Už od 1. ročníku této akce říkám, že to je nejlepší československá rumová akce, Rumfest, a trochu se bojím, že se jednou pokazí. Toto byl 4. ročník a nejen že se nepokazil, ale je stále lepší. Takže pokud někam chcete v Česko-Slovensku jet a nelitovat, červnová Trnava bude tou správnou rumovou destinací. Koneckonců letos, dle slov organizátora Róberta Šajtlavy, dorazilo zhruba 20 % lidí z Česka! Což je z 1 524 účastníků solidní palba.

Warm-up party

Co bylo na tomto Rumfestu dokonalé, bylo zapojení lokálních podniků do celé atmosféry Rumfestu. Mohli jsme si zažít top gastronomii na slavnostní večeři s párováním rumu Malecon, ochutnat rumovou zmrzlinu, či ochutnat speciální rumový burger nebo Don Papa menu.

Večer samozřejmě posezení v místních barech, jak s rumaři i se samotnými značkami, takže jsme mohli ochutnat zajímavě věci!

Hodnota Rumfestu

Vstupenka stojí 20 Euro, ke vstupence byla i sklenička, pár žetonů na degustační vzorečky. O kousek dál byl stánek s žetony, kterými se na celém Rumfestu platilo. Za mě je to naprosto parádní volba. Kartou si zaplatíte balíček žetonů a o více se již nestaráte. Stejně tak degustace byly v ceně a stačilo si je jen registrovat. A že bylo z čeho vybírat.

Jediná věc, která mi chyběla. by byla možnost vstupného, jako například na Whisky Live, nebo pařížském Rumfestu, kde si připlatím víc a nemusím řešit vůbec žetonky a mám vše v ceně.

O Rumfestu

Návštěvníci mohli letos navštívit celkem 14 (+2 oproti loňsku) slovenských distributorů na 55 (o 50 % oproti loňsku) stanovištích. K ochutnání zde byly stovky zajímavých rumů, mohli jste se také zúčastnit mnoha řízených degustací. Z těch zajímavých bych zmínil Single Barrel Selection (S.B.S) (Joshua Singh), Nobilis, Plantation (Filip White), The Colours of Rum (Magdalena Reszke) a mnohé další. Samé pecky pro rumaře.

Nechyběla ani velká spousta míchaných drinků, skvělá hudba, parádní jídlo v místní restauraci (i okolních jako Forhaus, Šiestý hriech) a spousta dalšího. Areál Nádvorie přímo vybízí k tomu, aby člověk relaxoval se sklenkou dobrého rumu v ruce a nechal se unášet od jednoho stánku k druhému mezi kamrády a skvělými destiláty.

Závěr byl ve formě velké karibské party, kdy hrála hudba, tančilo se a úžasná atmosféra dotvořila úžasný závěr celé akce, kam chodili poté i lidé z ulice.

Proč je trnavský Rumfest jiný?

Nevím. Ale jsem za to rád. V čem ale vidím tu přidanou hodnotu? První věc, Róbert o celé akci uvažuje koncepčně a tak nějak celistvě, jak to bude fungovat dohromady, co lidé potřebují, čím akce bude zajímavá i zapojení lokáních podniků. Druhá věc, výrazně lepší poměr cena výkon. Třetí věc, pro mne zajímavější značky a lahve. Neposlední věc je, že tam cítím jak moc Róbertovi na akci záleží, prostě to srdíčko a zapojení jak do komunity barmanů i rumařů je silné a to je poznat na každém milimetru akce. A samozřejmě prostor, za který byste zabíjeli.

Takže příští rok, opět na Rumfestu Trnava. A tentokrát již od pátku, nový termín je 13.-14.6.

PS: Róbert, příští rok ještě ty držáčky na skleničky na krk, jo? 🙂

Publikováno: 17. června 2024 Aktualizováno: 17. června 2024
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 12

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články