Hodnocení

60 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla

Původ rumu

Diplomatico Reserva Exclusiva je blendem rumů vyrobených výhradně na kotlíkových destilačních zařízeních a zrajících v průměru 12 let v kanadském bílém dubu. Vybrané rumy v blendu zrály v menších dubových sudech, jež předtím sloužily ke zrání whisky a burbonu. Je to zároveň držitel ocenění „Best of Category“ v kategorii rumů zrajících 9–15 let – International Rum Festival 2008, Ybor City, Tampa, Florida.

Vůně

Vůně je opravdu velice rozmanitá. Myslím, že si v ní každý najde tu svou. Já cítím karamel, kakao, vanilku ale i nějakou stopu citrusu a koření. Ale vše spolu celkem pěkně ladí dohromady.

Chuť

Chuť je příjemná, ale poměrně sladká. Obsahuje kolem 40g/l cukru. Cítím v ní dá se říct většinu složek, jako ve vůni. Jen citrus se mi vytratil. Ale opět vše hraje celkem příjemně dohromady. Dostal jsem k láhvi i speciální čokoládky přímo vyrobené k tomuto rumu. Je 72% ručně vyráběnou čokoládou přímo z Venezuely s kořením a mořskou solí. Jak radí na krabičce, nejlépe ukousnout čokoládu, nechat rozplynout na jazyku a přes to se napít rumu. Hořká čokoláda a dobrý rum spolu výborně ladí. Podtrhne se karamelová a kakaová stránka rumu. Obsahuje 40% alkoholu, ale určitě by rumu svědčilo víc.

Láhev

Ta je dá se říct již kultovní, každý ji určitě viděl a každý ji zná. Vidíte ji prakticky v každém baru, hospodě či kavárně na poličce. Tmavé černé sklo s etiketou podobné známce na čelní straně, kde nemůže chybět klasická podobizna Dona Juana Melendera. Uzávěr s korkem. Čokoládičky jsou v pěkné dárkové krabičce.

Cena

Tento rum má prakticky každý eshop či prodejna s rumy. Cena je kolem 900,- Kč.

Závěr

Nutno říct, že tento rum získal už nespočet ocenění, stejně jako značka samotná či její Maestro Ronero pan Tito Cordero. Rozhodně to není omylem a moc dobře vědí, co dělají. Jediné “mínus” bych viděl, že je u nás tento rum až příliš zpropagovaný. Dostanete jej prakticky v každé kavárně, baru, restauraci či supermarketu. To trošku ztrácí na exkluzivitě. Na trhu je rum dostupný ve všech možných dárkových sadách, já chválím balení s pěknými skleničkami a akci čokoládičky zdarma. Jinak jsou samotné poměrně drahé…ovšem zase velké plus, vytvořil je náš čokoládový alchymista Daniel Syrový. Tento rum má právem místo v mojí sbírce. A pokud někdo s rumy začíná, případně jej ještě neměl, toto je určitě dobrá volba v této cenové kategorii. Jen jsem ho někdy již trošku přepitý a zalovím raději po něčem méně známém a sladkém.

Info o rumu

Výrobce Diplomatico
Typ Španělský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Označení Reserva
Barva Zlaté (oro)
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Jedinečnost Blend
Lokalita
Publikováno: 30. března 2020 Aktualizováno: 30. března 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hlasů: 16

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

3 komentářů

  1. […] nejméně dvanáct let v sudech z amerického dubu po bourbonu a sherry. Tento rum vznikl z řady Reserva Exclusiva, která je známá a […]

  2. […] Rum je druhý nejoblíbenější alkohol na světě. Nejoblíbenější rumy dle Heuréka.cz jsou Diplomatico, Don Papa (překvapení!) a […]

  3. […] závěr, nicméně myslím, že si své publikum najde. Je to zajímavá alternativa rumů Diplomatico Reserva nebo Zacapa 23y. Jak vidíte na Heuréce – rum se pohybuje mezi 1 100 Kč a 1 200 Kč. […]