Každý rok na 16. srpna vychází mezinárodní den rumu. Nejprodávanější značkou je Tanduay a Bacardi a ročně se vypije 1,4 biliónů litru rumu. Rumu se ročně prodá za 14,390 miliard USD. Rum je druhý nejoblíbenější alkohol na světě a nyní rostě 10 % každý rok. Prodej rumu ve Spojeném království přesáhl 1 miliardu liber (1,2 miliardy USD) ročně, což znamená, že jeho podíl na trhu je nyní větší než podíl whisky. Nejoblíbenější rumy dle Heuréka.cz jsou Bumbu, Plantation a Diplomatico.

Zajímavosti ze světa rumu

Název „rum” je považován za zkratku anglického slova „rumbullion“, což znamená „velký ruch”. Zlí jazykové tvrdí, že tomu je tak proto, že ženy z Karibiku se řádně odvázali na karibských party a jejich milenci to pak nazývali takto 🙂

Méně romantické, ale asi pravdivější bude, že název pochází z botanického názvu cukrové třtiny, tedy „Saccharum officinarum”,  nebo že vznikl díky Barbadosu, kde ho nazývají „Rumbullion”. Na přelomu 18. a 19. století byl v kvůli nárůstu obyvatel nedostatek peněz a platilo se rumem.

Jak oslavit mezinárodní den rumu?

Oslava Mezinárodního dne rumu v La Casa de la Havana Vieja

Rumem!

Kategorie

Výrobci rumů
Publikováno: 17. srpna 2018 Aktualizováno: 16. srpna 2022
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů

  1. […] Mezinárodní den rumu vychází na 16. srpna a tak vás zveme na neděli 16. srpna na 19:00 do La Casa de la Havana Vieja v Praze na Opatovické, abyste: […]

  2. Šubrt Rudolf napsal:

    Moje máma si nemohla vybrat lepší den pro mé narození, než 16.8.