Zacapa Limitada 2019

Na přelomu srpna a září by měla přijít na český trh nová Zacapa Limitada 2019. V zahraničí se již dá pár měsíců koupit. Zacapa Reserva Limitada 2019 je další pokračování rumů z limitované edice „Limitada“ Zacapy Limitady 2013, 2014 a 2015 z „House over the Clouds“ v Quetzaltenango v Guatemale. Díky pomalému staření má být tato láhev poetickým vyjádřením tradice a kultury Guatemaly.

Výroba rumu

Všechny rumy Zacapa jsou destilovány na tzv. průmyslových kolonách (kontinuálních destilačních zařízeních) které jsou 12-14 metrů vysoké. Také mají vstupní surovinu ve 100 % panenský med z cukrové třtiny. Fermentace 5-7 dní díky vlastnímu kultivátu kvasinek z ananasu. Po fermentaci má zhruba 5-7 % alkoholu.

Master Blenderka Zacapy Lorena Vásquez – vybrala a 6 až 24 let staré rumy do výsledného blendu, které v sudech po bourbonu, vypálených sudech po bourbonu, sherry , pedro ximenez a v poslední fázi dozrávání byl rum skladován ve speciálních sudech, které dříve obsahovaly vybraná muškátová vína.  Tedy pěti typech sů jako Zacapa Gran Reseva XO. Rum je chuťově ovlivněn pouze použitými sudy. Rovněž sladkost, byť se to nezdá, je jen z použitých sudů. Což dokazuje perzistence – sladkost z pusy po pár vteřinách zmizí, ale u doslazených rumů více zůstává. Žádný cukr ať už v podobě melasy, panenského medu nebo třtinové šťávy není přidáván. Přidává se pouze nepatrné množství karamelu – zhruba desetiny procenta pro zajištění stabilního zbarvení rumu.

Balení – tuba a láhev

Láhev je klasicky příjemná Zacapa styl – jak už u Limitady bývá – odstíny žlutohnědých tónů kombinované se zlatou a pro Zacapu typickým opletením.

Tuba mi přijde možná trochu obyčejná a nevýrazná šedivá tuba se zlatými vzory.

Barva

Jako většina lahví Zacapy je magicky tmavá, uhrančivá barva – viz fotografie:

Barva Zacapa Limitada 2019

Chuť a vůně

Vůně mi přijde velmi jemná, není rafinovaná a je z ní cítit – prostě typická Zacapa. Lehká nasládlost a oříšky.

V důsledku dozrávání v sudech po muškátovém víně má chuť rumu květnaté jemné tóny jsou ze sudů po muškátovém víně. Vanilka, káva čokoláda, mandle, ořechy jsou díky zrání v bourbonových a vypálených bourbonových sudech. Za mě chuť není zprvu tak sladká a ty ořechy jsou cítit velmi intenzivně, ale po 2 a 3 doušku již sladkost cítit je. Je to velmi dobrý pitelný rum.

Oficiální zdroje chuť popisují jako:

Na začátku chuti nejprve objevíte kombinaci vanilky a citrusových, ovocných, květinových tónů; toto je spojeno s ořechovou vůní a karamelizovaným ovocem. Jedinečné dřevité tóny jsou však nezaměnitelné. Následuje vanilka s dřevem, následovaná citrusovými příchutěmi a květinovými tóny. Bylinné tóny v pozadí podtrhují tajemný, magický dotek.

Rum Depot, Berlín

Dle distributora UPB víme o chuti toto:

Na začátku je silná chuť vanilky a dřeva společně s květinovými a citrusovými tóny, v pozadí jsou to pak byliny a dlouhý, trvalý dozvuk.

Warehouse #1, Ultra Premium Brands

Závěr

Je to příjemný, solerový dobrý rum, který odpovídá té ceně okolo 2 000 Kč. Má i reprezentativní láhev, tuba mě přijda taková nemastná neslaná. V Česku ho zatím prodává pouze Akohol.cz za 2 555 Kč.

Na závěr bych moc rád poděkoval Honzovi Albrechtovi z UPB za výrazné doplnění mého článku a korekci nepřesností.


Pavel Ungr

Jmenuji se Pavel Ungr a už 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Pracuji pro Alkohol.cz. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu. Moje oblíbená značka byla dánská A. H. Riise, ale už se trohu se odslazuji směrem k nedoslazovaným rumům. Naopak nemám rád většinu agricole 🙂

1 komentář u „Zacapa Limitada 2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *