Hodnocení

81 %
Lokalita
Chutě Esterové, Suché rumy
Síla 51 %

Dnes jsem se pustil do nového rumu Plantation z edice Single Vintage, a jak už jsme u Plantation zvyklí, velmi hezky opět se symbolikou fauny. Pro rok 2022 je téma designu lahví Pod hladinou moří (Under the Sea), a proto na krabici i etiketě najdeme mořskou rybu, která žije v oblasti Guyany.

Plantation Guyana 15y – 2007

O rumu

Jedná se o 51 % melasový rum v limitované edici. Destilace probíhala v Demerara Distillers Limited na Guyaně a je to blend kotlíkové (pot-still) a kolonové (column still) destilace z roku 2007 a fermentace probíhala 1 týden. Tento rum, jak už jsme u Plantation zvyklí, si užívá double aging v 21 200 litrových sudech po americkém bourbonu, tedy zraje 13 let tropicky v Guyaně a poté 2 roky ve Francii 350 litrových sudech. V rumu najdeme 37 g/hL esterů a přesně 0 g cukru i karamelu na litr rumu.

Rum ve sklenici

Rum ve sklenici je do zlatova, velmi příjemná barva. Tekutina se chová velmi lehce, rychle stéká po sklenici.

Vůně je velmi příjemná a jemná, medová, s příchutí mandlí, můžete cítit i vanilku. Nikde nic neštípe a nepálí.

Chuť je hodně do pomerančů, rozinek, oříšků a mandlí, ale i s určitou nakouřeností, ale velmi jemnou. Můžeme tma poznal i lehký závan technických, medicínských chutí, ale nikterak silně je to příjemný a chuťově kulatý rum. Hodně zajímavá a sladší chuť, zejména v závěru, který je dlouhý a s tóny koření a máty.

Závěr

Je to velice pohodový a příjemný rum, který ocení jak začátečníci, tak i mírně pokročilí fanoušci rumů. Skvěle pitelný rum, který může nalákat i začátečníka. K prodeji by se měl v Evropě dostat v červnu 2022, u nás by se měl prodávat na Warehouse #1 poté také.

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Pot still
Chutě Esterové, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Síla 51 %
Staření a stáří 15y, Double aging, Sudy po bourbonu
Lokalita
Vzorek poskytla
Carole Duplaine, Plantation
Publikováno: 26. června 2022 Aktualizováno: 9. srpna 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Hlasů: 7

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. rz napsal:

    ty překlepy a chyby v textu jsou naprosto šílené, neuškodilo by si to po sobě přečíst… snad ve všech recenzích od pana Ungra