného sudu a sherry. Lehkou kořenitost doplňuje kakao a vanilka. Složka tropického ovoce je zde již méně výrazná. Závěr je delší, intenzivní a chutná po višních, hořké čokoládě a karamelu.

Všechny tři rumy obsahují 40% alkoholu.

Láhev

Rumy jsou zpravidla dodávány v elegantním modrém dárkovém vaku se zlatou výšivkou Oliver’s Exquisito a rok. Jen u 1995 jsem vak nedostal. Samotné láhve jsou stejné, oblé, se štítkem popisu zepředu. Můžeme na něm najít číslování této edice (moje je u Ex. 85 – 111/1500, Ex. 90 – 568/1500 a Ex. 95 – 457/2000) a datum, kdy byl tento rum lahvován. Vršek plastový se znakem, uzavřeno korkem. Vše ve zlatých a saténově modrých barvách. Působí na mě luxusním dojmem a ve vitrínce jim to vedle sebe sluší

Cena rumů

Exquisito 1995 – cca do 1100,- Kč, Exquisito 1990 – cca do 1450,- Kč, Exquisito 1985 – cca do 1900,- Kč.

Závěr

Exquisito 1990 jsem kupoval jako první z nich, abych měl nějaký rum mého ročníku narození. A jelikož mi vážně zachutnal, musel jsou koupit i ty dva ostatní. Je pravda, že asi naprostá většina rumů od Oliver & Oliver je sázkou na jistotu. A jsem moc rád, že u rumů Exquisito tomu není jinak. Výborné rumy v pěkném obalu za vcelku rozumnou cenu. Pijí se dobře, třeba i celý večer (ikdyž 95 je už maličko sladší na mě). 1985 je za mě opravdu parádní záležitost. Rozhodně bych ho zařadil do skupinky mých nejoblíbenějších rumů. Pokud jste tedy prozatím neochutnali, rozhodně vyzkoušejte.

Info o rumu

Výrobce Oliver & Oliver
Chutě Jemné
Barva Tmavý rum, Zlaté (oro)
Lokalita ,
Publikováno: 18. září 2019 Aktualizováno: 17. října 2019
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 12

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. Branislav napsal:

    Oliver’s Exquisito sú moje obľúbené rumy. Vysoko hodnotím toto porovnanie, zhoduje sa s mojim názorom na tento vynikajuci alkohol.