El Dorado jsem dostal jako dárek a k jeho ochutnávce jsem se dostal až nyní. Recenze říkají, že je to rum v krásném balení, vyváženou chutí a ideální v poměru cena vs kvalita/chuť. A recenze mají pravdu, přátelé.

Tenhle rum mě opravdu překvapil. Za šest stovek jsem nečekal nic zvláštního a myslím, že v této cenové hladině nenajdete vyváženější, přiměřené silný a jemný rum, který zároveň není tak sladký jako elixíry nebo rumy A. H. Riise.

Na obrázku výše vidíte jeho krásnou barvu tmavého medu (znalci píší oříšků) a i proto patří do tmavých rumů. S 12 lety věku ho sám výrobce řadí mezi luxusnější stařené rumy (v této kategorii můžete mít až 25 letý rum El Dorado). Jeho balení (jak můžete sami posoudit) je velmi hezké, i sama láhev je zajímavá. Proto je dárkové balení vhodné jako dárek i pro začátečníky v rumech. Jeho chuť odráží tropické klima Guyany u řeky Demerara a výrobce umně zvolil název El Dorado, což jak víme je krom přezdívky panovníka i název města “ze zlata“, které bylo častým cílem španělských conquistadorů.

Ocenění

S El Doradem si master distiler z destilérie Demerara opravdu vyhrál a proto třikrát vyhrálo první místo mezi 40 rumy z karibské oblasti v soutěži pořádané časopisem Caribbean Week Newspaper. Bylo mu přiděleno 95 ze 100 možných bodů v Chicago Beverage Tasting Institute. Byl také oceněn několika prvními místy v soutěži Carribean Rhum Challenge nebo v International Wine & Spirit Competition v Londýně v roce 2012.

Způsob výroby

Specialitou destilérky Demerara je devět způsobů destilace, jimiž vyrábějí své rumy. Základ je míchán z unikátní sudové kontinuální destilace (Wooden Coffey Continuous Still), kterou používá právě Demerara Distillers, a z rumu připraveného kotlíkovou destilací. Pro finální optimální chuť se přidávají další vybrané rumy stařené 12 až 18 let. Staření probíhá v dubových sudech po bourbonu.

Vůně a chuť

Ve vůni ucítíte rozinky, karamel a med a v chutí pak exotické koření, tabák a citrusy (pomeranče, pomerančovou kůru). Chuť je rafinovaná a postupně dozrává. Lidé ho často označují jako sladší, ale já bych k tahle primitivnímu hodnocení u takhle komplexní chuti rozhodně nepřistoupil.

Tento výjimečný rum si můžete koupit na českém trhu již od necelých 600 korun, doporučuji ale nákup od ověřeného výrobce Alkohol.cz s dopravou až k vám domů (po Praze už do hodiny) za 629 Kč.

Info o rumu

Výrobce El Dorado
Chutě Jemné
Barva Tmavý rum
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Lokalita
Publikováno: 12. srpna 2018 Aktualizováno: 14. září 2019
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 13

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články