Původ rumu

La Maison du Rhum (v překladu “Dům rumu”) je jednou z těch známějších francouzských značek, které fungují jako nezávislé “stáčírny” rumu z celého světa (další např. Habitation Velier, La Compagnie des Indes Rhum a další). Za původem značky stál prakticky již dědeček Gérard La Viny, který byl médii označován jako “Velvislanec Západní Indie”. Ten miloval dobrý rum a inicioval svého syna Eddyho La Viny spolu s vnukem Tomem, věnovat se rumu o něco více. Eddy a Tom se tak rozhodli vytvořit něco speciálního…Dům rumu. Při návštěvě zde můžete vidět různé druhy rumu, limitované edice, ale i knihy, sklo, mince, talíře atd. Zkrátka vytvořili takové rumové muzeum. Ne náhodou se tento Rum House nachází v Montmatre v Paříži. Rodina La Viny žije v sousedství již od šedesátých let a dědeček Gérard zde odpočívá na místním hřbitově. Začali zde tedy organizovat rumové degustační workshopy se zaměřením i na dobré doutníky.

La Maison du Rhum nabízí hned několik typů rumu (anglický typ, španělský typ i agricole). Přímo majitel značky vybírá ideální místo, které je bohaté na cukrovou třtinu a disponuje kvalitní destilérií. Snaží se ukázat něco z historie, tradice a typických chutí i vůní dané oblasti. Rumy v této oblasti i zrají, avšak plnění probíhá již ve Francii. Na výběr mají opravdu ty nejznámější destinace, jako Venezuela, Réunion, Guatemala, Svatá Lucie, Peru, Dominikánská republika, Mauritius, Martinique a Kolumbie. A právě poslední zmiňovanou bych vám dnes rád představil.

La Maison du Rhum Columbie vznikl v tradiční a již staletí fungující destilerii Coloma. Ta sídlí v centrální a hornaté části Kolumbie s vulkanickým podložím, která byla proslulá především vynikající kávou a následně výrobou proslulého kávového likéru. V tomto rumu je blend těch nejlepších rumů z roku 2007. Ten následně zrál v dubových sudech po bourbonu. Poté je dostařen v malých soudcích po kávovém likéru.

Vůně

Na první ovonění je aroma jemné a poměrně sladší. Vůně je středně intenzivní a cítím v ní karamel přecházející až do takového medového závanu. V pozadí lze zaznamenat i vanilku a takový čokoládově máslový závěr s kávou.

Chuť

Nejprve mi přijde nástup ostřejší a pichlavější na jazyku. V chuti se mi pak prolíná jak sladší složka rumu , tak i dřevitost ze sudu. Opět cítím takový ten karamelový až medový základ, stejně jako ve vůni. Chuť je i mírně kořeněná, řekl bych místy až tabáková. Rozhodně se zde projevuje stárnutí v sudu po kávovém likéru, kdy se aroma pražené kávy s kakaem a vanilkou promítne do celého závěru. Dochuť je delší a na patře zůstává vůně dřeva, kávy a máslových sušenek. Rum má 46% alkoholu a cukr by se měl pohybovat mezi 20-30g/l.

Láhev

Nejprve bych řekl, že se jedná o Batch II. Batch I měl dřevěný box (který se častokrát rozlepoval) a nahradila jej pěkná tuba. Obal i samotná láhev vypadají parádně a stylově. Tuby jsou všechny stejné, ovšem jednotlivé série láhví jsou navrženy do podoby oblasti, kde rum zraje. Na této láhvi tedy můžeme vidět místní obyvatele pracující na kávové plantáži a v pozadí horskou vesničku. Pod hrdlem je označení Batch II a na druhé straně štítek s počtem lahví v sérii, kdy byl rum destilován, kdy stáčen, jak rum zrál (v sudech po bourbonu a kávovém likéru) a že jde o column still destilaci. Láhev uzavírá krásný široký dřevěný uzávěr s korkem. V balení jsou přibaleny i malé podtácky ve stejném designu, jako je tuba. Ve vitrínce vše vypadá moc dobře a barvičky spolu pěkně hrají. Když zainvestujete a koupíte si tři lahvinky, měli byste k nim obdržet speciální velikou tubu na tři menší tuby.

Cena

Tento rum pořídíte do 1800,- kč, ale vážně to stojí za to.

Závěr

Na rumy La Maison jsem se chystal opravdu dlouho. Slyšel jsem na ně jen chválu. Ale jelikož jich je tolik, chtěl jsem jich nejprve několik ochutnat. Chystal jsem se na to na letošním Rum festu v Praze, tam však láhve nakonec neotevírali. Tak jsem do toho šel po hlavě a vyplatilo se. Líbí se mi jak design, tak celý nápad s různými destinacemi. Trošku jsem se nejprve bál, protože u většiny rumů s nádechem kakaa či kávy je znát vyšší cukernatost. Tady tomu tak naštěstí není a rum jsem si vážně oblíbil. I proto nezůstalo jen u jednoho a brzy se můžete těšit na recenzi bratříčka z Guatemaly.

Publikováno: 17. listopadu 2019 Aktualizováno: 19. listopadu 2019
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 8

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články