Guatemala

Guatemala, země Střední Ameriky s bohatou historií (byla centrem mayské civilizace v období 900-300 př.n.l.) sousedí na severu s Mexikem, na východě s Belize, a na jihu se Salvadorem a Hondurasem. Je to země s největším počtem aktivních sopek v této oblasti, což má za následek velmi úrodnou půdu. Ve spojitosti s tropickým klimatem se jedná o zemi zaslíbenou pro cukrovou třtinu, a tedy pochopitelně i pro rum.

Geografickám podmínkám navzdory však z Guatemaly příliš mnoho rumů nepochází. Guatemalský rum má totiž jistá specifika, která musí splňovat. Například musí být destilovaný ze syrupu z cukrové třtiny, nikoli z melasy, ale ani ze šťávy z cukrové třtiny. Ta je vařena, až obsahuje přibližně 72 % cukru a je z ní právě syrup, který se pro guatemalské rumy používá. Cukrová třtina, ze které se tento syrup vyrábí, je navíc výhradně guatemalského původu. Rumy musí zrát minimálně jeden rok v dubových sudech a v Guatemale je také specifikováno, kolik alkoholu musí obsahovat produkt, kterým je sud před zráním plněn – je to 60 %.

Pokud se v Guatemale vyrábí rumy z melasy, nejsou dle legislativy hodny označení „rum“, a jsou nazývány aguardiente.

Zajímavostí je, že kvůli častým zemětřesením jsou sudy skladovány nastojato, nikoli naležato, jak je běžné. A také zrání probíhá ve vysokých nadmořských výškách, kde je o něco nižší, avšak celoročně stálejší teplota, která nahrává velmi pomalému zrání.

Asi nejznámější rum z Guatemaly je Ron Zacapa, dále pak Ron Botran a Ron Malteco.

   

Jaké jsou „české“ rumy Austrian Empire Navy

Za těmito oblíbenými rumy stojí destilérie Albert Michler (v současnosti sídlící v Bristolu). Vznikla ve Slezsku. Původní společnost byla založena ve vesnici Buchsdorf (Buková) u česko-polské hranice v okrese Jeseník v roce 1863, tehdy ještě jako rakousko-uherská destilérie. Tehdy dodávala rum na císařský dvůr a pro námořnictvo. Byla to první destilérie ve střední Evropě, která […]

Číst dále
Rum Zacapa Limitada 2019 - limitovaná edice    

Blíží se Zacapa Limitada 2019

Na přelomu srpna a září by měla přijít na trh nová Zacapa Limitada 2019. Zacapa Reserva Limitada 2019 další pokračování rumů z limitované edice „Limitada“ Zacapy Limitady 2013, 2014 a 2015z „House over the Clouds“ v Quetzaltenango v Guatemale. Díky pomalému staření má být tato láhev poetickým vyjádřením tradice a kultury Guatemaly.

Číst dále