Snad žádnému rumovému fanouškovi (zejména na Slovensku) nemohlo uniknout, že v sobotu 10.6.2023 v Trnavě probíhala významná a velmi očekávaná akce – Trnava Rum Fest 2023. Akce se konala v krásném prostředí Nádvorie, v samotném srdci Trnavy. Start byl ve 13:00 a předpokládaný konec ve 23:55 hodin. A co všechno jste mohli na Rumfestu zažít, navštívit a ochutnat? To najdete právě v tomto článku.

Cesta

Tentokrát jsme se vydali na cestu do Trnavy ve složení kamarádů Pepa Kudlička, Luke Pytela a moje maličkost. Většina z nás byla v sobotu ještě v práci, tedy na cestu jsme se dostali až kolem poledne. Cesta utíkala rychle a tak jsme kolem 2 hodiny již byli ubytovaní a těšili se na premiéru tohoto rumového festivalu. Bohužel nám to totiž předešlé ročníky nikdy nevyšlo. Když jsme se dostali ke vstupu, dostalo se nám velmi milého uvítání v podobě ochotného a usmívajícího se personálu. Ke vstupence byla i sklenička, pár žetonů na degustační vzorečky. O kousek dál byl stánek s žetony, kterými se na celém Rumfestu platilo. Za mě je to naprosto parádní volba. Kartou si zaplatíte balíček žetonů a o více se již nestaráte. Když jsme měli vše potřebné, mohli jsme započít naše rumové dobrodružství v Trnavě.

O Rumfestu

Návštěvníci mohli letos navštívit celkem 12 slovenských distributorů na 28 stanovištích. K ochutnání zde byly stovky zajímavých rumů, mohli jste se také zúčastnit 13 řízených degustací. Tu úplně první s názvem „This Is The Way” vedl náš skvělý rumový kamarád Pavel Ungr a moc mě mrzí, že jsme ji bohužel nestihli. Mezi dalšími degustacemi nechyběly značky jako Plantation & Canerock (Lorcan O’Duffy), Takamaka (Martin Jakub), Centenario (Miroslav Telehanič), Dictador (Roberto Resmer), Bumbu & Professorado (Tomáš Gyen), Albert Michler (Martin Přehnal & Michal Kredátus), Single Barrel Selection (S.B.S) (Joshua Singh), Zacapa (Evica Domonji), Plantation (Aleksandra Lavrova), Abuelo (Cristobal Srokowski), The Colours of Rum (Magdalena Reszke) a Compañero, Patridom, Cristóbal, Rammstein pod patronátem 1423 (Joshua Singh).

Nechyběla ani velká spousta míchaných drinků, skvělá hudba, tanečnice, parádní jídlo v místní restauraci a spousta dalšího. Areál Nádvorie přímo vybízí k tomu, aby člověk relaxoval se sklenkou dobrého rumu v ruce a nechal se unášet od jednoho stánku k druhému. A jak vypadala naše cesta tímto rumovým festivalem?

Rumfest 2023 – průběh

Po vstupu do areálu Nádvorie nás celé toto místo zcela okouzlilo svou úžasnou atmosférou. Jako by bylo přímo stvořené právě po pořádání rumových setkání. Líbí se mi ten kousek přírody uprostřed města, do kterého ty stylové rumové stánky skvěle zapadly. Začali jsme se pomalu rozhlížet, ale hned po chvilce nás odchytl kamarád Viktor Gleich, který už snad neodmyslitelně patří ke skvělým rumům Abuelo. No a čím lepším začít tento rumový den, než našim oblíbeným rumem Abuelo Two Oaks.

Pustili jsme se do dalšího zkoumání, jaké stánky a rumy zde jsou a narazili jsme na dalšího kamaráda, se kterým se na podobných rumových akcích také vídáme poměrně pravidelně. Nebyl to nikdo jiný, než Jakub Vinš, který má pod patronátem kubánské rumy jako je třeba Havana Club nebo La Hechicera. Potřebovali jsme po dlouhé cestě nakopnout a tak nám Kuba namíchal skvělý kávový míchaný drink, který byl vážně parádní.

Následovala taková menší degustační smršť, protože jsme se dostali do našeho velmi oblíbeného rumového zákoutí toho festivalu. Mohli jste zde totiž vyzkoušet hned několik zajímavých rumů od několika značek. Započali jsme u Colours of Rum, kde jsme ochutnali samozřejmě všechny 4 láhve a zejména ta Guyana byla opravdu moc dobrá. Dále jsme se zaměřili na značku Bristol Classic Rum, kde jsme přechutnali asi 6 láhví, od Trinidadu, přes Port Mourant, Barbados, Jamajky i Haiti. Velice milý a ochotný byl Simon Askey, jenž je obchodním ředitelem rumů Bristol a pohyboval se u tohoto stánku celý den. Jak zjistil v krátkém společném rozhovoru, že máme v oblibě rumy z Guyany a ještě v sudové síle, vytáhl nám speciální podpultovku. Byl to rum Demerara VSG 1985 v síle 79% alkoholu a byla to neskutečná pecka!

