Hodnocení

92 %
Lokalita
Chutě Esterové, Silný
Síla

Původ rumu

Jamajka. Další fascinující a unikátní plnění od italských dovozců rumu a plničů Velier. Tento rum byl vyroben v legendární lihovaru Worthy Park a destilován v jejich moderním Forsyths kotlíku s kapacitou 18 000 litrů. Worthy Park dělá především lehké a vysoce esterové rumy. Prostřednictvím 3-měsíčního procesu vývoje kvasinek a dalších 3 týdnů fermentace, která produkuje vysoký obsah esterů a vytváří tak jedinečné „funky“ aroma rumu, se tento rum řadí k vysoce esterovým rumům. Jak jsme již u Velieru zvyklí, uvádí na etiketě mnoho informací kolem výroby a obsahu rumu. Mimo jiné zde můžete vyčíst i hodnotu 597,3 gramů esterů na hektolitr čistého alkoholu. To je velmi slušná hodnota a člověk už se nemůže dočkat, až láhev rozdělá.

Vůně

Ta mě naprosto dostala. Je velice intenzivní, esterová, ovocná, je v ní znát vyšší % alkoholu a má překvapivě sladký nádech. Krátce po otevření láhve se výrazná vůně rozprostře po celém pokoji. I sousedi možná tuší, že se u vás dnes rozlévá Jamajka 😀 Vůně je plná esterů, vyniká především spousta tropického ovoce, kompot, tráva a půda. Jemně pak cítím takové kořeněné aroma s peprným závěrem v nose.

Chuť

Opět velmi intenzivní, silná, alkoholová, hřejivá a zároveň nasládlá. Cítím především esterové a ovocité aroma (tropické plody). Nechybí mírná zatuchlost, trocha medicinálního aroma a tráva s půdou. Chuť je kořeněná, v dlouhém závěru krom ovoce cítím i decentně kokos. Rum je opravdu těžký, cítím jak hřeje až v břiše. Ještě dlouho po vypití skleničky cítíte jeho svěží a nezapomenutelnou chuť. Rum obsahuje 57% alkoholu a neibsahuje žádná umělá sladidla.

Láhev

Moc se mi líbí její design. Tvar je oblý, vyšší, placatější. Z čelní strany láhve je veliká etiketa, kde můžeme vidět schéma kotlíkové destilace Worthy Parku. K tomu samozřejmě pár popisků o výrobě a obsahu rumu, dřevěný uzávěr, vše je laděno do odstínu oranžové barvy.

Cena

U nás se dá rum pořídit do 1200,-Kč.

Závěr

Na začátek musím říct, že tento rum je za mě prozatím asi největším překvapením tohoto roku a zároveň nejlepším bílým rumem, který jsem zatím ochutnal. Vůči bílým rumům (podobně jako u agricole) panují určitě předsudky. Mnoho lidí si řekne, že 1200,-Kč za bílý rum je moc peněz. Ale právě rumy jako tento snad tyto předsudky vyvrátí. Je to velice výrazný funky jamajský rum s tradičním procesem výroby, skvělou vůní i chutí. Rumové srdce milovníků rumů z Jamajky musí jásat.

Info o rumu

Výrobce Velier
Typ Britský typ
Chutě Esterové, Silný
Lokalita
Publikováno: 23. května 2020 Aktualizováno: 23. května 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hlasů: 12

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články