Na doporučení další české výpravy jsme zavítali i ke stánku Bellamys, kde jsme mimo spoustu dalších láhví museli ochutnat také specialitku Bellamys Guyana Enmore 1994. Následně jsme se stavili hned vedle u kamaráda Jacco Kroona, který má pod sebou značku Navy Island. Určitě si vzpomínáte, že právě Jacco nám umožnil udělat loňskou klubovou láhev pro Rum a vše kolem něj. Tedy zde jsme museli ochutnat poslední novinku od Navy Island po portském víně jak ve slabší, tak v sudové síle.

Následně naše kroky mířily do nám dobře známého stánku Plantation, kde jsme se pozdravili s několika známými tvářemi. Nechyběli zde totiž milá a usměvavá Aleksandra Lavrova a také vždy usměvavý a nepřehlédnutelný Lorcan O’Duffy. Dali jsme si dobrý rum, nechali si namíchat skvělý drink a jako sladkou tečku jsme ochutnali speciální krémový dezert v čokoládě založený na rumu Plantation. Byla to neskutečná dobrota!

Samozřejmě den byl dlouhý, vzorečků bylo moc a tak jsme si museli dát i něco dobrého k jídlu.

Následně jsme po dobrém jídle ochutnali několik různých verzí Daiquiri, prošli si zbytek areálu a kochali se nádhernými stánky.

Jak jsme tam tak chodili, zavítali jsme k dalšímu, velmi sympatickému stánku. Nacházeli se zde značky Zaka, HSE a FERRUM. Především rumy HSE mám ve veliké oblibě a neodolali jsme ochutnat prakticky všechny, které zde měli otevřené. A že jsme si tedy pochutnali, byly parádní! Ochutnali jsme také novou Zaku, následně také rum Frederic Kafka Legacy No. 1 a musím uznat, že to nebylo vůbec špatné.
Zdrželi jsme se zde delší dobu, moc se nám zde líbilo, ale museli jsme se zase posunout kousek dále. A tak jsme se dostali k oblíbenému bottlerovi Albert Michler. Ten zde měl poměrně širokou nabídku, dokonce i ty dobroty z poslední Single Cask kolekce, to se nedalo odolat. Navíc jsme zde ochutnávali a vybírali lepší ze dvou vzorečků, které přicházely v úvahu pro další plnění této značky. Sám jsem zvědavý, jak to dopadlo, ale za mě bylo celkem jasno.

No a pak to přišlo, dlouho očekávaná degustace, kterou vedl kamarád a skvělý rumař Joshua Singh. Ano, tušíte správně, šlo o degustaci rumů S.B.S. Měli jsme před sebou 5 skvělých vzorečků, dvě Jamajky, dvě Guyany a jeden Mauritius. Z Guyan jsem byl unesený, ostatně jako vždy poslední dobou, asi mám na ně štěstí. A velmi mile mě také překvapil Mauritius. Jamajky jsou už takový ten skvělý standart, ty S.B.S velmi dobře umí. Výklad byl parádní a my si tuto degustaci opravdu velice užili. Ještě jednou velké díky klukům, že nás tam vzali sebou.

Hudební doprovod celé akce měl na starost DJ, který rozvlnil do rytmu nejednoho rumaře. Skvělým zpestřením pak bylo taneční vystoupení tří parádních tanečnic, na jejichž představení se opravdu moc hezky dívalo.

Po všem tom degustování jsme si nemohli nechat ujít ani pár her stolního fotbálku společně s dobrým drinkem a doutníčky. Dali jsme si chvilku relaxu v lahátcích a užívali si atmosféru festivalu.

Na závěr jsme si užili posledních skleniček dobrého rumu a k tomu vystoupení skvělé hudební kapely. Plac před pódiem se zaplnil a všichni se vrtěli do karibských rytmů. Bylo to velmi příjemné zakončení velice vydařené akce. i na návštěvnících bylo vidět, jak si to všichni skvěle užívají.

Shrnutí akce

Co říct závěrem? Slyšel jsem vcelku velké ódy na to, jak je trnavský Rumfest skvělý, jaká zde panuje skvělá atmosféra a jsem moc rád, že jsem se o tom mohl konečně přesvědčit na vlastní oči. Velmi mě překvapilo krásné místo, pohodová atmosféra, placení žetony, v ceně vstupu sklenička i pár degustačních vzorečků, velká nabídka degustací a prezentací a především opravdu moc dobrá nabídka rumů. A nebavím se pouze o známých komerčních rumech. Daly se zde ochutnat rumy, které se u nás neobjevují, nějaké novinky, skvělé podpultovky a to je na tom to krásné. O úspěšnosti celé akce svědčí i návštěvnost, protože branami festivalu prošlo více než 1100 návštěvníků. A jsem rád, že i ta naše česká základna zde měla vcelku slušné zastoupení.

Celkově bych tento rumový trnavský svátek zhodnotil opravdu velmi pozitivně a už se velice těším na další ročník. A mohu vám prozradit, že se bude konat 15. června 2024 na stejném místě. Takže si toto datum zapište do svých diářů! Velká poklona Róbert Šajtlava a všem ostatním, kteří se na této akci jakkoli podílejí, protože to děláte skvěle!

Galerie fotek

Několik selfie na úplný závěr

Publikováno: 11. července 2023 Aktualizováno: 11. července 2023
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 6

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články